Державна податкова служба України розглянула звернення щодо визначення фінансового результату до оподаткування при здійсненні продажу цінних паперів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Відповідно до наданої інформації, товариствопланує продати цінні папери (прості іменні акції), якими воно володіє.
Товариство веде облік відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності. Згідно затвердженої облікової політики на підприємстві цінні папери обліковуються як фінансові інвестиції в дочірнє підприємство за вартістю, що визначається за методом участі в капіталі. Згідно з цим методом, балансова вартість цих фінансових інвестицій у вигляді цінних паперів на кожну звітну дату перераховується та відображається за вартістю, що визначається з урахуванням усіх змін загальної величини власного капіталу об’єкту інвестування. Тобто, балансова вартістьцінних паперів (простих іменних акцій), якими володієтовариство, відрізняється від номінальної вартості цих цінних паперів, за якою вони фактично були придбані.
Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
При розрахунку фінансового результату від продажу та інших способів відчуження цінних паперів для визначення різниць, що встановлені п. 141.2 ст. 141 Кодексу при декларуванні витрат, що пов’язані з придбанням цих цінних паперів товариство повинно вказувати:
- балансову вартість цих цінних паперів, за якою вони обліковуються за методом участі в капіталі на момент такого продажу згідно даних бухгалтерського обліку чи
- вартість цінних паперів, за якою вони фактично були придбані товариством в попередніх періодах згідно відповідних договорів купівлі-продажу цінних паперів?
Податкова декларація з податку на прибуток підприємств (далі - Декларація), затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860.
В Додатку ЦП до до рядків 4.1.3 ЦП, 4.1.4 ЦП додатка РІ до рядка 03 РІ Декларації (далі – Додаток ЦП до Декларації) розкривається інформація щодо формування фінансового результату від продажу та інших способів відчуження цінних паперів.
В рядку 02 Додатку ЦП до Декларації вказуються витрати, пов'язані з придбанням цінних паперів. Інформація про витрати на придбання акцій вказується в рядку 02.1 Додатку ЦП до Декларації.
Підпунктом 141.2.3 п. 141.2 ст. 141 Кодексу встановлено, що платники податку окремо визначають загальний фінансовий результат за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів звітного періоду відповідно до національних або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Згідно із п. 44.1 ст. 44 Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст.44 Кодексу.
Таким чином, при визначенні фінансового результату від операцій з цінними паперами витрати в окремому обліку операцій з цінними паперами формуються відповідно до даних бухгалтерського облікута відображаються у Додатку ЦП до Декларації.
Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 ЗаконуУкраїни від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Відповідно до Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375, Міністерство фінансів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, державну політику зокрема у сфері бухгалтерського обліку та забезпечує формування і реалізацію єдиної державної податкової та митної політики.
Таким чином, питання щодо визначення витрат, пов’язаних із придбанням цінних паперів в бухгалтерському обліку, відносяться до компетенції Міністерства фінансів України.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |