X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.12.2023 р. № 4578/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Товариства щодо отримання індивідуальної податкової консультації з питань практичного застосування норм податкового законодавства стосовно обігу спирту етилового  та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

У своєму зверненні платник податків повідомив, що основним видом діяльності Товариства

є КВЕД 11.01: дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв.

Товариство знаходиться на етапі отримання ліцензій на виробництво спирту та оптової торгівлі спиртом.

При цьому, Товариство планує провадити господарську діяльність з виробництва спирту етилового неденатурованого на орендованому об'єкті.

Враховуючи вищевикладене, платник податків просить роз'яснити:

1. Які визначені етапи є «повним технологічним циклом виробництва спирту етилового неденатурованого», а також приміщення та обладнання, що забезпечують згаданий цикл?

2. Чи має право суб'єкт господарювання зареєструвати два  акцизні  склади

на території одного підприємства, якщо такі акцизні склади будуть відокремленими один від одного приміщеннями та матимуть різні адреси?

3. Чи має право на період запровадження воєнного, надзвичайного стану в Україні суб’єкт господарювання здійснювати виробництво двох видів продукції: спирту етилового неденатурованого та біоетанолу на одному акцизному складі?

4. Чи має право, на період запровадження воєнного, надзвичайного стану в Україні, підприємство, яке здійснює діяльність з виробництва біоетанолу на підставі виданої ліцензії на право виробництва спирту етилового неденатурованого, здійснювати оптовий продаж біоетанолу?

5. Яку саме інформацію, на період запровадження воєнного, надзвичайного стану в Україні, вказати підприємству у повідомленні до контролюючого органу про намір здійснювати виробництво біоетанолу? Чи вважатиметься приміщення, у якому буде здійснюватися зберігання біоетанолу акцизним складом в розумінні вимог Кодексу?

6. Протягом якого часу від завершення воєнного, надзвичайного стану в Україні підприємство, яке здійснює діяльність з виробництва біоетанолу на підставі виданої ліцензії на право виробництва спирту етилового неденатурованого зобов'язано отримати ліцензію на право виробництва біоетанолу?

Щодо питання 1.

Відповідно до абзацу двадцятого статті 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) повний технологічний цикл виробництва - сукупність приміщень, технологічного та іншого обладнання, відповідних технологічних процесів, що забезпечують переробку сировини в продукцію, готову для реалізації кінцевому споживачу, а також лабораторій (власних або залучених на договірних засадах у випадках, передбачених цим Законом), акредитованих відповідно до законодавства.

Спирт етиловий неденатурований - спирт етиловий ректифікований без денатуруючих добавок, з вмістом спирту 80 % об. і більше, отриманий шляхом фракційної перегонки спирту етилового-сирцю або брагоректифікацією дозрілої бражки (абзац тридцять восьмий статті 1 Закону № 481).

Ліцензії на виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв видаються суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які на момент подання заяви про видачу ліцензії є власниками або відповідно до інших не заборонених законодавством підстав володіють та/або користуються приміщеннями та обладнанням, що забезпечують повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв, за умови, що використання таких приміщень та обладнання здійснює тільки один суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) (частина двадцята статті 3 Закону № 481).

Згідно із частиною сороковою статті 3 Закону № 481 на виробництво спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого, спирту етилового-сирцю, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, видаються окремі ліцензії на кожен вид діяльності. У ліцензії також зазначаються адреси місць провадження діяльності.

Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), виробничі цехи, дільниці, лабораторії та інші структурні підрозділи, які здійснюють виробництво і контроль за виробництвом спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв (крім малих виробництв виноробної продукції) та тютюнових виробів, підлягають обов'язковій атестації на відповідність вимогам, встановленим законодавчими актами України щодо забезпечення життя та здоров'я людей, охорони навколишнього природного середовища, повного технологічного циклу виробництва коньяку, алкогольних напоїв за коньячною технологією і тютюнових виробів, а також відповідність санітарним, пожежним, екологічним нормам і правилам (частина перша статті 8 Закону № 481).

Щодо питання 2.

Відповідно до п.п. а п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад – це  спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів.

Розпорядник акцизного складу - суб’єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб’єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (п.п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до п.п. 230.1.1 п. 230.1 ст. 230 Кодексу, акцизні склади, на території яких виробляється спирт етиловий, повинні бути обладнані на кожному місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованому на акцизному складі, витратомірами-лічильниками спирту етилового, що призначені для безперервного вимірювання, запам’ятовування, фіксування та відображення в електронному вигляді даних про обсяг отримання або відпуску спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведених до температури 20° C, та обсяг вмісту денатуруючих добавок (далі - витратомір-лічильник спирту етилового), зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов’язані зареєструвати:

усі розташовані на акцизних складах витратоміри-лічильники спирту етилового у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового;

усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Отже, суб'єкт господарювання може зареєструвати два акцизні  склади,  якщо такі акцизні склади будуть відокремленими один від одного приміщеннями та матимуть різні адреси.

Щодо питань 3-5.

Відповідно до абзацу шостого статті 1 Закону № 481, біоетанол - спирт етиловий зневоджений, виготовлений з біомаси або із спирту етилового - сирцю для використання як біопалива або біокомпонента, що належить до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД.

Виробництво біоетанолу забороняється на акцизних складах, на яких здійснюється виробництво та/або зберігання інших видів спирту етилового (крім зберігання спирту етилового-сирцю, що використовується для виробництва біоетанолу) (частина третя статті 2 Закону № 481).

Згідно із статтею 18 Закону № 481 тимчасово, на період запровадження воєнного, надзвичайного стану в Україні, суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на виробництво спирту етилового неденатурованого, дозволяється виробництво спирту етилового денатурованого та/або біоетанолу на акцизних складах, на яких здійснюється виробництво та/або зберігання спирту етилового неденатурованого, на підставі ліцензії на виробництво спирту етилового неденатурованого, при дотриманні ними таких умов:

відпуск спирту етилового неденатурованого для виробництва спирту етилового денатурованого та/або біоетанолу здійснюється із застосуванням зареєстрованих витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового, встановлених на місцях відпуску спирту етилового неденатурованого, зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі обсягу виробленого спирту етилового;

денатурація спирту етилового неденатурованого здійснюється у присутності представника контролюючого органу на акцизному складі з оформленням акта денатурації довільної форми, у якому зазначається обсяг спирту етилового неденатурованого в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведеного до температури 20° C, який був використаний для виробництва спирту етилового денатурованого та/або біоетанолу, та кількість денатуруючих добавок, які були використані під час денатурації;

відпуск спирту етилового денатурованого та/або біоетанолу здійснюється із застосуванням зареєстрованих масових витратомірів в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового;

денатурація спирту етилового неденатурованого здійснюється у приміщеннях, відокремлених від приміщень, в яких здійснюється виробництво спирту етилового неденатурованого, а зберігання спирту етилового денатурованого та/або біоетанолу здійснюється у ємностях, розташованих у приміщеннях, відокремлених від приміщень зберігання спирту етилового неденатурованого, або у ємностях транспортних засобів, які призначені для транспортування виключно спирту етилового денатурованого та/або біоетанолу. Додаткова реєстрація таких місць зберігання спирту в Єдиному реєстрі місць зберігання спирту не здійснюється;

у разі відсутності ліцензії на виробництво біоетанолу суб’єкти господарювання, які мають намір виробляти біоетанол, надсилають податковому органу повідомлення у довільній формі щодо наявності встановленого у нього обладнання по зневодненню спирту.

Отже, тимчасово, на період запровадження воєнного, надзвичайного стану в Україні, Товариство на підставі ліцензії на виробництво спирту етилового неденатурованого та при дотриманні всіх вимог, визначених  статтею 18  Закону № 481, зможе здійснювати виробництво біоетанолу.

Приміщення, в якому здійснюється зберігання біоетанолу, є акцизним складом в розумінні п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу. 

Оптова торгівля біоетанолом на території України здійснюється суб'єктами господарювання за наявності ліцензії на виробництво біоетанолу (частина третя статті 14 Закону № 481).

Виключень щодо оптової торгівлі біоетанолом, на період запровадження воєнного, надзвичайного стану в Україні, Закон № 481 не містить. 

Щодо питання 6.

Виробництво спирту етилового (у тому числі як лікарського засобу), спиртових дистилятів, біоетанолу здійснюється суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) незалежно від форми власності, які мають відповідну ліцензію на виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу (частина перша статті 2 Закону № 481).

Передбачені статтею 18 Закону № 481 особливості щодо тимчасового дозволу виробництва біоетанолу суб’єктам господарювання, які мають ліцензію на виробництво спирту етилового неденатурованого, діють до дня припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію