X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 13.12.2023 р. № 4630/ІПК/26-15-04-04-08

Головне управління ДПС у м. Києві розглянуло звернення щодо особливостей оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання товарів у викладених у зверненні ситуаціях, та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, основним видом діяльності Товариства є виробництво вибухових речовин. Відповідно до отриманого висновку Торгово-промислової палати України визначений відповідний код згідно з УКТ ЗЕД, за яким класифікуються товари, що виробляє Товариство (далі – Вироби). Вироби прийняті як належні на постачання ЗСУ згідно із наказом Міністерства оборони України.

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1) чи підлягає оподаткуванню ПДВ операція з надання безоплатної (благодійної/гуманітарної) допомоги Виробами благодійній організації для подальшої передачі таких Виробів військовій частині та чи складається податкова накладна на таку операцію?;

2) чи підлягає оподаткуванню ПДВ операція з надання безоплатної (благодійної/гуманітарної) допомоги Виробами благодійній організації, якщо подальший напрямок використання Виробів невідомий та чи складається податкова накладна на таку операцію?;

3) чи підлягає оподаткуванню ПДВ операція з надання безоплатної (благодійної/гуманітарної) допомоги Виробами громадській організації, метою якої, зокрема є провадження благодійної діяльності у сфері освіти, охорони здоров’я, екологія, охорона довкілля, соціальний захист, сприяння обороноздатності та мобілізаційної готовності  країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях, тощо для подальшої передачі таких Виробів військовій частині та чи складається податкова накладна на таку операцію?;

4) чи підлягає оподаткуванню ПДВ операція з надання безоплатної (благодійної/гуманітарної) допомоги Виробами громадській організації, метою якої, зокрема є провадження благодійної діяльності у сфері освіти, охорони здоров’я, екологія, охорона довкілля, соціальний захист, сприяння обороноздатності та мобілізаційної готовності  країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях, тощо, якщо подальший напрямок використання Виробів невідомий та чи складається податкова накладна на таку операцію?;

5)-6) чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції з продажу (постачання) Виробів юридичним особам, в тому числі особам, основним видом діяльності яких згідно з КВЕД є виробництво зброї та боєприпасів та чи складаються податкові накладні на такі операції?;

7) чи підлягають оподаткуванню ПДВ операції з продажу (постачання) Виробів громадській організації, благодійній організації та чи складаються податкові накладні на такі операції?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу I ПКУ).

Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 статті 5 розділу I ПКУ поняття, правила та положення, установлені ПКУ та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу I ПКУ. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням ПКУ, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення ПКУ. Інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Правові засади благодійної діяльності в Україні визначено Законом України від 05 липня 2012 року № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073).

Відповідно до статті 1 Закону № 5073 благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених Законом № 5073 цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара; благодійна організація - юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених Законом № 5073, як основну мету її діяльності.

Правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України від 17 липня 2020 року № 808-IX «Про оборонні закупівлі» (далі – Закон № 808).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (підпункт 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ). При цьому продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункт 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).

Особливості оподаткування ПДВ операцій з надання благодійної допомоги визначено у підпункті 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ.

Звільняються від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійну діяльність та благодійні організації.

Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям та набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації. У разі недотримання умов, визначених підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, такі операції оподатковуються ПДВ на загальних підставах.

На товари, які надходять як благодійна допомога від вітчизняних благодійників за цілями, визначеними статтею 3 Закону № 5073, поширюються правила маркування.

Благодійна допомога може надаватися у вигляді товарів, робіт, послуг, призначених для використання юридичними особами - її набувачами з метою провадження діяльності за цілями, передбаченими статтею 3 Закону № 5073.

Не підлягають звільненню від оподаткування ПДВ операції з надання благодійної допомоги у вигляді зазначених у розділі VI ПКУ підакцизних товарів, цінних паперів (крім наданих ендавментів, зазначених у розділі IV ПКУ), нематеріальних активів і товарів/послуг, призначених для використання в господарській діяльності.

Підпунктом 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ визначено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, та/або запровадження воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону № 808, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими в абзацах «а» - «л» підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, зокрема, за групою 93, крім включених до товарної позиції 9303 та товарної підкатегорії 9304 00 00 00, а також 9305 (лише призначених для виробів товарних позицій 9303 - 9304), 9306 90 90 00 та 9307 00 00 00.

У разі здійснення операцій, звільнених від оподаткування ПДВ відповідно до підпунктів 4 і 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (в частині постачання товарів за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель), положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) у встановлені ПКУ терміни.

Пунктом 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267, зокрема, передбачено, що у разі постачання товарів/послуг, база оподаткування яких, визначена відповідно до статей 188 і 189 розділу V ПКУ, перевищує фактичну ціну постачання таких товарів/послуг, постачальник (продавець) складає дві податкові накладні: одну - на суму, розраховану виходячи з фактичної ціни постачання, іншу - на суму, розраховану виходячи з перевищення ціни придбання / звичайної ціни / балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення звичайної ціни / балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною, або може скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням сум податку, розрахованих виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначених окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг.

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ГУ ДПС у м. Києві повідомляє.

Передбачені ПКУ режими звільнення від оподаткування ПДВ застосовуються до відповідних операцій, а не до суб’єктів господарювання.

Щодо питань 1-4

Операції платника ПДВ з надання благодійної допомоги шляхом безоплатної передачі Виробів є об’єктом оподаткування ПДВ згідно зі статтею 185 розділу V ПКУ. При здійсненні таких операцій база оподаткування визначається за правилами, встановленими пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ, та складаються дві податкові накладні:

одна - виходячи з фактичної ціни постачання (яка в даному випадку дорівнює нулю),

друга - виходячи з перевищення звичайної ціни Виробів над фактичною ціною їх постачання.

Водночас, за умови дотримання вимог, визначених підпунктом 197.1.15 пункт 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, такі операції звільняються від оподаткування ПДВ, зокрема за умови, що:

однією із сторін при здійсненні таких операцій є обов’язково суб’єкт, що має статус благодійної організації, утвореної і зареєстрованої відповідно до законодавства;

благодійна допомога не надається у вигляді зазначених у розділі VI ПКУ підакцизних товарів, цінних паперів (крім наданих ендавментів, зазначених у розділі IV ПКУ), нематеріальних активів і товарів/послуг, призначених для використання в господарській діяльності.

За такими звільненими від оподаткування ПДВ операціями податкові зобов’язання з ПДВ не нараховуються.

У разі недотримання вимог, визначених підпунктом 197.1.15 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, такі операції оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку.

Щодо питань 5-7

Операції платника ПДВ з постачання (продажу) на митній території України товарів, в тому числі самостійно виготовлених Виробів, є об’єктом оподаткування ПДВ. При здійсненні таких операцій платник податку зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.

При цьому, операції з постачання (продажу) на митній території України товарів оборонного призначення, визначених такими згідно з пунктом 29 частини першої статті 1 Закону № 808, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими в абзацах «а» - «л» підпункту 4  пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ і при цьому не підпадають під виключення (обмеження), передбачені у вказаних абзацах, підлягають звільненню від оподаткування ПДВ за умови, що постачальник таких товарів у розумінні норм Закону № 808 є виконавцем або співвиконавцем державного контракту (договору).

У разі недотримання зазначених умов вказані операції підлягають оподаткуванню ПДВ у загальновстановленому порядку.

Разом з цим ГУ ДПС у м. Києві інформує, що кожен конкретний випадок податкових взаємовідносин, у тому числі і тих, про які йдеться у зверненні, необхідно розглядати з урахуванням договірних умов та обставин здійснення відповідних господарських операцій, у тому числі з детальним вивченням та аналізом договорів, первинних документів і матеріалів, оформленням яких супроводжувались такі операції, що дозволяють ідентифікувати фактичну їх сутність.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).