Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення Комунального підприємства _____ «_______» (далі – Підприємство) щодо окремих питань податкового обліку з податку на прибуток підприємств операцій зі списання дебіторської заборгованості, у тому числі за рахунок сформованого резерву сумнівних боргів, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах компетенції повідомляє.
Як зазначено у зверненні, відповідно до наказу про облікову політику Підприємства резерв під очікувані кредитні збитки від дебіторів категорії «юридичні особи» за основною діяльністю з надання послуг водопостачання та водовідведення вираховується за методом абсолютної суми сумнівної заборгованості, виходячи з аналізу платоспроможності окремих дебіторів.
У бухгалтерському обліку Підприємства станом на 31.12.2022 нараховано резерв під очікувані збитки щодо заборгованості об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Підприємством було подано позов до суду щодо стягнення суми заборгованості, яка включає заборгованість зі строком виникнення більше, ніж три роки, поточні нарахування та суми судового збору / неустойки.
За інформацією, викладеною у зверненні, рішенням суду відмовлено у стягненні суми такої заборгованості, «оскільки не доведено належними та допустимими доказами існування різниці в показниках обсягу спожитого об’єму води за даними будинкового засобу обліку та індивідуальних засобів обліку, наявних у квартирах та / або нежитлових приміщеннях власників, доводи з приводу необхідності досягнення відповідної суми є неправомірними».
У зв’язку із відмовою у судовому порядку в стягненні заборгованості було прийнято рішення про списання зазначеної дебіторської заборгованості в обліку Підприємства з відображенням у рядку 2.2.3 додатку РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 № 101) зі змінами (далі – Декларація), та у рядку 2.1.3 додатку РІ до рядка 03 РІ Декларації.
Підприємство звертається за отриманням індивідуальної податкової консультації з такого запитання:
чи правомірним є відображення списаної дебіторської заборгованості у додатку РІ до рядка 03 РІ Декларації Підприємства у ситуації, викладеній у зверненні такого Підприємства?
Для цілей оподаткування згідно з п. 44.1 ст. 44 Кодексу платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим п. 44.1 ст. 44 Кодексу.
Для обрахунку об’єкта оподаткування платник податку на прибуток підприємств використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (абзац перший п. 44.2 ст. 44 Кодексу).
Ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень Кодексу визначено п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
У разі відповідності заборгованості одній з ознак, наведених у п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, така заборгованість визнаватиметься безнадійною. При цьому операції, за якими виникла така заборгованість мають бути підтверджені первинними документами.
До безнадійної заборгованості згідно з п.п. «а» п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу віднесено, зокрема, заборгованість за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Водночас, заборгованість визнаватиметься безнадійною, якщо така заборгованість відповідає одній з інших ознак, визначених п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств на підставі п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями Кодексу.
Різниці, пов’язані з формуванням резерву сумнівних боргів або резерву очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), встановлено п. 139.2 ст. 139 Кодексу.
Згідно з п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується:
на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів або понад резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів).
Відповідно до п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:
на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), що відповідає ознакам, визначеним п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Отже, при списанні дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам, встановленим п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу (зокрема, дебіторської заборгованості за зобов’язаннями, щодо яких минув строк позовної давності), за рахунок створеного резерву сумнівних боргів або резерву очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів) фінансовий результат до оподаткування згідно з п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу підлягає зменшенню на таку суму списаної дебіторської заборгованості з відображенням у рядку 2.2.3 додатку РІ до рядка 03 РІ Декларації.
У разі списання дебіторської заборгованості, яка відповідає / не відповідає ознакам, визначеним п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, щодо якої не створено резерв сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), фінансовий результат до оподаткування згідно з п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 Кодексу підлягає збільшенню на суму списаної заборгованості з відображенням у рядку 2.1.3 додатку РІ до рядка 03 РІ Декларації.
При цьому зменшення фінансового результату відповідно до п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу здійснюється лише на суму дебіторської заборгованості, яка відповідає ознакам п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, чинним на дату її списання, незалежно від того, чи створено резерв сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів) за такою заборгованістю.
Водночас, надання висновку щодо підтвердження показників Декларації Підприємства в частині списаної дебіторської заборгованості у додатку РІ до рядка 03 РІ Декларації Підприємства є предметом податкового контролю шляхом проведення документальної перевірки, оскільки підлягають дослідженню відповідні документи щодо виникнення та підтвердження дебіторської заборгованості згідно з обліковими даними, відповідне судове рішення тощо.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |