Головне управління ДПС у Запорізькій області за результатами розгляду звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації щодо визначення доходу платника єдиного податку третьої групи від продажу об’єктів інвестиційної нерухомості та, керуючись ст. 52 гл. 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні Товариство проінформувало, що за час перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2 відсотки відбувся продаж об’єктів інвестиційної нерухомості, які на момент продажу перебували в експлуатації більше 12 календарних місяців з моменту введення в експлуатацію.
Враховуючи викладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію стосовно наступних питань:
- чи вважається справедлива вартість об’єкту інвестиційної нерухомості, за якою він обліковується в бухгалтерському обліку платника податків на момент продажу, його залишковою балансовою вартістю;
- яким чином оподатковуються кошти, отримані на рахунок за продаж вищевказаного об’єкту інвестиційної нерухомості;
- чи є доходом платника єдиного податку різниця між сумою коштів, отриманою від продажу та справедливою вартістю інвестиційної нерухомості, за якою вона обліковується на балансі товариства на момент продажу.
Щодо питання 1
Статтею 21 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) встановлено, що посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Згідно п.п. 191.1.28 п. 191.1 ст. 191 Кодексу до функцій контролюючих органів віднесено надання індивідуальних податкових консультацій, інформаційно-довідкових послуг з питань податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи. Вичерпний перелік якого встановлено до п. 3.1 ст. 3 Кодексу та не містить положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
Формування в бухгалтерському обліку інформації щодо балансової вартості об’єктів інвестиційної нерухомості здійснюється з врахуванням методології, визначеної Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку (далі – Н(С)БО) 32 «Інвестиційна нерухомість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2000 №779 (зі змінами та доповненнями).
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Міністерством фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (п. 2 ст. 6 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», зі змінами).
З огляду на зазначене, з питань методології відображення в бухгалтерському обліку вартості об’єктів інвестиційної нерухомості на момент її продажу, доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.
Щодо питань 2 та 3
Особливості застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Зокрема, порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп встановлено ст. 292 гл. 1 розд. XIV Кодексу.
Згідно з пп. 2 п. 292.1 ст. 292 Кодексу, доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 Кодексу.
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі (п. 292.6 ст. 292 Кодексу).
Пунктом 292.2 ст. 292 Кодексу визначено, що при продажу основних засобів юридичними особами - платниками єдиного податку дохід визначається як сума коштів, отриманих від продажу таких основних засобів.
Якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.
Згідно з абз. 4 п. 296.1 ст. 296 Кодексу юридичні особи - платники єдиного податку третьої групи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 ст. 44 Кодексу.
Формування в бухгалтерському обліку інформації щодо основних засобів здійснюється згідно з Н(С)БО 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 №92 (зі змінами та доповненнями).
Підпунктом 3.4 п. 3 Н(С)БО 7 зазначено, що Положення не поширюється на інвестиційну нерухомість, що вказує на нетотожність в бухгалтерському обліку понять «основні засоби» та «інвестиційна нерухомість».
Разом із тим, ст. 292 гл. 1 розд. XIV Кодексу не передбачено окремих норм щодо особливостей визначення доходу платника єдиного податку третьої групи при здійсненні ним господарських операцій з продажу інвестиційної нерухомості.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |