Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення ФОП щодо оподаткування бюджетного гранту, отриманого фізичною особою – підприємцем та в межах компетенції повідомляє.
Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи повідомив, що отримав кошти у вигляді бюджетного гранту. В зв’язку з цимплатникподатку просить надатиіндивідуальнуподатковуконсультацію, в якійроз’яснити:чипотрібно суму грантових коштів оподатковувати та відображати в звітності.
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на спрощеній системі оподаткування здійснюється відповідно до глави 1 розділу XIV ПКУ.
Згідно з підпунктом 1 пункту 292.1 статті 292 ПКУ доходом платника єдиного податку фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Таким чином, сума коштів, отримана фізичною особою – підприємцем у вигляді бюджетного гранту, не включається до її доходу, але такий дохід оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків– фізичних осіб.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб встановлено нормами розділу IV ПКУ, пунктом 170.71 статті 170 якого визначено порядок оподаткування бюджетного гранту.
Відповідно до підпункту 170.71.1 пункту 170.71 статті 170 ПКУ не оподатковується та не включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку дохід у вигляді бюджетного гранту під час його нарахування (виплати, надання) на користь платника податків.
Згідно з підпунктом 170.71.2 пункту 170.71 статті 170 ПКУ податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді бюджетного гранту є надавач такого гранту.
Враховуючи викладене, у разі якщо суб'єктам господарювання – резидентам, зокрема, фізичним особам – підприємцям – платникам єдиного податку надаються суми коштів у вигляді бюджетних грантів, то сума таких грантів не включається до доходу зазначених суб'єктів господарювання, але оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.
Форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи –підприємця затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578, із змінами (далі – Декларація). При цьому в Декларації не зазначаються доходи, отримані у вигляді бюджетного грану.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 ПКУ, відповідно до п. 179.1 якої платник податку зобов'язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до ПКУ.
Водночас, п. 179.2 ст. 179 ПКУ визначені випадки, в яких обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо, зокрема, такий платник податку отримував доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу.
Таким чином, оскільки Ви отримували дохід у вигляді бюджетного гранту від юридичної особи (податкового агента), то обов’язку щодо подання податкової декларації у Вас не виникає.
Зауважуємо, щотимчасово, на періоддії карантину, встановленогоКабінетомМіністрів України на всійтериторії України з метою запобіганняпоширенню на території України коронавірусноїхвороби (COVID-19) відповідно до п. 528підрозділу 10 розділу XX «Перехідніположення» ПКУбулозупиненоперебігстроків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 ПКУ щодонаданняконтролюючими органами індивідуальнихподатковихконсультацій в письмовійформі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУтимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |