Державна податкова служба України розглянула звернення щодо здійснення коригування фінансового результату до оподаткування за операціями відшкодування збитків, завданих клієнтам – фізичним особам в результаті шахрайських дій третіх осіб, та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, з метою забезпечення виконання Банком зобов’язань згідно укладених договорів перед клієнтами – фізичними особами, кошти з рахунків яких були викрадені шахраями, колегіальним органом Банку за результатами проведеного службового розслідування приймається рішення про поновлення залишків на рахунках та нарахування належних клієнтам коштів, у тому числі відсотків на поточний або депозитний банківський рахунок у зв’язку з шахрайськими діями невстановлених сторонніх осіб.
Банк просить надати роз’яснення щодо здійснення коригування фінансового результату до оподаткування за операціями відшкодування збитків, завданих клієнтам – фізичним особам в результаті шахрайських дій третіх осіб, за власним рішенням Банку, а також рішеннями судових органів.
Відповідно до ст. 1073 Цивільного кодексу України у разі несвоєчасного зарахування на рахунок грошових коштів, що надійшли клієнтові, їх безпідставного списання банком з рахунка клієнта або порушення банком розпорядження клієнта про перерахування грошових коштів з його рахунка банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта або належного отримувача, сплатити проценти та відшкодувати завдані збитки, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з частиною першою ст. 217 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції (частина друга ст. 217 ГКУ).
Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Підпунктом 140.5.11 п. 140.5 ст. 140 Кодексу визначено, що фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується, зокрема на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб).
Отже, положеннями Кодексу не передбачено різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за операціями з відшкодування збитків,завданих в результаті шахрайських дій третіх осіб клієнтам Банку – фізичним особам, які є платниками податку на доходи фізичних осіб.
Такі операції відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування і, відповідно, об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.
Відповідно до частини третьої ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» порядок ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в банках встановлюється Національним банком України відповідно до цього Закону та міжнародних стандартів фінансової звітності.
Згідно з п. 4 ст. 7 Закону України від 20.05.1999 № 679-XIV «Про Національний банк України»Національний банк встановлює для банків правила проведення банківських операцій, бухгалтерського обліку і звітності, захисту інформації, коштів та майна.
Отже, з питання відображення в бухгалтерському обліку банку операцій з відшкодування збитків клієнтам банку – фізичним особам, завданих в результаті шахрайських дій третіх осіб,доцільно звернутись до Національного банку України.
Звертаємо увагу, що будь-які висновки щодо кваліфікації операцій, пов’язаних звідшкодування збитків клієнтам Банку – фізичним особам, у тому числі завданих в результаті шахрайських дій третіх осіб, можуть надаватися відповідно до суті, обставин і характеру проведення таких операцій з урахуванням договірних умов, а також первинних документів, якими вони супроводжувались.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |