X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.12.2023 р. № 4671/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення (   ), щодо практичного застосування норм податкового законодавства, та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні повідомив, що з (  ) відповідно до договору купівлі-продажу № (  ) було придбано об’єкт незавершеного будівництва у вигляді житлового будинку та господарської споруди. Право власності на об’єкт нерухомого майна переходило з моменту укладання договору та не передбачало проведення державної реєстрації.

На сьогодні платником податків передано у власність, а саме даровано незавершене будівництво житлового будинку рідному братові та (  )з моменту передачі у власність, було проведено державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно на ім’я платника податків.

Оскільки укладений договір та фактичне придбання об’єкта незавершеного будівництва житлового будинку були здійсненні на момент, коли платник податків не перебувала у шлюбі, а державна реєстрація цього майна проводилась перебуваючи у шлюбі з чоловіком, який є нерезидентом, але не є власником чи співвласником зазначеного майна, то платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання необхідності та розмірів сплати податків чоловіком платника податків від операції з дарування платником зазначеного об’єкта незавершеного будівництва житлового будинку своєму рідному брату.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу.

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 Кодексу, якою встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді дарунку, залежно від ступеня споріднення обдаровуваного із дарувальником та їх резидентського статусу.

Відповідно до п. 174.6 ст. 174 Кодексу об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 Кодексу, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV Кодексу для оподаткування спадщини.

Об’єкти дарунку платника податку з метою оподаткування визначено п. 174.1 ст. 174 Кодексу.

Відповідно до п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковується вартість будь-якого об’єкта дарування, що отримується у дарунок членами сім’ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення.

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Крім того, за ставкою 18 відс., визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, оподатковується будь-який об'єкт дарування, що отримується у дарунок від дарувальника – нерезидента, та будь-який об'єкт дарування, що отримується у дарунок обдарованим – нерезидентом від дарувальника – резидента
(п.п. 174.2.3 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).

Таким чином, у розумінні Кодексу дохід у виглядівартості подарованого нерухомого майна (об’єкта незавершеного будівництва житлового будинку) виникаєу фізичної особи – обдарованого,тобто у рідного брата.

З метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування об’єкту незавершеного будівництва житлового будинку, кожен конкретний випадок виникнення податкових відносин потребує детального вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушеного питання.

Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст. ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 01 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.