X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.12.2023 р. № 4566/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула звернення фізичної особи – підприємця ….щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє наступне.

Платник податків у зверненні повідомив, що зареєстрований фізичною особою – підприємцем та є платником єдиного податку другої групи. Фізична особа – підприємець перераховує кошти з поточного рахунку, відкритого для здійснення підприємницької діяльності, на свій поточний рахунок, відкритий для власних потреб, з призначенням платежу – перерахування доходу від підприємницької діяльності після сплати всіх податків. Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи є фізична особа – підприємець податковим агентом по відношенню до себе, як до фізичної особи;

2. Чи необхідно фізичній особі – підприємцю, як податковому агенту, сплачувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір;

3. Чи виникають у фізичної особи податкові зобов’язання зі сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору;

4. Чи є правильним в призначенні платежу зазначати – перерахування доходу від підприємницької діяльності після сплати всіх податків.

При цьому, просить надати відповідь на зазначені питання за умови, коли заборгованість по податкам відсутня та у разі наявності такої заборгованості.

Згідно зі ст. 42 Господарського кодексу України (далі – ГКУ) підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до ст. 44 ГКУ підприємництво здійснюється, зокрема, на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1
розділу XIV ПКУ.

Відповідно до п. 291.2 ст. 291 ПКУ спрощена система оподаткування, обліку та звітності – особливиймеханізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п. 297.1 ст. 297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Так, платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб у частині доходів (об'єкта оподаткування), що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку першої – четвертоїгрупи (фізичної особи) та оподатковані згідно з главою 1 розділу XIV ПКУ (п.п. 2 п. 297.1 ст. 297 ПКУ).

Оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом IV ПКУ, згідно з п.п. 165.1.36 п. 165.1 ст. 165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається дохід фізичної особи – підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування відповідно до ПКУ.

Крім того, відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУзвільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV ПКУ та підрозділом 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пп. 3 і 4 п. 170.131ст. 170 ПКУ тап. 14 підрозділу 1 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Враховуючи викладене, у разі якщо фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку здійснюється перерахування коштів з рахунку, відкритого для підприємницької діяльності, на свій рахунок, відкритий як на фізичну особу для власних потреб, то сума таких коштів не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором за умови, що зазначений дохід був отриманий в результаті господарської діяльності платника єдиного податку та оподаткований згідно з главою 1 розділу XIV ПКУ.

Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи,крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.