Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питання оподаткування доходів нерезидентів та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до наданої інформації, заявник є платником податку на прибуток на загальних підставах. Заявник має намір здійснити виплату доходу компанії-нерезиденту, що здійснює діяльність в Україні через постійне представництво. Постійне представництво є зареєстрованим в Міністерстві економіки України та взято на облік у контролюючих органах. Постійне представництво не має статусу юридичної особи та має відкриті рахунки в українському банку.
Доходи, які сплачуються заявником на користь нерезидента, здійснюються на користь та на рахунок постійного представництва нерезидента в українському банку.
Виходячи із викладеного вище, заявник просить підтвердити його позицію в частині того, що доходи з джерелом їх походження з України, які виплачуються платником податку на користь нерезидента, та які отримуються через постійне представництво нерезидента в Україні (доходи перераховуються платником податку на користь та на рахунок постійного представництва нерезидента в Україні), не підлягають оподаткуванню податком на репатріацію в Україні, відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Оскільки підприємством не надано більш детальної інформації щодо операцій із контрагентом-нерезидентом, то індивідуальна податкова консультація надається, виходячи із загальних правил оподаткування податком на прибуток підприємств.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).
Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 ст. 5 Кодексу поняття, правила та положення, установлені Кодексу та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексу і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Підпунктами 133.2.1-133.2.2 п. 133.2 ст. 133 Кодексу встановлено, що платниками податку - нерезидентами є:
юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України;
нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво та/або отримують доходи із джерелом походження з України, та інші нерезиденти, на яких покладено обов'язок сплачувати податок у порядку, встановленому цим розділом.
Особливості оподаткування нерезидентів встановлені ст. 141 Кодексу.
Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа - підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Підпунктом 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 Кодексу встановлено, що суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.
Постійне представництво визначає обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого протягом звітного (податкового) періоду, відповідно до принципу «витягнутої руки». Оподатковуваний прибуток постійного представництва має відповідати прибутку незалежного підприємства, що здійснює таку саму або аналогічну діяльність у таких самих або аналогічних умовах і діє в повній незалежності від нерезидента, постійним представництвом якого воно є.
Обсяг оподатковуваного прибутку постійного представництва розраховується відповідно до положень ст. 39 цього Кодексу.
Отже, оскільки нерезидент, що здійснює діяльність на території України через постійне представництво, є платником податку на прибуток підприємств, діяльність якого оподатковується відповідно до п.п. 141.4.7 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, то враховуючи положення п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, резидент України, який здійснює операції із нерезидентом через його постійне представництво в Україні, при виплатівідповідних доходів на користь та на рахунок постійного представництва нерезидента в українському банку податок на доходи нерезидента з джерелом його походження з України не сплачує.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |