X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.12.2023 р. № 4496/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба Україна, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) розглянула звернення щодо роз’яснень податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Як заповнювати пп. 7, 8 Повідомлення про назвуконтрольованої іноземної компанії?

2. Чи необхідно подавати нове Повідомлення з виправленою інформацією та яку інформацію зазначати в п. 24 Повідомлення?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються ПКУ (пункт 1.1 стаття 1 ПКУ).

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) розділ І ПКУ доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка набрала чинності з 01 січня 2022 року.

Контрольованою іноземною компанією (далі – КІК) визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (пункт 392.1.1 статті 392 розділу І ПКУ).

З урахуванням положень підпункту 392.1.2 пункту 392.1 статті 392 розділу І ПКУ, контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.

Відповідно до підпункту 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 розділу І ПКУ фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України зобов’язана повідомляти контролюючий орган про:

кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог цієї статті;

заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи;

кожне відчуження частки в іноземній юридичній особі або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою, що призводить до втрати визнання такої фізичної (юридичної) особи контролюючою особою відповідно до вимог цієї статті;

ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Повідомлення надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи (юридичної особи) – резидента України протягом 60 днів з дня такого набуття (початку здійснення фактичного контролю) або відчуження (припинення фактичного контролю) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог ПКУ, Закону України «Про електронні довірчі послуги» та Закону України «Про електроні документи та електронний документообіг».

При цьому, у разі набуття/відчуження частки в іноземній юридичній особі, майнових прав на частку в активах, доходу чи прибутку утворення без статусу юридичної особи; початку/закінчення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою стосовно частки в активах, доходах чи прибутку декількох осіб Повідомлення надсилається щодо кожної особи окремо.

Після надходження до контролюючого органу Повідомлення в електронній формі здійснюється його обробка відповідно до вимог абзацу десятого пункту 42.6 статті 42 розділу I ПКУ.

Підпунктом 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 ПКУ визначено, що форма і порядок надсилання такого повідомлення встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Форма та порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2021 № 512, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2021 за № 1525/37147, та набув чинності з 01 січня 2022 року.

Повідомлення складається з п’яти розділів.

У розділі I «Дані щодо фізичної особи – резидента або юридичної особи – резидента (контролюючої особи), що надсилає Повідомлення» зазначається:

повне найменування юридичної особи згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім’я по батькові (за наявності) фізичної особи – платника податків;

податковий номер (код за ЄДРПОУ/податковий номер, який виданий контролюючим органом/реєстраційний номер облікової карти платника податків/серія (за наявності) та номер паспорта (зазначають фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової карти платника податків та офіційного повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

податкова адреса;

найменування контролюючого органу, в якому особа перебуває на обліку;

причина повідомлення.

У розділі II «Дані щодо іноземної юридичної особи або утворення без статусу юридичної особи» зазначається:

статус особи (юридична або утворення без статусу юридичної особи);

повне найменування іноземної юридичної особи або утворення без статусу юридичної особи (українською та англійською мовами);

назва держави (території) та код країни;

код платника податку у країні реєстрації;

код країни, в якій видано код платника податку;

адреса (українською та англійською мовами).

У розділі ІІІ «Інформація щодо набуття/відчуження частки в іноземній юридичній особі» зазначається:

розмір частки (загальна з розбиттям на частку безпосереднього володіння або опосередкованого володіння або опосередкованого володіння);

дата набуття частки;

інформація щодо осіб – резидентів, спільно з якими здійснюється володіння частками в іноземній юридичній особі;

дата відчуження частки та розмір частки, що відчужена.

У розділі IV «Інформація щодо початку/припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою» зазначається:

дата початку здійснення фактичного контролю;

дата припинення здійснення фактичного контролю.

У розділі V «Інформація щодо майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи» зазначається:

дата заснування, створення або набуття майнових прав;

опис майнових прав (назва, вартість у валюті контракту тощо);

дата ліквідації або відчуження майнових прав;

додаткова інформація (пояснення) до Повідомлення.

Отже, формою Повідомлення та порядком його заповнення передбачено чітко прописані назви граф та порядок їх заповнення.

У графі 7 «Повне найменування (українською мовою)» іноземної юридичної особи зазначається повне найменування українською мовою (може містити українські літери і цифри).

У разі допущення контролюючою особою помилки під час заповнення граф Повідомлення, така особа має право направити виправлене Повідомлення з зазначенням у графі 24 додаткова інформація (пояснення) причини подання такого Повідомлення.

Пунктом 120.7 статті 120 розділу ІІ ПКУ передбачено, що неповідомлення контролюючою особою контролюючого органу про набуття частки в іноземній юридичній особі, утворенні без статусу юридичної особи, або про початок здійснення фактичного контролю за іноземною юридичною особою, або про відчуження частки в іноземній юридичній особі, або про припинення здійснення фактичного контролю над іноземною юридичною особою у строки, передбачені підпунктом 392.5.5 пункту 392.5 статті 392 розділу І ПКУ, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний такий факт.

З огляду на зазначене, чинна редакція пункту 120.7 статті 120 розділу ІІ ПКУ не передбачає застосування до контролюючої особи відповідальності щодо зазначення у графах Повідомлення недостовірної інформації, зокрема, невірного перекладу найменування іноземної юридичної особи на українську мову.

        Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до пункту 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, статтями 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.