X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 27.11.2023 р. № 4360/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається у відповідності до норм чинного законодавства, які діяли у 2021 році.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платник єдиного податку третьої групи. Державна реєстрація фізичною особою – підприємцем та платником єдиного податку відбулася     .2021 через електронний сервіс «ДІЯ». Цього ж дня у застосунку «ДІЯ» з’явилась інформація щодо сплати мною єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) до 20.01.2022 за ІV квартал 2021 року у розмірі (      ,00 грн).

У зв’язку з чим платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. З якого моменту повинен обчислюватись єдиний внесок?

2. Яким чином здійснюється обчислення єдиного внеску?

3. Який мінімальний розмір єдиного внеску зобов’язаний сплати платник податку за IV квартал 2021 року?

4. До якого числа та на який рахунок платник податків зобов’язаний сплатити єдиний внесок за IV квартал 2021 року?

5. Яку звітність та з якою періодичністю платник податків зобов’язаний подавати до Головного управління ДПС у         області?

Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається Законом України від 08 липня  2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464), в частині адміністрування – Кодексом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Базою нарахування єдиного внеску для платників, зазначених у п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, – на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Мінімальний страховий внесок – сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини п’ятої ст. 1 Закону № 2464).

Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску (п. 1 частини другої ст. 6 Закону № 2464).

Згідно з нормами частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для зазначених категорій платників єдиного внеску встановлено у розмірі 22 відс. до бази нарахування єдиного внеску.

Статтею 8 Закону України від 15 грудня 2020 № 1082 – ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено місячний мінімальний розмір заробітної плати у грудні 6500,00 гривень.

Враховуючи викладене, заявник самостійно визначає розмір сплати єдиного внеску за грудень 2021 (ІVквартал), але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464, та у розмірі не менше мінімального страхового внеску, а саме розмір єдиного внеску не може бути менше 1430,00 грн (6500,00 грн*22%).

Відповідно до абзацу третього частини восьмої ст. 9 Закону № 2464 фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування,  сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Варто звернути увагу, що останнім днем сплати  єдиного внеску в даному випадку має бути 19 число відповідного місяця.

Згідно з п. 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону № 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Кодексом.

Частиною восьмою ст. 9 Закону № 2464 встановлено, що періодом, за який платники єдиного внеску, зокрема, фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний рік.

Форма Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця (далі – Податкова декларація), затверджена  наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578, зі змінами до якої додається додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток 1).

При цьому Додаток 1 є невід'ємною частиною декларації, подається та заповнюється фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку першої – третьої груп, відповідно до п. 296.2 та 296.3 ст. 296 глави 1 розділу XIV Кодексу, та які є платниками єдиного внеску відповідно до п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464. Додаток 1 не подається та не заповнюється зазначеними платниками, за умови дотримання ними вимог, визначених частинами четвертою та шостою ст. 4 Закону № 2464, що дають право на звільнення таких осіб від сплати за себе єдиного внеску. Такі особи можуть подавати Додаток 1 виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (примітка 8 до Податкової декларації).

Враховуючи зазначене, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи подають Додаток 1 у складі Податкової декларації за IV квартал 2021 року у термін до 09 лютого 2022 року.

Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

 

________________________________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.