X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.12.2023 р. № 4554/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо особливостей застосування пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі – Кодекс)та керуючись статтею 52 розділу ІІ Кодексу повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство створене після 01.01.2022, станом на 01.06.2023 місцем податкової адреси та місцем здійснення діяльності є виключно населений пункт м. Нововолинськ Волинської області. Видом діяльності є діяльність у переробній промисловості (група 10, клас 11.06, 11.07 група 11, група 13-18, група 20-27, клас 29.3 група 29, клас 30.1-30.4. 30.92, 30.99 група 30, група 31-33 секції С КВЕД ДК 009-2010) – а саме 23.12 «Формування й оброблення листового скла» (основний) та 25.12 «Виробництво металевих вікон та дверей».

Товариство не має відокремлених підрозділів, дочірніх підприємств, представництв та філій.

Питома вага доходу, отриманого від реалізації продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі доходу протягом звітного періоду складає понад 90 відсотків. Планова середньооблікова кількість працівників Товариства протягом звітного періоду складає не менше 10 осіб.

 Сума річного доходу (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період Товариства не перевищує 40 млн грн.

Виробничі потужності Товариства розташовані виключно на території
м. Нововолинськ.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. який порядок застосування пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу в частині механізму реалізації, щодо здійснення справляння податків і зборів, а саме тимчасового до 1 січня 2037 року звільнення від оподаткування окремими видами податків і зборів?;

2. чи потрібне окреме декларування відповідності критеріям пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу. Якщо так, то які терміни, форма та адресат декларування?;

3. який порядок обліку і звітності з податків і зборів, звільнення від яких передбачене пунктом 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу. Чи потрібно відображати у звітності податку на прибуток, податку на додану вартість (далі –ПДВ) та інших зборах показники з розподілом їх за видами діяльності?;

4. який механізм реалізації тимчасового до 01 січня 2037 року, звільнення від оподаткування операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту обладнання та комплектуючих, що ввозяться виключно для використання у власній виробничій діяльності та класифікуються за товарними підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД у відповідності до пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу І Кодексу).

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 розділу II Кодексу для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені пунктом 44.1 статті 44 розділу II Кодексу.

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу I Кодексу інші терміни, що застосовуються у Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Згідно абзацу 1 пункту 46.1статті 46 розділу II Кодексу податкова декларація, розрахунок, звіт  – документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов’язання, у тому числі податкового зобов’язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов’язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.

Абзацом 3 пункту 46.1 статті 46 розділу II Кодексу визначено, що додатки до податкової декларації є її невід’ємною частиною.

Відповідно до пункту 68 підрозділу 10 розділу XX Кодексу установлено, що тимчасово, до 1 січня 2037 року, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цимпунктом, для платників податків, які відповідають одночасно таким критеріям:

утворені в установленому законом порядку після 1 січня 2022 року;

місцем податкової адреси та місцем здійснення діяльності яких є населені пункти, а саме:  м. Нововолинськ Волинської області;

основним видом діяльності яких є діяльність у переробній промисловості (група 10, клас 11.06, 11.07 група 11, група 13 - 18, група 20 - 27, клас 29.3 група 29, клас 30.1 - 30.4, 30.92, 30.99 група 30, група 31 - 33 секції C КВЕД ДК 009-2010);

не мають відокремлених підрозділів, дочірніх підприємств, представництв та філій;

питома вага доходу, отриманого суб’єктом господарювання від реалізації продукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу протягом звітного періоду становить понад 90 відсотків;

сума річного доходу (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період, не перевищує 40 мільйонів гривень;

середньооблікова кількість працівників протягом звітного періоду становить не менше 10 осіб;

виробничі потужності розташовані виключно на території населених пунктів, зазначених у цьому пункті.

Дія цього пункту не поширюється на суб’єктів господарювання, які утворені після 1 січня 2022 року шляхом реорганізації (поділу, виділення), податковою адресою яких є інші, ніж зазначені у цьому пункті, населені пункти, або здійснюють свою діяльність з виробництва товарів у інших населених пунктах.

Якщо платники податку, які застосовують норми цього пункту, у будь-якому звітному періоді досягли показників, з яких хоча б один не відповідає критеріям, зазначеним у цьому пункті, то такі платники податків зобов’язані починаючи з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду, в якому відбулась така невідповідність, нараховувати та сплачувати податки у загальному порядку.

Так, тимчасово, до 1 січня 2037 року:

звільняється від оподаткування прибуток підприємств - суб’єктів господарювання, визначених відповідно до норм цього пункту.

При цьому, якщо платник податку у будь-якому податковому (звітному) періоді не відповідає хоча б одному критерію, зазначеному у цьому пункті, то такий платник податку зобов’язаний починаючи з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду, в якому відбулась така невідповідність, нараховувати та сплачувати податок на прибуток підприємств у загальному порядку за ставкою, встановленою пунктом 136.1 статті 136  Кодексу(підпункт 68.1 пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу);

звільняються від оподаткування ПДВ операції:

із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту обладнання та комплектуючих, що ввозяться суб’єктами господарювання, які відповідають критеріям, визначеним цим пунктом, виключно для використання у власній виробничій діяльності та класифікуються за такими товарними підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД, визначених у цьому пункті.

Порядок ввезення на митну територію таких товарів визначається Кабінетом Міністрів України;

з постачання на митній території України суб’єктами господарювання, які відповідають критеріям, визначеним цим пунктом, товарів власного виробництва.

Положення цього пункту не поширюються на товари, що мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.

У разі нецільового використання обладнання та комплектуючих, ввезених на митну територію України у порядку, визначеному цим пунктом, платник податку зобов’язаний збільшити податкові зобов’язання за наслідками податкового періоду, на який припадає таке порушення, на суму ПДВ, що мала бути сплачена/нарахована на дату виникнення таких податкових зобов’язань, а також сплатити пеню відповідно до закону(підпункт 68.2 пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу);

звільняються від оподаткування рентною платою за спеціальне використання води суб’єкти господарювання, визначені відповідно до норм цього пункту.

При цьому, якщо платник рентної плати за спеціальне використання води у будь-якому податковому (звітному) періоді не відповідає хоча б одному критерію, зазначеному у цьому пункті, то такий платник рентної плати за спеціальне використання води зобов’язаний починаючи з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду, в якому відбулась така невідповідність, нараховувати та сплачувати рентну плату за спеціальне використання води у загальному порядку за ставками, встановленими відповідно до статті 255 Кодексу(підпункт 68.3 пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу);

звільняються від оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів суб’єкти господарювання, визначені відповідно до норм цього пункту.

При цьому, якщо платник рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів у будь-якому податковому (звітному) періоді не відповідає хоча б одному критерію, зазначеному у цьому пункті, то такий платник рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів зобов’язаний починаючи з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду, в якому відбулась така невідповідність, нараховувати та сплачувати рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів у загальному порядку за ставками, встановленими відповідно до статті 256 Кодексу(підпункт 68.4   пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу);

звільняються від оподаткування платою за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності) суб’єкти господарювання, визначені відповідно до норм цьогопункту, за земельні ділянки, які знаходяться у власності та/або користуванні таких суб’єктів, що використовуються такими платниками плати за землю для провадження господарської діяльності.

При цьому, якщо платник плати за землю у будь-якому податковому (звітному) періоді не відповідає хоча б одному критерію, зазначеному у цьомупункті, то такий платник плати за землю зобов’язаний починаючи з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду, в якому відбулась така невідповідність, нараховувати та сплачувати плату за землю у загальному порядку за ставками, встановленими відповідно до статей 274, 277 і 288 Кодексу.

Якщо земельні ділянки, які знаходяться у власності та/або користуванні суб’єктів господарювання, визначених відповідно до норм цьогопункту, та/або окремі будівлі, споруди або їх частини, що знаходяться на цих земельних ділянках, надаються в оренду (найм, позичку) іншим фізичним та юридичним особам, плата за землю за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах(підпункт 68.5   пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу).

Щодо питання 1

Звільнення від оподаткування, відповідно до пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу застосовується виключно для платників податків, які відповідають одночасно таким критеріям:

утворені в установленому законом порядку після 1 січня 2022 року;

місцем податкової адреси та місцем здійснення діяльності яких є виключно населені пункти, визначені у цьому пункті;

основним видом діяльності яких є діяльність у переробній промисловості (група 10, клас 11.06, 11.07 група 11, група 13 - 18, група 20 - 27, клас 29.3 група 29, клас 30.1 - 30.4, 30.92, 30.99 група 30, група 31 - 33 секції C КВЕД ДК 009-2010);

не мають відокремлених підрозділів, дочірніх підприємств, представництв та філій;

виробничі потужності розташовані виключно на території населених пунктів, зазначених у цьому пункті.

Обладнання та комплектуючі  відповідають критеріям, визначеним цим пунктом, виключно для використання у власній виробничій діяльності та класифікуються за товарними підкатегоріями згідно УКТ ЗЕД, визначеним у цьому пункті.

Дія цього пункту не поширюється на суб’єктів господарювання, які утворені після 1 січня 2022 року шляхом реорганізації (поділу, виділення), податковою адресою яких є інші, ніж зазначені у цьому пункті, населені пункти, або здійснюють свою діяльність з виробництва товарів у інших населених пунктах.

Якщо платники податку, які застосовують норми пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, у будь-якому звітному періоді досягли показників, з яких хоча б один не відповідає критеріям, зазначеним у пункті 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, то такі платники податків зобов’язані починаючи з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду, в якому відбулась така невідповідність, нараховувати та сплачувати податки у загальному порядку.

Щодо питання 2

Податковим та іншим законодавством не передбачено окремого (додаткового) Порядку застосування норм пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу та декларування відповідності критеріям, визначених цим пунктом.

Щодо питання 3

Щодо порядку обліку і звітності з податків і зборів, звільнення яких передбачено пунктом 68підрозділу 10 розділу XX Кодексу.

Порядок обліку і звітності операцій, звільнених від оподаткування податком на прибуток визначенопідпунктом 68.1 пункту 68 підрозділу 10 розділу XX Кодексом.

Загальна сума доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку відображається в рядку 01податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами та доповненнями).

Розрахунок прибутку, звільненого від оподаткування, здійснюється у таблиці 1 «Розрахунок прибутку, що звільняється від оподаткування» Додатку ПЗ до рядка 05 ПЗ податкової декларації з податку на прибуток підприємств .

Водночас, платник податку, який не сплачує податок на прибуток підприємств у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг, які відображаються у Додатку ПП до податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

Платники ПДВ зобов’язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об’єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з розділом V Кодексу(пункт 201.14 статті 201 розділу V Кодексу).

Згідно пункту 201.15 статті 201 розділу V Кодексу зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 Кодексу.

Форма та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289, зі змінами і доповненнями (далі – Порядок № 21).

Відповідно до підпункту 6 пункту 3 розділу V Порядку № 21 у рядку 5 податкової декларації з ПДВ вказуються обсяги з операцій: постачання товарів/послуг, що не є об’єктом оподаткування; постачання послуг за межами митної території України, з урахуванням їх місця постачання відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 Кодексу; постачання товарів/послуг, звільнених від оподаткування та коригування за такими операціями.

Для платників податку, які заповнюють рядок 5, підприємств (організацій), осіб з інвалідністю та платників податків, які одночасно відповідають критеріям, визначеним пунктом 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, обов’язковим є подання Додатку 5 «Розрахунку сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю, та окремих показників, визначених пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (Д5)»(далі – Додаток 5) до декларації з ПДВ.

Додаток 5 до декларації з ПДВ заповнюється в розрізі операцій, що не є об’єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, операцій з постачання  послуг, що здійснюються за межами митної території  України, з урахуванням  їх місця постачання відповідно до статті 186 Кодексу.

Відомості про суми ПДВ, не сплаченого платником податку до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, розраховані у порядку, визначеному розділом V1 Порядку № 21, зазначаються у таблиці 2 Додатка 5 за операціями, звільненими від оподаткування податком, відповідно до коду пільги 14060550, визначеного згідно з довідником пільг.

Таблиця 2 Додатка 5 (Д 5) заповнюється у разі здійснення у звітному (податковому) періоді операцій з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування ПДВ (пункт 2 розділу V1 Порядку № 21).

Щодо звільнення від оподаткування рентною платою за спеціальне використання води та спеціальне використання лісових ресурсів. Форма податкової декларації з рентної плати затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 02.03.2023 № 79) із змінами і доповненнями.

Невід’ємною частиною податкової декларації з рентної плати є додатки. Відповідний тип додатка забезпечує обчислення податкового зобов’язання за відповідним видом об’єкта оподаткування. Зокрема, розрахунок з рентної плати за спеціальне використання води здійснюється у додатку 5, за спеціальне використання лісових ресурсів у додатках 8 та 9 до податкової декларації з рентної плати та не містять рядки, що відображають пільговані згідно пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу об’єкти оподаткування.

Таким чином, платники податків, які відповідають вищевказаним критеріям, звільняються від оподаткування рентною платою за спеціальне використання води та рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів та відповідно не складають додатки 5, 8 та 9 до податкової декларації з рентної плати.

Положеннями підпункту 68.5 пункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу,тимчасово до 1 січня 2037 року, визначено особливостісправляння плати за землю.  Тимчасовий період справляння плати за землю не є пільгою.

Щодо ведення бухгалтерського обліку за операціями, звільненими від оподаткування.

Регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-XIV).

Отже, з питань ведення окремого бухгалтерського обліку за операціями, звільненими від оподаткування доцільно звернутись до Міністерства фінансів України.

Щодо відображення показників у податковій звітності з податку на прибуток, ПДВ та інших зборах з розподілом їх за видами діяльності.

Податковим та іншим законодавством не передбачено декларування показників податкової звітності у розрізі  видів діяльності, зокрема у разі відповідності платника податків норміпункту 68 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.

Щодо питання 4

Відповідно до підпункту 41.1.2 пункту 41.1 статті 41розділу II Кодексумитні органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його територіальні органи) визначені контролюючими органами щодо дотримання законодавства з питань митної справи та оподаткування митом, акцизним податком, податком на додану вартість, іншими податками та зборами, які відповідно до податкового, митного та іншого законодавства справляються у зв’язку із ввезенням (пересиланням) товарів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезенням (пересиланням) товарів з митної території України або території вільної митної зони.

Отже, з питаньпорядку ввезення товарів на митну територію Українидоцільно звернутися до Державної митної служби України.

Разом з тим повідомляємо, що згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом(стаття 36 розділу І Кодексу).

Слід зазначити, що на підставі підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово до 01.08.2023 зупинявсяперебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.