X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.12.2023 р. № 4562/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щододеяких питань пов’язаних із системою електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – СЕА ПДВ), та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку до 01.08.2023 перебував на спрощеній системі оподаткування з особливостями оподаткування, встановленими для платників єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки, та в періоді перебування на зазначеній системі оподаткування таким платником були перераховані кошти на його рахунок у СЕА ПДВ.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо збільшення суми, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) увипадку, зазначеному вище, та порядку перерахування коштів з його рахункув СЕА ПДВ до державного бюджету.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Правові основи функціонування СЕА ПДВ регулюються ст. 2001 Кодексу, пп. 33, 34 і 341підрозд. 2 розділу ХХ Кодексу та регламентуються Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (далі – Порядок № 569).

Рахунок у СЕА ПДВ – рахунок, відкритий платнику податку в Державній казначейській службі (далі – Казначейство), на який перераховуються кошти відповідно до п. 2001.4 ст. 2001 Кодексу (п. 4 Порядку № 569).

Згідно з п. 2001.4 ст. 2001 Кодексу на рахунок у СЕА ПДВ платника зараховуються кошти, зокрема:

з рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до п. 2001.3 ст. 2001 Кодексу (п.п. «а» п. 2001.4 ст. 2001 Кодексу);

з рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку (п.п. «б» п. 2001.4 ст. 2001 Кодексу).

Кошти, зараховані на рахунок платника в СЕА ПДВ, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених п.2001.5 ст.2001 Кодексу та погашення податкового боргу з ПДВ (п. 2001.7 ст. 2001 Кодексу).

Відповідно до п. 19 Порядку № 569 за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податкових деклараціях з податку результатів діяльності, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації з податку, платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному ст. 200 Кодексу.

Для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов’язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДПС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов’язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім’я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб – підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.

На підставі такого реєстру Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов’язань, перераховує суми податку до бюджету з рахунків у СЕА ПДВ платника податку (п. 20 Порядку № 569).

Пунктом 24 Порядку № 569 Казначейство подає ДПС в розрізі платників податку інформацію про перераховані з їх рахунків у СЕА ПДВ кошти до бюджету або на рахунок у банку або небанківському надавачу платіжних послуг у день, що настає за днем такого перерахування, та про не перераховані суми у зв’язку з відсутністю коштів на таких рахунках.

На запит платника податку ДПС подає шляхом надсилання електронного повідомлення інформацію про рух коштів на його рахунку в СЕА ПДВ (інформація про суми коштів, перерахованих з рахунка в СЕА ПДВ платника податку до бюджету, на рахунок платника податку у банку або небанківському надавачу платіжних послуг).

Слід зазначити,відповідно до п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ Кодексу платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки, за умови виконання ними податкових обов’язків щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, подання звітності, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

Платники ПДВ мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму податку (∑ Накл), обчислену за формулою, встановленою п. 2001.3 ст. 2001Кодексу та п. 9 Порядку № 569 (далі – реєстраційна сума). Обрахунок реєстраційної суми, а також складових формули, на підставі якої визначається така сума, здійснюється автоматично.

Однією із складових зазначеної формули є показник ∑ ПопРах – загальна сума поповнення з рахунку у банку / небанківському надавачу платіжних послуг платника податку рахунка в СЕА ПДВ.

Для осіб, реєстрація яких платником податку була призупиненою відповідно до п. 9 підрозд. 8 розд. XX Кодексу, обрахунок показників, визначених п. 9 Порядку № 569, призупинявся на період використання особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. XX Кодексу, та продовжує обраховуватися після відновлення реєстрації відповідних осіб платниками податку з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому припинено використання особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. XX Кодексу (п. 9 Порядку № 569).

Враховуючи вищезазначене, кошти, які платник податку перерахував зі свогорахунку у банку на рахунок у СЕА ПДВ в періоді перебування на спрощеній системі оподаткування з особливостями оподаткування,встановленими для платників єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відсотки, після відновлення реєстраціїплатника ПДВ (01.08.2023) враховуються при обрахунку реєстраційної суми шляхом перерахунку показника ∑ ПопРах.

При цьому кошти зараховані на рахуноку СЕА ПДВ такого платника перераховуються до державного бюджету в сумі податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду (п. 2001.5 ст. 2001 Кодексу).

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).