X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 15.12.2023 р. № 4660/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

В (…) є увільнені від роботи працівники відповідно до частини третьої
ст. 119 Кодексу законів про працю України та Указу Президента від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» із збереженням місця роботи та посади.

(…), за сприяння (…), з метою фінансової підтримки мобілізованих працівників, має намір виплатити їм одноразову грошову допомогу.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію
з наступних питань:

1. Чи утримується із зазначеної разової грошової допомоги мобілізованих працівників податок на доходи фізичних осіб, військовий збір?

2. Чи є така грошова допомога мобілізованим працівникам базою оподаткування єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок)?

Щодо питання першого

Діяльність професійних спілок, їх організацій та об'єднань в Україні регулюється Законом України від 15 вересня 1999 року № 1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі – Закон № 1045).

Відповідно до ст. 14 Закону № 1045 профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. При цьому статут (положення) профспілки повинен містити, зокрема джерела надходження (формування) коштів профспілок, їх об'єднань, та напрями використання таких коштів.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно із ст. 165 якого визначено доходи, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема сума виплат чи відшкодувань (крім заробітної плати чи інших виплат та відшкодувань за цивільно-правовими договорами), що здійснюються за рішенням професійної спілки, її об'єднання та/або організації професійної спілки, прийнятим в установленому порядку, на користь члена такої професійної спілки протягом року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу (п.п. 165.1.47 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

При цьому звільняються від оподаткування військовим збором доходи, які згідно з розділом IV Кодексу та підрозділом 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у пунктах 3 і 4 п. 170.13¹ ст. 170 Кодексу та п. 14 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.7 п. 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).

Таким чином, у разі якщо дохід у вигляді одноразової грошової допомоги, яка виплачується (…) на користь члена такої професійної організації не перевищує сукупно протягом року суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, а також виплата зазначеної допомоги передбачена (…), то сума такої допомоги не включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором. Якщо розмір зазначеного доходу перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.

Разом з тим, якщо виплата вказаної допомоги не передбачена умовами (…), то таку допомогу слід розглядати як нецільову, яка оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором у порядку, визначеному п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 Кодексу та п. 16¹ підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу.

Щодо питання другого

Відповідно до п. 10 частини першої ст. 1 Закону України від 08 липня
2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону № 2464 зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Застрахована особа –це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (п. 3 частини першої ст. 1 Закону № 2464).

Згідно з частиною першою ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами

Таким чином, оскільки працівники, яким виплачується разова грошова допомога, є працівниками (…), то у розумінні Закону № 2464 (…) відносно таких працівників не є страхувальником і зазначені працівники не є застрахованими особами, а отже сума допомоги не є базою нарахування єдиного внеску.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.