X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.11.2023 р. № 4408/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень щодо визначення об’єкта оподаткування ПДВ і, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненнях, нерезидентом, який діє в Україні через Представництво – платника ПДВ, укладено контракт із Всесвітньою продовольчою програмою (далі – ВПП) про надання послуг кол-центру для обслуговування дзвінків громадян України, що потребують гуманітарної продовольчої допомоги. З метою виконання такого контракту нерезидентом укладено договір оренди нерухомого майна (приміщень) для розміщення кол-центру. При цьому розрахунки за вказані послуги відбуваються між нерезидентом (без участі Представництва) та ВПП, але Представництво фактично залучається до надання таких послуг, а саме: через банківський рахунок Представництва оплачується більшість витрат, необхідних для виконання контракту.

Враховуючи вищевикладене, Представництво просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо наступних питань:

1) чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція з надання послуг за зазначеним у зверненні контрактом?;

2) якщо зазначена операція є об’єктом оподаткування ПДВ, то яка дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у Представництва нерезидента.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Відповідно до підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ постійне представництво – це постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовується для доставки товарів, сервер.

З метою оподаткування термін «постійне представництво» включає надання послуг нерезидентом (крім послуг з надання персоналу), у тому числі консультаційних, через співробітників, найнятих ним для таких цілей, якщо така діяльність провадиться (в рамках одного проекту або проекту, що пов'язаний з ним) в Україні протягом періоду або періодів, загальна тривалість яких становить більш як 183 дні у будь-якому дванадцятимісячному періоді (підпункт «б» підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Згідно з частиною другою статті 95 Цивільного кодексу України Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Всесвітня продовольча програма діє в Україні на підставі Угоди між Урядом України та ВПП про відкриття Офісу ВПП в Україні від 14 грудня 2015 року (далі - Угода від 14.12.2015), поновленої 08.07.2022, для реагування на гуманітарні потреби, спричинені війною, і надання підтримки постраждалим людям та співпрацює з постачальниками товарів/послуг в частині придбання товарів, які в подальшому надаються населенню як гуманітарна допомога, а також в частині придбання послуг (складських, транспортних, інших логістичних та супутніх) під час здійснення офіційної діяльності ВПП в Україні по забезпеченню населення гуманітарною допомогою відповідно до взятих зобов’язань.

Частиною 2 статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).

Відповідно до загального правила визначення місця постачання послуг (пункт 186.4 статті 186 розділу V ПКУ) місце постачання послуг визначається як місце реєстрації постачальника, за винятком операцій, зазначених у пунктах 186.2, 186.3 і 186.31 статті 186 розділу V ПКУ.

Для послуг, що пов'язані із нерухомим майном, відповідно до підпункту 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ місцем постачання послуг є фактичне місцезнаходження нерухомого майна.

Згідно з пунктом 180.2 статті 180 розділу V ПКУ особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету у разі постачання послуг нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими як платники податку, якщо місце постачання послуг розташоване на митній території України, є отримувач послуг, крім випадків, встановлених статтею 2081 розділу V ПКУ.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону № 996, незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно з пунктом 197.2 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами. Порядок звільнення від оподаткування та перелік операцій, що підлягають звільненню від оподаткування, встановлюються Кабінетом Міністрів України виходячи з принципу взаємності стосовно кожної окремої держави та/або правил міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.

Порядок звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з ними, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1240 (далі – Порядок № 1240).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1240 звільнення від сплати ПДВ дипломатичних представництв, консульських установ, осіб з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членів їх сімей застосовується виходячи з принципу взаємності стосовно кожної окремої держави та/або відповідно до міжнародних договорів України.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1240 звільнення від оподаткування ПДВ у разі постачання товарів і послуг на митну територію України здійснюється шляхом щомісячного відшкодування сум ПДВ, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, особами з числа дипломатичного персоналу та членами їх сімей під час придбання таких товарів і послуг на митній території України, за винятком операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 9 Порядку № 1240.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 1240 від оподаткування ПДВ звільняються виходячи з принципу взаємності та/або відповідно до міжнародних договорів України операції, пов’язані з:

будівництвом, ремонтом та реконструкцією будинків і приміщень для розміщення дипломатичних представництв, консульських установ та представництв міжнародних організацій, у тому числі резиденції керівників дипломатичних місій;

придбанням чи орендою службових, житлових і нежитлових приміщень для потреб дипломатичних представництв, установ та представництв міжнародних організацій, якщо контракти (договори) укладено від імені дипломатичної місії або держави, яка її направила. При цьому звільнення від оподаткування ПДВ операцій з оренди службових приміщень дипломатичних місій та житлових приміщень керівників дипломатичних представництв і консульських установ здійснюється без додержання принципу взаємності.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненнях, ДПС повідомляє наступне.

Щодо питань 1-2

Порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання. У разі здійснення операції з постачання послуг, місцем постачання яких визначено митну територію України, така операція підпадає під дію норм ПКУ, якими регулюються питання оподаткування ПДВ.

Отже, операція з постачання послуг з оренди нерухомого майна (приміщення), яке знаходиться на митній території України, відповідно до підпункту 186.2.2 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ є об'єктом оподаткування ПДВ. При цьому податкові зобов’язання у орендодавця за такою операцією виникають на дату настання першої події відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ.

Проте якщо договір оренди нерухомого майна (приміщень) укладений безпосередньо з міжнародною організацією, то при здійсненні операції з надання послуг з оренди такого нерухомого майна (приміщення) ПДВ згідно з пунктом 197.2 статті 197 розділу V ПКУ та пунктом 9 Порядку № 1240 на суму орендної плати не нараховується, оскільки такі операції звільняються від оподаткування ПДВ.

При цьому ДПС зазначає, що у разі якщо Представництво нерезидента здійснює господарську діяльність на території України  на умовах, встановлених підпунктом 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ, таке представництво визнається постійним. У разі наявності будь-якої ознаки, що наведені у підпункті 14.1.193 пункту статті 14 розділу І ПКУ (які є невиключними), такий резидент з метою оподаткування прирівнюється до постійного представництва.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).