У своєму зверненні Товариство зазначає, що основним видом діяльності є діяльність вантажного автомобільного транспорту. Товариство має ліцензію на право зберігання пального, є розпорядником акцизного складу та платником акцизного податку з реалізації пального.
Товариство використовує пальне виключно для власного споживання та складає зведену акцизну накладну в одному примірнику за підсумками місяця на останнє число та довідку про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі за звітний календарний місяць.
Проте на останнє число місяця після реєстрації зведеної акцизної накладної на пальне для власного споживання, яке пройшло через паливо-роздавальну колонку при зіставленні показників залишку пального згідно системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового(далі – СЕАРПСЕ) з показниками рівнеміра-лічильника, у Товариства виникають розбіжності в межах норми (не більше 5% обсягу обігу пального).
Товариство зазначає наступні причини розбіжності:
фактичне отримання пального від постачальника в обсягах менших, ніж вказано в акцизних накладних;
температурні коливання, випаровування, природний результат.
Практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов'язана зіскладністю застосування норм Кодексу стосовно складання зведених акцизних накладних у випадку розбіжності під час зіставлення показників залишку пального із СЕАРПСЕ з показниками Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (далі – Єдиний держаний реєстр) та необхідності формування чіткого розуміння дій, що виникають як наслідок ситуації.
Щодо зазначених питань.
Стосовно розбіжностей між показниками із СЕА РПСЕ та показниками Єдиного державного реєстру щодо обсягів обігу та залишків пального.
Відповідно до ст. 233 Кодексу для перевірки повноти декларування та сплати акцизного податку платниками податку з обсягів ввезеного на митну територію України, виробленого та реалізованого на митній території України пального або спирту етилового здійснюється автоматичне зіставлення показників обсягів обігу та залишків пального, показників обсягів обігу спирту етилового (далі – зіставлення).
При зіставленні здійснюється порівняння показників із СЕА РПСЕ з показниками Єдиного державного реєстру щодо обсягів обігу та залишків пального у розрізі кодів згідно з УКТ ЗЕД (крім скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, для яких обсяги обігу та залишків пального підсумовуються та зіставляються загальним підсумком), акцизних складів та розпорядників акцизних складів.
При зіставленні допускаються розбіжності не більше ніж на 5 відсотків обсягу обігу або залишків пального (для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану, на які встановлено однакові ставки акцизного податку, - не більше ніж на 15 відсотків) чи не більше ніж на 2 відсотки об'єму відповідного резервуара.
Отже зазначена у зверненні Товариства розбіжність обсягу обігу або залишку пального є такою, що допускається при зіставленні.
Стосовно приведення даних СЕА РПСЕ у відповідність до фактичних обсягів пального.
Пунктом 231.3 ст. 231 Кодексувстановлено, при здійсненні яких операцій з реалізації пального акцизні накладні складаються в одному чи двох примірниках.
Також п. 231.3 ст. 231 Кодексу визначено обов’язок особи, що складає акцизну накладну в двох примірниках,зареєструвати перший примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу – отримувачу пального.
Розпорядник акцизного складу / розпорядник акцизного складу пересувного – отримувач пального або спирту етилового зобов'язаний зареєструвати другий примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних після реєстрації першого примірника такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних та отримання пального або спирту етилового на акцизний склад / акцизний склад пересувний.
Згідно із п. 231.6 ст. 231 Кодексу реєстрація другого примірника акцизної накладноїв Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад / акцизний склад пересувний, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за днем отримання пального або спирту етилового на акцизний склад / акцизний склад пересувний розпорядником акцизного складу / акцизного складу пересувного – отримувачем пального або спирту етилового.
Пунктом 232.3 статті 232 Кодексу зазначено, що зміна показника загального обсягу пального за отриманими акцизними накладними відбувається у день реєстрації другого примірника акцизної накладноїв Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Отже реєтрація отримувачем другого примірника акцизної накладної є підтвердженням отримання ним пального в обсязі таза кодом УКТ ЗЕД, які зазначені в акцизній накладній.
Відповідно до п. 231.7 ст. 231 Кодексу якщо після реалізації пального або спирту етилового відбувається повернення частини чи всього обсягу пального або спирту етилового особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних:
особою, яка реалізує пальне або спирт етиловий, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або спирту етилового або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального або спирту етилового;
отримувачем пального або спирту етилового, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального або спирту етилового, для чого особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального або спирту етилового. При цьому особа, що реалізує пальне або спирт етиловий, має право зменшити обсяг реалізованого пального або спирту етилового за таким розрахунком коригування після його реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувачем пального або спирту етилового.
Отже у випадку невідповідності обсягу отриманого пального обсягу пального, зазначеного в акцизній накладній, її показники можуть бути скориговані шляхом складання та реєстрації розрахунку коригування до акцизної накладної.
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, зокрема, зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.
Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Кодексу зведена акцизна накладна також може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом / акцизним складом пересувним на загальний обсяг пальноговтраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов'язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця.
У разі, коли розбіжності міжпоказникамиСЕА РПСЕ та Єдиного державного реєстру щодо обсягів обігу та залишків пального виникли, зокрема,у зв’язку з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі транспортування, зберігання та відпуску пального, то Товариство може скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних зведену акцизну накладну на підставі первинних бухгалтерських документів.
Інформація щодо обсягу втраченого на акцизному складі пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних зазначається в графі 12.7 Таблиці 5 «Інформація щодо добового обсягу отриманого пального за кодами товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД за звітну добу на акцизному складі (літри, приведені до температури 15° C)» Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 27 листопада 2018 року № 944 «Про затвердження формату даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі».
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |