Головне управління ДПС в Одеській області за результатами розгляду звернення платника податків щодо отримання роз’яснення стосовно обчислення скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії та необхідності подання звіту про контрольовані іноземні компанії за 2022-2023 роки, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі - Кодекс) повідомляє.
У своєму зверненні платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо практичного застосування норм чинного законодавства стосовно контрольованих іноземних компаній з таких питань:
1. Чи потрібно обчислювати скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії зареєстрованої в ОАЕ, якщо між Урядом України та ОАЕ наявний чинний договір про уникнення подвійного оподаткування та контрольована іноземна компанія протягом 2022 року не отримувала пасивних доходів?
2. Чи потрібно в такому випадку подавати до податкового органу за місцем реєстрації, звіт про контрольовані іноземні компанії?
Щодо питання 1 - 2
Контрольованою іноземною компанією (далі – КІК) визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи - резидента України або юридичної особи - резидента України (пункт 392.1.1 статті 392 розділу I Кодексу).
Пунктом 392.2 статті 392 розділу I Кодексу визначено особливості оподаткування прибутку КІК. Так, об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею.
При цьому, норми статті 392розділу I Кодексу передбачають перелік умов, у разі дотримання яких, скоригований прибуток КІК не включається до бази оподаткування контролюючої особи.
Підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392розділу I Кодексу визначено, що скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі додержання таких умов:
а) між Україною та іноземною юрисдикцією місцезнаходження (реєстрації) контрольованої іноземної компанії є чинний договір про уникнення подвійного оподаткування або про обмін податковою інформацією та
б) виконується будь-яка з таких умов:
контрольована іноземна компанія фактично сплачує податок на прибуток за ефективною ставкою, що є не меншою за базову (основну) ставку податку на прибуток підприємств в Україні, визначену пунктом 136.1 статті 136 цього Кодексу, або є меншою за таку ставку не більше ніж на п'ять відсоткових пунктів, або
частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів контрольованої іноземної компанії із всіх джерел.
У разі якщо частка пасивних доходів контрольованої іноземної компанії становить більше 50 відсотків загальної суми доходів контрольованої іноземної компанії із всіх джерел, для цілей застосування цієї статті такі доходи визнаються активними, за умови що контрольована іноземна компанія:
фактично виконує суттєві функції, несе ризики та використовує активи в операціях, що призводять до отримання відповідних активних доходів;
має необхідні ресурси для виконання зазначених функцій, управління ризиками та використання активів (кваліфікований персонал, основні фонди у власності або користуванні, достатній власний капітал тощо).
Для цілей цієї статті ефективна ставка податку на прибуток підприємств розраховується шляхом ділення суми витрат зі сплати податку на прибуток підприємств на суму прибутку до оподаткування за даними фінансової звітності за відповідний календарний рік та множення на 100 відсотків.
Крім того, незалежно від виконання умов, передбачених підпунктом 392.4.1 пункту 392.4 статті 392розділу I Кодексу, скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу, не є об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи у разі, якщо виконується будь-яка з таких умов:
загальний сукупний дохід усіх контрольованих іноземних компаній однієї контролюючої особи із всіх джерел за даними фінансової звітності не перевищує еквівалент 2 мільйони євро на кінець звітного періоду;
контрольована іноземна компанія є публічною компанією, акції (частки) якої перебувають в обігу на визнаній фондовій біржі. Перелік бірж та вимоги до визнання акцій (часток) публічних компаній такими, що перебувають в обігу на зазначеній фондовій біржі, встановлюються Кабінетом Міністрів України;
контрольована іноземна компанія є організацією, яка відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснює благодійну діяльність та не розподіляє доходи на користь її засновників (учасників).
З огляду на зазначене, обов'язковими умовами щодо невключення скоригованого прибутку КІК до бази оподаткування контролюючої особиє, зокрема, наявність між Україною та юрисдикцією КІК чинного договору про уникнення подвійного оподаткуваннята якщо частка пасивних доходів КІК становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів контрольованої іноземної компанії із всіх джерел.
Отже, якщо фізична особа - резидент України є власником частки іноземної юридичної особи, яка зареєстрована в юрисдикції – Об'єднані Арабські Емірати, зякоюУрядом України укладено Угоду про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і капітал (дата набуття чинності – 09.03.2004) ічастка пасивних доходів такої компанії становить не більше 50 відсотків загальної суми доходів контрольованої іноземної компанії із всіх джерел, то скоригований прибуток цієї компанії не підлягає включенню до загального оподатковуваного доходу контролюючої особи.
Таким чином, якщо прибуток КІК звільняється від оподаткування відповідно пункту392.4 статті 392розділу I Кодексу,контролююча особа звільняється від обов’язку розрахунку скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії.
Водночас,при звільненні від оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії в обов’язковому порядку подається звіт про контрольовані іноземні компанії (повний) з відображенням умов такого звільнення.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |