X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.12.2023 р. № 4517/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виправлення помилок в кількості та ціні постачання, допущених при складанні податкової накладної та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариством була складена податкова накладна на суму отриманих грошових коштів. Така податкова накладна була зареєстрована в ЄРПН та включена до складу податкових зобов’язань в податковій декларації з ПДВ.

Згодом виявлена помилка в кількості та ціні постачання. З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної з виправленими показниками кількості та вартості;

2) щодо коду причини, що має бути зазначений у такому розрахунку коригування до податкової накладної.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V, підрозділами 2 та 10 розділу XX ПКУ.

Пунктом 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ ПКУ.

Правила складання податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної і їх реєстрації в ЄРПН регулюються статтями 192 і 201 розділу V ПКУ.

Згідно з пунктами 201.1, 201.7 і 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Зважаючи на положення пункту 44.1 статті 44 глави 1 розділу ІІ, а також пункту 187.1 статті 187, пункту 192.1 статті 192, пунктів 198.1, 198.2, 198.3, 198.6  статті 198, пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 розділу V ПКУ, податкова накладна, у якій невірно зазначено показники «ціна» та / або «кількість (об’єм, обсяг)» товарів/послуг, що є обов’язковими реквізитами податкової накладної, є такою, що складена з порушенням норм ПКУ, не відповідає первинним документам, не дає змоги ідентифікувати здійснену операцію, отже не може бути підставою для формування податкового кредиту покупцем.

Податкові накладні та розрахунки коригування складаються за формою та у порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015
№ 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за
№ 137/28267, зі змінами та доповненнями.

Помилки, допущені у графі 6 (кількість (об'єм, обсяг)) та / або 7 (ціна постачання одиниці товару / послуги або максимальна роздрібна ціна товарів без урахування податку на додану вартість) податкової накладної призводить до виникнення розбіжностей з первинними документами, оформленими за операцією, щодо якої платником на дату виникнення податкових зобов'язань складено податкову накладну.

Таким чином, у ситуації, описаній у зверненні, для виправлення помилки у графі 6 (кількість (об’єм, обсяг)) та / або 7 (ціна постачання одиниці товару / послуги або максимальна роздрібна ціна товарів без урахування податку на додану вартість) податкової накладної, платнику необхідно:

- на дату виникнення помилки скласти розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, в табличній частині якого, зі знаком «-» відобразити показники щодо усіх зазначених в податковій накладній товарів/послуг та у графі 2.1 заповнити код причини коригування «103»;

- скласти нову податкову накладну, в якій зазначити правильні показники, визначені первинними документами. Такій податковій накладній присвоюється новий порядковий номер та у полі «Дата складання» зазначається дата виникнення податкових зобов'язань продавця.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 глави 3 розділу II ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.