X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.11.2023 р. № 4424/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),розглянула звернення фізичної особи – підприємця …. щодо практичного застосування норм законодавства під час здійснення діяльності фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку та в межах компетенції повідомляє.

Платник у своєму зверненні повідомив, що перебуває на спрощеній системі оподаткування третьої групи платника єдиного податку. Фізична особа – підприємець планує для отримання доходу від своєї підприємницької діяльності відкрити рахунок в іноземному банку за межами території України. За надання послуг в рамках підприємницької діяльності планує отримувати кошти від нерезидентів на рахунок в іноземному банку відповідно до договорів про надання послуг та інвойсів.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи мають право фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку відкривати рахунки у фінансових установах (банках) інших країн для отримання такою особою доходу від підприємницької діяльності за договором про надання послуг, укладеним з нерезидентом?

2 Чи вважаються кошти, отримані за надання послуг фізичною особою – підприємцем – резидентом України, платником єдиного податку з джерел за межами території України від нерезидентів на рахунок за межами території України (відповідно до договору інвойсу) доходом, отриманим у рамках підприємницької діяльності відповідно до п. 292.1 ст. 292 ПКУ?

3 Чи підлягають оподаткуванню єдиним податком такі доходи, отримані джерел межами території України на рахунки у фінансових установах (банках) за межами України відповідно до п. 292.1 ст. 292 ПКУ?

Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен громадянин має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Згідно зі ст. 1 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі – Закон № 959) зовнішньоекономічна діяльність – діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.

Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці згідно із Законом України від 07 лютого 1991 року
№ 698-ХII «Про підприємництво» (частина друга ст. 5 Закону № 959).

Статтею 4 Закону № 959 передбачені види зовнішньоекономічної діяльності, зокрема, експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили.

Правові засади здійсненнявалютнихоперацій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов’язкисуб’єктіввалютнихоперацій і уповноваженихустанов, відповідальність за порушення ними валютного законодавствавизначено Законом України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютніоперації» (далі – Закон № 2473) та постановами ПравлінняНаціонального банку України.

Принципи валютного регулювання, яківикладені у ст. 2 Закону № 2473, передбачають, зокрема, право фізичних та юридичнихосіб – резидентівукладати угоди з резидентами та (або) нерезидентами та виконуватизобов'язання, пов'язані з цимиугодами, у національнійвалютічи в іноземнійвалюті, у тому числівідкриватирахунки у фінансовихустановахіншихкраїн.

Одночаснозауважуємо, що з метою застосуванняположень Закону
№ 2473 резидентами, зокрема, є фізичні особи – підприємці, зареєстрованізгідноіззаконодавством України.

Частиноютретьою ст. 4 Закону № 2473 передбачено, щорезиденти з урахуваннямобмежень, визначених Законом № 2473 та іншими законами України, мають право відкриватирахунки в іноземнихфінансовихустановах та здійснювати через такірахункивалютніоперації.

Порядок проведеннярозрахунків за валютнимиопераціямивизначаєтьсяНаціональним банком України (далі – НБУ) (частиначетверта ст. 5 Закону
№ 2473).

ПостановоюПравління НБУ від 02 січня 2019 року № 5 затвердженоПоложення про заходи захисту та визначення порядку здійсненняокремихоперацій в іноземнійвалюті, яке визначає заходи захисту, запроваджені НБУ, порядок їхзастосування (порядок здійсненнявалютнихоперацій в умовахзапровадженняцимПоложеннямзаходівзахисту), а також порядок здійсненняокремихоперацій в іноземнійвалюті (далі – Положення № 5).

Відповідно до п. 16 розділу I Положення № 5 розрахунки за зовнішньоекономічнимиопераціямиздійснюютьсявиключно через рахунки в банках.

Пунктом 23 Положення № 5 передбачено, щогрошовікоштивід нерезидента за операціями резидента з експортутоварівпідлягаютьзарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.

При цьомутермін «товар» уживається у значенні, визначеному Законом
№ 959, відповідно до ст. 1 якого товар – це будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальноївласності та іншінемайнові права, призначені для продажу (оплатноїпередачі) (п. 2 розділу І Положення № 5).

Виходячиіззазначеного, чиннимзаконодавством не заборонено фізичним особам відкриватирахунки у фінансовихустановахіншихкраїн.

Валютний нагляд та застосування заходів впливу за порушення вимог валютного законодавства здійснюються згідно з нормами, врегульованими
ст.ст. 11 та 15 Закону № 2473 відповідно.

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.

Відповідно до п. 292.1 ст. 292 ПКУ доходом для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Дохід, виражений в іноземнійвалюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземноївалюти, встановленим НБУ на дату отримання такого доходу (п. 292.5 ст. 292 ПКУ).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ст. 292 ПКУ).

Таким чином, для фізичної особи – підприємця усі вартісні показники, що включаються до доходу, відображаються у національній валюті України. 

Показники, виражені в іноземній валюті, перераховуються у національній валюті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим НБУ на дату їх отримання.

Датою отримання доходів є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника єдиного податку в Україні.

При цьому, якщо фізичною особою – підприємцем з метою здійснення підприємницької діяльності за кордоном відкривається рахунок в іноземному банку як на фізичну особу – громадянина, а не для підприємницької діяльності і на такий рахунок надходять кошти за надані послуги в межах такої діяльності, то дохід у вигляді отриманих коштів включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб визначено розділом ІV ПКУ, відповідно до п.п. 163.1.3 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є іноземні доходи, отримані з джерел за межами України.

Оподаткування іноземних доходів встановлено п. 170.11 ст. 170 ПКУ.

Також зазначені доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Згідно із п. 164.4 ст. 164 ПКУ під час отримання доходів у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Враховуючи викладене, дохід, отриманий фізичною особою – резидентом з джерел за межами митної території України, включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.