Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання податкових накладних/розрахунків коригування та їх відображення у податковій звітності з ПДВта керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством було складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкову накладну ___ від _____, реєстрація якої була зупинена. До контролюючого органу надано Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрація якої зупинена з описом допущеної помилки, а саме: помилка в даті податкової накладної.Рішенням комісії було надано відмову у реєстрації податкової накладної з причини ненадання платником податку копій документів, однакдоговір було надано, інші первинні документи відсутні, з причинипомилкової реєстрації податкової накладної. Товариством було подано скаргу щодо рішення про відмову у реєстрації наведеної податкової накладної, яку залишено без задоволення.
Одночасно, Товариством зареєстровано іншу податкову накладну № ___ від ____ з вірною датою складання.
Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:
1. Чи має право Товариство зменшити податкові зобов’язання за грудень 2022 року по помилково складеній податковій накладній?;
2. Яким чиномвідкоригуватизадекларовані податкові зобов’язання за грудень 2022 року по помилково складеній та зупиненій податковій накладній?;
3. Які, можливо, податкові обов’язки/наслідки виникають у Товариства додатково?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (пункт 1.1 статті 1 розділу I Кодексу).
Пунктом 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 розділу ІІ Кодексу.
Правові основи оподаткування податком на додану вартість (далі – ПДВ) встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Пунктом 192.1 статті 192 Кодексу передбачено можливість складання розрахунку коригування до податкової накладної у разі допущення платником податку помилок при її складанні, у тому числі не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, може скласти розрахунок коригування до неї. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, на якого була складена така податкова накладна.
Пунктом 2 статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21,зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі - Порядок № 21), до податкової декларації з податку на додану вартість вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 6 розділу III Порядку № 21).
Отже, у податковій декларації з ПДВ зазначаються дані, вказані у складеній на підставі первинних документів податковій накладній.
У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу), відповідно до пункту 50.1 статті 50 Кодексу, платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Згідно з пунктом 6 розділу І Порядку № 21 до податкової звітності з ПДВ, зокрема, належить уточнюючий розрахунок.
Порядок внесення змін до податкової звітності з ПДВ та заповнення уточнюючого розрахунку визначено розділами IV та VI Порядку № 21.
Граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригуваннядо них в ЄРПН визначені пунктом 201.10 статті 201 розділу V, пунктом 89 підрозділу 2 та підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу.
Відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до них в ЄРПН визначена пунктом 1201.1 статті 1201розділу ІІ Кодексу та пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу штрафні санкції, передбачені пунктом 1201.1 статті 1201 розділу ІІ Кодексу, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування.
При цьому Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі – Закон № 2876-ІХ) підрозділ 2 розділу XX Кодексу доповнено новими пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних у ЄРПН, встановлені пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, встановлені пунктом 1201.1 статті 1201 розділу ІІ Кодексу.
Визначені пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX Кодексу строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-IX (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Щодо питань 1 та 2
Враховуючи вищезазначені обставини та згідно норм Кодексу, якщо платником податку у податковій звітності з ПДВ відображено помилково складену податкову накладну, то вінмає право подати уточнюючий розрахунокта відкоригувати податкові зобов’язання по такій операції, у тому числі якщо розрахунок коригування до заблокованої податкової накладної не зареєстровано в ЄРПН.
Щодо питання 3
Отже, у разі порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, передбачено застосування штрафних санкцій відповідно до статті 1201 розділу ІІ Кодексу.
Слід зазначити, що на підставі підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово до 01.08.2023 зупинявсяперебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52розділу ІІ Кодексу.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |