X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.12.2023 р. № 4489/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України,керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення   (    ) щодо практичного використання норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що є фізичною особою – підприємцем – платникомєдиного податку третьої групи. За результатами підприємницької діяльності було отримано дохід, з якого в повному обсязі сплачено податки, та відповідно на рахунках фізичної особи – підприємцянакопичено грошові кошти. Відповідно грошові кошти платник планує перерахувати на свою особисту картку фізичної особи і після цього подарувати гроші матері дружини (тещі), шляхом перерахунку на її особисту картку.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи є для платника податків, мати дружини (теща) першою або другою лінією спорідненості у розумінні п.п.14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу для цілей застосування положень Кодексу, щодо оподаткування доходів податком на доходи фізичних осіб?

2. Чи буде дохід (подарунок), який мати дружини (теща) отримає з особистої картки платника на свою особисту картку, підпадати під нульову ставку оподаткування податком на доходи фізичних осіб? Якщо ні, за якою ставкою оподатковується податком на доходи фізичних осіб вищевказаний дохід (подарунок)?

Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаєтьсядохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).

Крім того, згідно з п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу дохід, визначений ст. 163 Кодексу, є об’єктом оподаткування військовим збором.

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

Згідно з п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 цього розділу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пунктах 3 і 4 п. 170.131 ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав визначено ст. 174 Кодексу.

Відповідно до абзацу першого п. 174.6 ст. 174 Кодексу оподаткування доходу, отриманого платником податку як дарунок (або в результаті укладення договору дарування) від фізичних осіб, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV Кодексу для оподаткування спадщини.

Дохід, отриманий в результаті прийняття у дарунок коштів від члена сім'ї першого та другого ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб за умови дотримання вимог п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу .

Згідно з п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

При цьому за ставкою 5 відс., визначеною у п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуєтьсядохід у вигляді прийняття у дарунок коштів, що отримані фізичними особами, які не зазначені у п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу (п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).

Разом з тим за ставкою 18 відс., визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, оподатковується дохід у вигляді прийняття у дарунок коштів, якіотриманіфізичною особою від фізичної особи – нерезидента, та дохід у вигляді прийняття у дарунок коштів, що успадковується фізичною особою – нерезидентом від фізичної особи – резидента (п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).

Таким чином, оскільки мати дружини не належить до членів сім’ї першого або другого ступеня споріднення фізичної особи – дарувальника, то дохід у вигляді коштів, подарованих Вами як дарувальником матері дружини (обдарованій) оподатковується податком на доходифізичнихосібза ставкою 5 відс. та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Разом з тим, якщо мати дружини є нерезидентом, то зазначений дохід, незалежно від ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. та військовим збором – 1,5 відсотка.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.