Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм законодавства стосовно складання та реєстрації акцизних накладних, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство є платником акцизного податку та розпорядником акцизних складів. Здійснює реалізацію пального на умовах договору комісії на продаж як комісіонер (реалізація пального комітента через АЗС/АЗК за готівку або із застосуванням банківських платіжних карток). При цьому право власності на пальне до комісіонера не переходить.
Крім того, Товариство, як зберігач, отримує пальне на зберігання та відпускає через АЗС/АЗК на виконання умов договору відповідального зберігання. Пальне відпускається уповноваженим представникам поклажодавця (безготівковим клієнтам) при пред’явленні ними смарт-картки, бланку-дозволу (талону) чи відомості тощо (далі – паливні картки), шляхом заправки вказаних ними автотранспортних засобів. Відпуск пального безготівковим клієнтам поклажодавця проводиться на повну суму операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів з безготівковими формами оплати. Товариство не володіє інформацією про кінцевих споживачів, уповноважених поклажодавцем отримувати пальне на АЗС/АЗК шляхом заправки вказаних ними автотранспортних засобів.
Товариство просить надати консультацію з наступних питань:
1. Чи може Товариство (розпорядник акцизного складу АЗС/АЗК) зазначати при складанні та реєстрації акцизної накладної як отримувача пального поклажодавця як власника, якому пальне повертається зі зберігання, зважаючи на те, що Товариство не володіє інформацією про кінцевого споживача, у володінні/користуванні якого знаходяться транспортні засоби, заправка яких здійснюється безпосередньо на його АЗС/АЗК?
2. Чи може Товариство (розпорядник акцизного складу АЗС/АЗК) зазначати при складанні та реєстрації акцизної накладної як отримувача пального кінцевого споживача, у володінні/користуванні якого знаходяться транспортні засоби, заправка яких здійснюється безпосередньо на його АЗС/АЗК за умови, що поклажодавець як власник, якому пальне повертається із зберігання, надав інформацію про такого кінцевого споживача?
Щодо зазначених запитань
Згідно із п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу - реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу – будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу при реалізації пального платник податку зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Пунктом 231.1 ст. 231 Кодексу визначено обов’язкові реквізити акцизної накладної, зокрема:
повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий (п.п. в п. 231.1 ст. 231 Кодексу);
код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий, та суб’єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового (п.п. г п. 231.1 ст. 231 Кодексу).
повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи – суб’єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового (п.п. ґ п. 231.1 ст. 231 Кодексу).
При реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, обов’язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами г та ґ цього пункту:
можуть не заповнюватися виключно при реалізації пального не суб’єкту господарювання;
обов’язково заповнюються при реалізації пального суб’єкту господарювання із зазначенням даних, що ідентифікують такого суб’єкта господарювання.
Отже, оскільки (як зазначено у зверненні) уповноважений представник поклажодавця це будь-яка особа, яку поклажодавець при передачі паливної картки уповноважив на вчинення дій (при пред’явленні ним такої паливної картки) по отриманню товарів (пального) від імені та за рахунок поклажодавця, у відповідних полях акцизної накладної Товариством зазначаються реквізити поклажодавця як отримувача пального.
Додатково з цим інформуємо, що кожен конкретний випадок податкових та господарських взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться мова у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |