Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «_______» (далі – Товариство) щодо окремих питань оподаткування податком на прибуток підприємств перехідних операцій після повернення платника податків зі спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності (далі – спрощена система) на загальну систему оподаткування, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно із зверненням Товариством здійснено перехід зі спрощеної системи на загальну систему оподаткування з 01.07.2022. При цьому під час перебування на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2 відсотки Товариством відвантажено покупцям товар, оплату за який було отримано після 01.07.2022 у третьому кварталі 2022 року, тобто у періоді, коли Товариство перебувало вже на загальній системі оподаткування та було платником податку на прибуток підприємств.
У зв’язку з викладеним вище платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо практичного застосування норм п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 4 1 та абзацу третього п. 7 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, з урахуванням п. 5.3 ст. 5 та п.п. 4.1.8 п. 4.1 ст. 4 Кодексу у редакції, чинній у третьому кварталі 2022 року, з такого запитання:
чи мало право Товариство при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств за три квартали 2022 року збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму коштів, отриманих як оплата за товари, що були відвантажені під час перебування Товариства на спрощеній системі оподаткування, з одночасним зменшенням фінансового результату до оподаткування на суму витрат у складі собівартості таких товарів, що сформована в період перебування такого платника податків на спрощеній системі оподаткування?
Об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з абзацом першим п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Відповідно до п. 4 1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу у редакції, чинній станом на 30.09.2022, фінансовий результат до оподаткування податкового (звітного) періоду збільшується на суму доходу, отриманого як оплата за товари (роботи, послуги), відвантажені (надані) під час перебування на спрощеній системі оподаткування. Положення п. 4 1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не поширюються на платників податків, які були платниками єдиного податку четвертої групи.
Пунктом 7 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що дохід не визначається щодо товарів (результатів робіт, послуг), відвантажених (наданих) після дати набрання чинності розділом III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу в частині вартості таких товарів (результатів робіт, послуг), оплаченої у вигляді авансів (передоплати) до такої дати, у тому числі в період перебування на спрощеній системі оподаткування.
Витрати не визначаються щодо товарів (результатів робіт, послуг), отриманих (наданих) після дати набрання чинності розділом III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу, у частині вартості таких товарів (робіт, послуг), оплаченої у вигляді авансів (передоплати) до такої дати, у разі якщо такі аванси були враховані платником податку у складі валових витрат на дату їх оплати, а також у період перебування на спрощеній системі оподаткування.
При цьому згідно з абзацом третім п. 7 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу для платників податку на прибуток, що перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну, одночасно з визнанням доходів від продажу товарів (виконання робіт, надання послуг) на загальній системі оподаткування до складу витрат включається собівартість таких товарів, робіт, послуг, що склалася в період перебування такого платника на спрощеній системі оподаткування, пропорційно сумі визнаних доходів.
Тобто п. 7 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу стосувався перехідних операцій платників податку на прибуток підприємств, доходи чи витрати за якими виникли до 1 квітня 2011 року згідно з нормами Закону України від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» зі змінами (Закон втратив чинність на підставі Кодексу) до податкового обліку за нормами Кодексу.
Крім того нагадаємо, що відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (зі змінами) з 01.01.2015 розділ III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу було викладено у новій редакції, що не передбачає ведення окремого податкового обліку доходів та витрат платників податку на прибуток підприємств при визначенні об’єкта оподаткування цим податком, який в свою чергу визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці у встановленому Кодексом порядку.
Отже, з урахуванням викладеного вище Товариство при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств за три квартали 2022 року збільшує фінансовий результат до оподаткування на суму коштів, отриманих як оплата за товари, що були відвантажені під час перебування Товариства на спрощеній системі оподаткування. При цьому Кодексом у редакції, чинній станом на 30.09.2022, не передбачено проведення одночасного зменшення фінансового результату до оподаткування на суму витрат у складі собівартості таких відвантажених товарів, що була сформована в період перебування такого платника податків на спрощеній системі оподаткування.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |