Державна податкова служба України розглянула звернення Банкущодо порядку оподаткування ПДВ операцій з продажу майна, на яке було звернено стягнення,та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Банком було укладено кредитний договір, зобов’язання за яким були забезпечені майном боржника, наданим Банку у заставу (іпотеку).
Надалі заставодавця було визнано банкрутом, у рамках ліквідаційної процедури Банк був включений до реєстру кредиторів заставодавця. Після проведення аукціонів з продажу майна заставодавця, на яких таке майно не було продане, таке майновідповідно до умов статті 81 розділу VКодексу з процедур банкрутства (далі – КзПБ) було придбане Банком, як забезпеченим кредитором, в рахунок забезпечених вимог кредитора(без сплати Банком коштів за таке майно).
Банк просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правомірності застосування норм пункту 197.12 статті 197 розділу V ПКУ при подальшому продажу Банком зазначеного майна.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Статтею 5 розділу І ПКУ визначено, що поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Умови та порядок визнання боржника - юридичної особи банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів встановлено КзПБ.
Статтею 1 розділу ІКзПБвизначено, що забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника.
Особливості продажу майна банкрутавизначено статтею 63розділу ІV КзПБ, відповідно до частини першої якої після проведення інвентаризації та отримання згоди на продаж майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута на аукціоні.
Згідно зі статтею 81розділу VКзПБ, якщо майно боржника, що є предметом забезпечення, не продано на повторному аукціоні/ другому повторному аукціоні, кредитор, вимоги якого воно забезпечує, має право протягом 20 днів з дня закінчення цього аукціону звернутися до арбітражного керуючого із заявою про продаж йому непроданого майна.
Арбітражний керуючий протягом трьох днів складає протокол про продаж забезпеченому кредитору майна.
Продаж майна забезпеченому кредитору в порядку, визначеному цією статтею, прирівнюється за своїми правовими наслідками до звернення стягнення на предмет застави (іпотеки).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктом «а» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу ІПКУ).
Згідно з пунктом 197.12 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування операції банків та інших фінансових установ з постачання (продажу, відчуження іншим способом) майна, що передане фізичними особами, а також суб'єктами підприємницької діяльності - приватними підприємцями та іншими особами, які не є платниками податку, у заставу, у тому числі іпотеку, та на яке було звернено стягнення.
Звільняються від оподаткування операції банків та інших фінансових установ з постачання майна, набутого ними у власність внаслідок звернення стягнення на таке майно. Звільнення від оподаткування стосується тієї частини вартості майна, за якою воно було набуте у власність в рахунок погашення зобов'язань за договором кредиту (позики).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
З урахуванням норм пункту 197.12 статті 197 розділу V ПКУ операції банків з постачання майна, набутого у власність внаслідок звернення на нього стягнення,звільняються від оподаткування ПДВ вчастині вартості майна, за якою воно було набуте у власність в рахунок погашення зобов'язань за договором кредиту (позики). При цьому ПКУ не визначено особливостей застосування зазначеної норми залежно від механізму (способу) звернення стягнення на таке майно.
Отже, якщо майно було набуте Банком у власність внаслідок звернення на нього стягнення, то операції з продажу Банком такого майна звільняються від оподаткуванняПДВ. Таке звільнення стосується тієї частини вартості майна, за якою воно було набуте у власність в рахунок погашення зобов'язань за договором кредиту (позики).
Згідно зі статтею 36 розділу І ПКУ платники податку повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |