Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо застосування спрощеної системи оподаткування та в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомила, що перебуває на обліку як фізична особа – підприємець з 2017 року. З .2017 по .2022 платник податків перебувала на другій групі платника єдиного податку. З .2022 згідно поданої заяви перейшла на третю групу єдиного подату із застосуванням ставки 2 відсотка. .2023 платником подано заяву про відмову від застосування особливостей оподаткування та перехід на третю групу із застосуванням ставки 5 відсотків.
У зв’язку з чим фізична особа – підприємець, просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи заборонено положеннями Кодексу, що діяли з 01.06.2023 до 01.07.2023 відмовлятися від використання третьої групи з особливостями, визначеними п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та одночасно обирати іншу групу єдиного податку, відмінної від тієї, на якій платник перебував до використання третьої групи, з особливостями оподаткування?
2. У разі якщо така зміна не заборонена, то які саме графи (пункти) Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – Заява), форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308 (далі – Наказ № 308), крім пп. 1-4 Заяви підлягають заповненню?
3. Чи потрібно платнику спочатку відмовитись від особливостей оподаткування визначених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та зазначити в п. 5.5 Заяви про свій перехід на сплату інших податків та зборів і одночасно подати Заяву із зазначенням ставки 5 відс. (без ПДВ)?
4. Чи дає право платник, у разі заповнення Заяви та подачі її до 01.07.2023 про відмову від використання третьої групи з особливостями оподаткування визначених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та обрання іншої групи єдиного податку (не заповнюючи причини відмови п. 5.5 Заяви), відмінної від тієї, на якій перебував платник до використання особливостей оподаткування визначених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, бути з 01.07.2023 платником іншої групи єдиного податку (третьої групи за ставкою 5 відс. (не платник ПДВ)?
Щодо першого – четвертого питань
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Кодексу.
Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» внесено зміни з 01.08.2023, зокрема, до підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, який доповнено новим п. 91 щодо особливостей переходу суб'єктів господарювання, які використовували особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Підпунктом 9.9 п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 01 серпня 2023 року, положення розділу XIV Кодексу застосовуються з урахуванням, зокрема, таких особливостей:
платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У такому разі платник податків вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, крім випадку, якщо у заяві про відмову від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, платник податку зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.
Крім того, п.п. 91.4.4 п.п. 91.4 п. 91 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу встановлено, що у 2023 звітному році суб'єкти господарювання, які у 2023 році використовували особливості оподаткування, встановлені п. 91 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, та втратили право або самостійно відмовилися від використання особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, і були переведені на сплату інших податків і зборів, визначених кодексом, або щодо яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, мають право у 2023 році повторно здійснити перехід (обрати) на спрощену систему оподаткування, в тому числі у разі повторної протягом 2023 року державної реєстрації фізичною особою – підприємцем, шляхом подання заяви за загальною процедурою, визначеною Кодексом.
При цьому у разі подання заяви до 01 вересня 2023 року суб'єкт господарювання вважається платником єдиного податку з 01 серпня 2023 року (крім єдиного податку третьої групи із ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному п.п. 1 п. 293.3 ст. 293 Кодексу, якщо така особа станом на 01 серпня 2023 року не зареєстрована платником ПДВ).
Отже, фізичні особи – підприємці, мають право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та перейти на сплату єдиного податку за ставкою 5 відс., шляхом подання Заяви.
При цьому у Заяві про зміну ставки суб'єкти господарювання:
- не заповнюють розділ 5.1 «Обрання або перехід на спрощену систему оподаткування»;
- зазначають у розділі 5.2 «Зміна ставки та групи» у полі «зі ставки» діючу ставку у розмірі 2 відс., а у полі «на ставку» – обрану ставка у розмірі 3 або 5 відс. доходу.
Такі платники єдиного податку мають право змінити ставку 2 відс. доходу на ставку єдиного податку 5 відсотків.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |