X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 29.11.2023 р. № 4410/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення                              щодо окремих питань, пов’язаних із постачанням бронежилетів, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненнях, Товариство є вітчизняним виробником бронежилетів.

Товариство звернулося до торгово-промислової палати із заявою про визначення коду товару (бронежилета власного виробництва) згідно з УКТ ЗЕД, за результатами розгляду якої Товариством було отримано Експертний висновок про те, що такий товар (бронежилет власного виробництва) відповідає коду 6307 90 98 000.

Постачання товару (бронежилета власного виробництва) здійснювалося фізичним та юридичним особам.

Водночас, у грудні 2022 року за результатами відкритих торгів (з особливостями) було укладено договір на закупівлю бронежилетів з Установою.

З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію:

1) щодо використання коду товару згідно з УКТ ЗЕД при здійсненні операцій з постачання товару (бронежилета власного виробництва) фізичним та юридичним особам у межах прямих договорів купівлі-продажу;

2) щодо використання коду товару згідно з УКТ ЗЕД при здійсненні операцій з постачання товару (бронежилета власного виробництва) державним органам і установам у межах договорів, укладених за результатами відкритих торгів;

3) щодо можливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій Товариства з постачання на митній території України товару (бронежилета власного виробництва) фізичним та юридичним особам у межах прямих договорів купівлі-продажу;

4) щодо можливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ до операцій Товариства з постачання на митній території України товару (бронежилета власного виробництва) державним органам і установам у межах договорів, укладених за результатами відкритих торгів;

5) щодо можливості повернення ПДВ в описаній у зверненні ситуації.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Правила формування податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) встановлено статтями 187, 192, 198, 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1, 201.3, 201.5, 201.7 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.

У разі звільнення від оподаткування у податковій накладній робиться запис «Без ПДВ» з посиланням на відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи ПКУ та/або міжнародного договору, якими передбачено звільнення від оподаткування податком.

Податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, у тому числі наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Підпунктом 1 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (у редакції, що діяла до 03.05.2023 – абзацом другим пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ)  визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України, зокрема, бронежилетів (у тому числі плитоносок), що класифікуються згідно з УКТ ЗЕД у товарній підкатегорії 6211 43 90 00, виготовлених відповідно до військових стандартів або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил України та інших військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, утворених відповідно до законів України, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

 

Щодо питань 1 і 2

 

Для цілей оподаткування, як при здійсненні операцій з постачання товару (бронежилета власного виробництва) фізичним та юридичним особам у межах прямих договорів купівлі-продажу, так і при здійсненні операцій з постачання товару (бронежилета власного виробництва) державним органам і установам у межах договорів, укладених за результатами відкритих торгів, необхідно використовувати код згідно з УКТ ЗЕД, за яким фактично класифікується товар (бронежилет власного виробництва).

 З 01.01.2023 набрав чинності Закон України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX «Про Митний тариф України» (далі – Закон № 2697), яким встановлено митний тариф України та, відповідно, затверджено нові коди товарів згідно з УКТ ЗЕД (версії 2022 року).

Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затверджено наказом Державної митної служби України від 14.12.2022 № 543 із змінами і доповненнями (далі – Пояснення № 543).

Згідно з Поясненнями № 543, до товарної  категорії 6307 90 98 включаються:

1. Верхні чохли для тенісних і бадмінтонних ракеток, ключок для гольфу тощо, зроблені з текстильних тканин (звичайно покриті пластмасою), оснащені або не оснащені кишенею для м'ячиків. Проте чохли, які закривають усю ракетку, незалежно від того, мають вони або не мають ручку або плечовий пас, виключаються (товарна позиція 4202);

2. Тюрбани, які складаються з шматка фасонної тканини (звичайно з бавовни або суміші бавовни та шовку) завдовжки від 4 м до 5 м і завширшки приблизно 50 см. Вони підрубані з усіх боків, іноді мають бахрому на кінцях і, як правило, постачаються складеними в індивідуальному пакуванні.

З огляду на викладене, ДПС рекомендує Товариству повторно звернутися за отриманням відповідного висновку щодо визначення коду згідно з УКТ ЗЕД для товару (бронежилета власного виробництва) безпосередньо до Торгово-промислової палати України.

 

Щодо питань 3 і 4

 

Умови, при дотриманні яких, застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 1 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (у редакції, що діяла до 03.05.2023 – абзацом другим пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ), визначено у вказаному підпункті ПКУ.

Операції Товариства з постачання на митній території України товару (бронежилета власного виробництва) як фізичним і юридичним особам (суб’єктам господарювання) у межах прямих договорів купівлі-продажу, так і державним органам і установам у межах договорів, укладених за результатами відкритих торгів, підлягатимуть звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 1 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ за умови, що товар (бронежилет власного виробництва):

класифікується згідно з УКТ ЗЕД у товарній підкатегорії 6211 43 90 00;

виготовлений відповідно до військових стандартів або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил України та інших військових формувань, добровольчих формувань територіальних громад, утворених відповідно до законів України, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону та/або беруть участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

У разі недотримання вказаних вище умов, такі операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку з нарахуванням податкових зобов’язань з ПДВ.

 

Щодо питання 5

 

Якщо за операцією з постачання на митній території України товару (бронежилета власного виробництва), яка підлягає звільненню від оподаткування ПДВ, було визначено податкові зобов’язання з ПДВ та складено податкову накладну з нарахуванням ПДВ, то постачальнику (платнику ПДВ) необхідно здійснити коригування податкових зобов’язань з ПДВ та повернути покупцю ПДВ.

Зокрема, при здійсненні такого коригування постачальник (платник ПДВ) зобов’язаний:

скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка була складена з нарахуванням ПДВ, в якому вказати зі знаком «мінус» показники щодо поставленого товару (бронежилета власного виробництва);

скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на операцію з постачання на митній території України товару (бронежилета власного виробництва), яка підлягає звільненню від оподаткування ПДВ, без нарахування ПДВ (з позначкою «Без ПДВ»).

 

Додатково ДПС інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненнях, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.

 

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).