X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.11.2023 р. № 4390/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення (   ) щодо застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Товариство у своєму зверненні повідомляє, що є сільськогосподарським товаровиробником та для здійснення господарської діяльності, в тому числі, орендує земельні ділянки у фізичних осіб, на що належним чином укладені договори оренди.

Таким чином,Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Якщо погашення належної до виплати орендної плати, зобов’язання за якою визнано в грошовій формі, та відповідно з неї вже утримані та перераховані до бюджету податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, здійснюється продукцією чи повинно Товариство застосовувати з метою визначення бази для оподаткування податок на доходи фізичних осіб коефіцієнт, передбачений п. 164.5 Кодексу, до доходу/частини доходу у вигляді орендної плати, який був визначений такою продукцією?

2.Якщо так, то в якому періоді і як саме має застосовуватися коефіцієнт?

Земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (частина перша ст. 3 Земельного кодексу України).

Так, ст. 13 розділу II Закону Українивід 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про орендуземлі» (далі – Закон № 161) передбачено, що договір оренди
землі – це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 15 Закону № 161 визначено, що істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.

При цьому орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідноз договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Кодексу) (ст. 21 Закону № 161).

Відповідно до ст. 22 Закону № 161 орендна плата справляється у грошовій формі.

За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.

  Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу,   відповідно до п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні.

Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1ст. 170 Кодексу(п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Порядок оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) визначено п. 170.1 ст. 170 Кодексу, згідно зп.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 якого податковим агентом платника податку – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар.

При цьому об’єкт оподаткування визначається з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.

Відповідно до п.п. 170.1.4 п. 170.1 ст. 170 Кодексу дохід, зазначений, зокрема, у п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 Кодексу, оподатковується податковим агентом під час нарахування (виплати) за ставкою 18 відс.,  визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу.

Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Разом з тим згідно з п. 164.5 ст. 164 Кодексу під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з Кодексу, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою:

К = 100 : (100 - Сп),

де К – коефіцієнт;

Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.

Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб (військового збору) до бюджету визначено ст. 168 Кодексу, відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 якої податковий агент, визначення якого наведено в п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу та ставку військового збору, встановлену в п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Враховуючи зазначене, у разі якщо умовами договору оренди передбачено, що нарахування (виплата) доходу у вигляді орендної плати на користь фізичної особи (орендодавця) здійснюється юридичною особою (орендарем) у грошовій формі, то сума такого доходу включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах без застосування коефіцієнту, зазначеного у п. 164.5 ст. 164 ПКУ.

Разом тим, якщо умовами договору оренду передбачено, що зазначений дохід нараховується та виплачується у негрошовій формі, то вартість такого доходу оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором з урахуванням коефіцієнту, визначеного п. 164.5 ст. 164 ПКУ.

Таким чином, об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором є дохід у вигляді орендної плати, зазначеної в договорі оренди, незалежно від форми її виплати, а саме у грошовій або негрошовій формі.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.