Державна податкова служба України розглянула звернення Приватного підприємства (далі – Підприємство) щодо отримання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, єдиного податку, мінімального податкового зобов’язання у період дії воєнного стану в Україні та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
Підприємство поінформувало, що є сільськогосподарським товаровиробником, платником єдиного податку четвертої групи. Орендовані Підприємством земельні ділянки державної та комунальної власності (далі – Ділянки) та земельні ділянки приватної власності (далі – Ділянки приватної власності) розташовані у територіальних громадах Шосткінського району Сумської області, включених до територій активних бойових дій та можливих бойових дій.
Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо застосування визначених п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу Особливого порядку справляння таких податків, як плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) (далі – Плата), єдиного податку четвертої групи (далі – Єдиний податок), мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ), внесеного Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон, Особливий порядок), з таких питань:
1. Який порядок, підстави та строки звільнення Підприємства від сплати Плати, Єдиного податку та МПЗ за об’єкти оподаткування, що розташовані на територіях активних бойових дій; чи пов’язані «пільги, які надаються відповідно до підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу», з прийняттям органами місцевого самоврядування рішень про надання пільг?
2, 8. Який порядок, підстави та строки звільнення Підприємства від сплати орендної плати за оренду Ділянок приватної власності, які розташовані на територіях активних бойових дій, та який порядок уточнення податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб у разі звільнення від сплати орендної плати за Ділянки приватної власності?
3. Який порядок та строки уточнення податкових зобов’язань виникають у Підприємства з Плати, Єдиного податку, МПЗ, задекларованих до набрання чинності Закону?
4. Який порядок та підстава для проведення консервації Ділянок та Ділянок приватної власності, внесених до Державного земельного кадастру, та чи має право орендар Ділянок такі дії щодо їх консервації?
5, 6. Який порядок та підстави визнання Ділянок та Ділянок приватної власності забрудненими вибухонебезпечними предметами, строки та підстави надання пільг зі сплати Плати, МПЗ, Єдиного податку за Ділянки та Ділянки приватної власності, на які території поширюються пільги?
7. Який порядок та підстави визнання Ділянок та Ділянок приватної власності непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, строки та підстави надання пільг зі сплати Плати, МПЗ, Єдиного податку за Ділянки та Ділянки приватної власності, на які території поширюються пільги?
Питання 1.
Особливий порядок справляння Платою за землю у період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року застосовується платниками Плати за Ділянки, які розташовані на територіях активних бойових дій, на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, зокрема юридичних осіб.
Зазначені вище категорії земельних ділянок відображені у Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, із змінами (далі – Перелік територій).
У періодах, що починаються з 1 січня 2023 року за земельні ділянки платники Плати в межах Переліку територій зберігають право не нараховувати та не сплачувати Плати з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій.
Особливий порядок справляння Єдиного податку у період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року застосовуються визначеними Кодексом платниками Єдиного податку з площі сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду, що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди, у податкових періодах, коли на територіях, на яких розташовані такі сільськогосподарські угіддя та/або землі водного фонду на територіях активних бойових дій, на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України.
Відповідно до п.п. 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, з 1 березня 2022 року, не нараховується та не сплачується Єдиний податок за Ділянки, які розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії або території тимчасово окуповані збройними формуваннями російської федерації, до дати завершення на таких територіях активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією.
Дія цього підпункту не поширюється на Ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведення активних бойових дій або тимчасової окупації російською федерацією завершені до 1 травня 2022 року.
Сума МПЗ за Ділянки визначається пропорційно кількості місяців, коли такі Ділянки підлягали оподаткуванню Платою та Єдиним податком.
Особливий порядок справляння Плати, Єдиного податку, МПЗ у період дії воєнного стану в Україні, який врегульований нормами пп. 69.14, 69.15, 69.33 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, не пов’язаний з прийняттям рішень органів місцевого самоврядування про встановлення пільг зі сплати місцевих податків.
Питання 2, 8.
Відносини, пов’язані з орендою Ділянок приватної власності, регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди таких Ділянок приватної власності (ст. 2 Закону України «Про оренду землі»).
Справляння орендної плати за орендовані Ділянки приватної власності Кодексом не регулюється.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Доходи, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому п. 170.1 ст. 170 Кодексу (п.п. 164.2.5 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм), визначено п. 170.1 ст. 170 Кодексу, згідно з п.п. 170.1.1 п. 170.1 ст. 170 якого податковим агентом платника податку – орендодавця щодо його доходу від надання в оренду (емфітевзис) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю є орендар.
При цьому об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу, встановлена законодавством з питань оренди землі.
Особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску, зобов’язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку (п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу).
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 (далі – Порядок), із змінами.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведених у додатку 2 до Порядку, дохід від надання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, майнового паю в лізинг, оренду, суборенду, емфітевзис відображається під ознакою доходу «195».
Нормами Кодексу не передбачено звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходів у вигляді орендної плати, яка виплачується фізичним особам – власникам Ділянок приватної власності, що розташовані на територіях активних бойових дій.
Питання 3.
Платники Плати, Єдиного податку, які до дати набрання чинності Закону задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов’язання за об’єкти оподаткування, що розташовані на територіях, активних бойових дій або тимчасово окупованих територіях, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов’язання за відповідні періоди березень 2022 – грудень 2023 років шляхом подання в порядку, визначеному Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.
Разом з цим, платники Єдиного податку мають право відкоригувати нараховані за відповідні минулі податкові (звітні) періоди податкові зобов’язання з Єдиного податку з площ Ділянок та Ділянок приватної власності, які після набрання чинності Законом визнані такими, що перебувають у консервації (за період перебування Ділянок у консервації) та/або забруднені вибухонебезпечними предметами (за період, коли Ділянки були забруднені вибухонебезпечними предметами).
Платники податків, які до дати набрання чинності Закону визначили та задекларували в податковій звітності МПЗ за 2022 – 2023 роки за Ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих територіях російською федерацією, мають право відкоригувати нараховані за 2022 – 2023 роки суми загального МПЗ шляхом подання в порядку, визначеному Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.
Право внесення змін до податкової звітності шляхом подання уточнюючих розрахунків визначено ст. 50 Кодексу (з урахуванням строків давності встановлених ст. 102 Кодексу).
Питання 4.
Підставою для ненарахування Плати за Ділянки, що перебувають у консервації, є дані Державного земельного кадастру та рішення органів місцевого самоврядування про затвердження робочого проєкту землеустрою щодо консервації Ділянок (п. 283 1.1 ст. 283 1 Кодексу).
Особливості консервації земель передбачені главою 28 Земельного кодексу України, а порядок консервації земель встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Питання щодо порядку проведення консервації Ділянок не регулюється законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи.
Питання 5, 6.
Особливості справляння Платою та Єдиним податком за Ділянки, визнані забрудненими вибухонебезпечними предметами, передбачені нормами п.п. 283.1.9 п. 283.1, п. 283 1.2 ст. 283 1, п. 288.8 ст. 288, п. 292 ¹.1 ст. 292 ¹ Кодексу.
Ділянки не є об’єктом оподаткування Платою, Єдиним податком на підставі відомостей Державного земельного кадастру та у періоді, коли Ділянки визнані забрудненими вибухонебезпечними предметами за результатами обстеження операторами протимінної діяльності.
Для Ділянок, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, не є об’єктом оподаткування Платою, Єдиним податком у разі визнання Ділянок забрудненими вибухонебезпечними предметами за період, що починається з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (у тому числі коли дата початку обстеження небезпечної території операторами протимінної діяльності настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території), за умови подання платниками до органу місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації заяв та прийняття таким органом місцевого самоврядування, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів щодо Ділянок, зазначених у таких заявах, та завершується останнім числом місяця, в якому такі Ділянки визнані придатними для використання.
Питання 7.
Особливості справляння Платою та Єдиного податку за Ділянки визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами, передбачені нормами п. 283.2 ст. 283, п. 283 1.3, ст. 283 1, п. 288.8 ст. 288, п. 292 ¹.1 ст. 292 ¹ Кодексу.
Ділянки не є об’єктом оподаткування платою за землю, єдиним податком четвертої групи якщо Ділянки визнані потенційно забрудненими вибухонебезпечними предметами на підставі рішень органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій та військово-цивільних адміністрацій про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів, прийнятих на підставі заяв платників податків про визнання Ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, або з дати початку обстеження чи визнання Ділянок придатними для використання.
У разі якщо у платника Єдиного податку наявні Ділянки, що розташовані на територіях активних бойових дій (які не завершені до 1 травня 2022 року) або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до Переліку територій та Ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення, при цьому наявні рішення органів місцевого самоврядування про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та зборів, якими визначені відповідні Ділянки, такий платник звільнений від обов’язку визначати МПЗ за такі Ділянки.
Підпунктом 12.3.7 п. 12.3 ст. 12 Кодексу передбачено, що прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (з обов’язковим зазначенням кадастрових номерів таких земельних ділянок), а також про внесення змін до таких рішень повинні прийматися на кожний календарний рік окремо, за умови наявності відповідних заяв платників податків, та на період не більше ніж до кінця поточного календарного року.
Враховуючи зазначене, платники мають право звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування про визнання Ділянок забрудненими вибухонебезпечними предметами або непридатними для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
Звертаємо увагу, що у період дії воєнного стану в України згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема в частині строків розгляду звернень платників податків на отримання індивідуальних податкових консультацій, передбачених п. 52.1 ст.52 Кодексу.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
Ця індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |