Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо порядку застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного підпунктом 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як викладено у зверненні, Товариство – платник ПДВ, яке має свідоцтво про призначення органу з оцінки відповідності як третьою стороною для виконання певних завдань з оцінки відповідності, визначених у відповідному технічному регламенті, та сертифікат на систему управління якістю, на підставі договорів з Міністерством енергетики України (далі – замовник) виконує наукові (науково-технічні) роботи зі створення науково-технічної продукції.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:
1-2) застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, визначеного підпунктом 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, у разі виконання наукових (науково-технічних) робіт зі створення науково-технічної продукції на підставі договорів з замовником;
3) визначення коду виду діяльності Товариства згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД), до якого належать роботи з постачання послуг з фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт на підставі договорів з замовником;
4) порядку «відображення/подачі податкових накладних операцій з постачання послуг з фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які будуть надані» замовнику згідно з договорами.
Разом з цим, у зверненні вказано, що оплата Товариству наукових (науково-технічних) робіт зі створення науково-технічної продукції здійснюється замовником за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до частини першої статті 49 Бюджетного кодексу України, але не вказано з якого рахунку: з рахунку замовника чи з рахунку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.
Згідно з частиною першою статті 49 Бюджетного кодексу України (далі – БКУ) розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Казначейства України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 БКУ.
При цьому фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (частина друга статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Відповідно до підпункту «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.
Постачання послуг – будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Згідно з підпунктом 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання послуг з фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, якщо такі послуги та/або роботи постачаються особою, яка безпосередньо отримує оплату їх вартості з рахунка органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
При цьому режим звільнення від оподаткування ПДВ поширюється не на окремих суб'єктів господарювання, а на операції платника податку з постачання товарів/послуг.
Відповідно до пунктів 201.1, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).
У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком (пункт 201.3 статті 201 розділу V ПКУ).
Згідно з підпунктом «б» пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/ виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 розділу V ПКУ).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє наступне.
Режим звільненні від оподаткування ПДВ поширюється не на окремих осіб, а на операції платника з постачання товарів/послуг. Для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ відповідно до підпункту 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ до операцій з постачання послуг з фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт такі послуги та/або роботи повинні постачатися особою, яка безпосередньо отримує оплату їх вартості з рахунка органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
До операцій з постачання послуг з фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт при надходженні коштів в рахунок оплати вартості таких робіт не безпосередньо з рахунка органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, а з рахунку іншої особи застосовується загальний порядок оподаткування ПДВ.
Щодо питань 1, 2 та 4
Зазначені у зверненні операції з постачання Товариством наукових (науково-технічних) робіт зі створення науково-технічної продукції на підставі договору з замовником звільняються від оподаткування ПДВ, якщо оплата за виконання таких робіт Товариством буде отримуватися з рахунка органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
При цьому виконавець послуг з фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, на які поширюється режим звільнення від оподаткування відповідно до підпункту 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, при їх постачанні замовнику визначає вартість таких робіт без ПДВ. У договорі на постачання фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт ціна таких досліджень/робіт має бути вказана без ПДВ.
Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).
У податковій накладній, складеній на операції з постачання товарів/послуг, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка «Без ПДВ» (пункт 17 Порядку№ 1307).
У разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування ПДВ, у податковій накладній заповнюється, зокрема графа 9. У графі 9 податкової накладної зазначається код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДПС станом на дату складання податкової накладної (пункт 16 Порядку № 1307).
Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (абзац перший пункту 6 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289).
Разом з тим, у разі якщо придбані товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ, зокрема відповідно до підпункту 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язанням за правилами пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ.
Щодо питання 3
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України у своєму листі від 11.05.2017 № 3411-08/15258-03 повідомило, що ведення національних класифікаторів забезпечують їх розробники, та, зокрема, рекомендувало з питань правильності визначення кодів послуг згідно з ДКПП звертатися до розробника ДК 016:2010 ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (далі - ДП «НДІ «Система») за адресою: вул. Кривоноса, 6, м. Львів, 79008.
Отже, надання висновку щодо відповідності певних видів послуг певним кодам згідно з ДКПП належить до компетенції ДП «НДІ «Система».
При цьому ДПС повідомляє, що при заповненні податкових накладних у графі «Код послуги згідно з ДКПП» необхідно вказувати саме код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010, затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457, а не код виду діяльності підприємства згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (КВЕД) ДК 009:2010, затвердженою цим же наказом.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |