У своєму зверненніПідприємствозазначає, що здійснює роздрібну торгівлю нафтопродуктами та супутніми товарами через мережу автозаправних комплексів (далі – АЗС), що розташовані по всій Україні. Для всіх АЗС отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Під час провадження господарської діяльностіз роздрібної торгівлі пальним Підприємство стикнулося з проблемою наявності розбіжностей між обсягами залишків пальногов системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі – СЕА РПСЕ) та між обсягами залишків пальногов бухгалтерському обліку.
Підприємство зазначає, що причиною розбіжності є різні підходи у визначенні одиниць обліку на АЗС при отриманні, зберіганні та реалізаціїпального.
Відповідно до п.п. 4.2.1 п. 4.2 розділу 4 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155 облік нафти і нафтопродуктів на нафто- та газопереробних заводах, підприємствах із забезпечення нафтопродуктами, підприємствах нафтопровідного і нафтопродуктопровідного транспорту, наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на АЗС – одиницях об'єму.
Практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов'язана зі складністю застосування норм Кодексу стосовно складання акцизних накладних у випадку відхилення між обсягами залишків пального за кожним кодом згідно з УКТЗЕД, що обліковуються в СЕА РПСЕ платника акцизного податку за акцизним складом, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, та обсягами залишків пального в бухгалтерському обліку за кожним кодом згідно з УКТЗЕД за таким акцизним складом.
Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
Щодо зазначених питань.
Відповідно до ст.232 Кодексу одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового є літри, приведені до температури 15° C, –для пального та декалітри 100-відсоткового спирту, приведені до температури 20° C, –для спирту етилового. При цьому відпущені літри в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, для цілей цього розділу вважаються як літри, приведені до температури 15° C. Такі одиниці обліку для пального та спирту етилового повинні використовуватися в первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних / розрахунках коригування до акцизних накладних, декларації з акцизного податку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2019 року № 408затвердженоПорядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового зі змінами ( далі – Порядок № 408).
Відповідно до п. 47 Порядку № 408, відхилення між обсягами залишків пального за кожним кодом згідно з УКТЗЕД, що обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платника акцизного податку за акцизним складом, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, та обсягами залишків пального в бухгалтерському обліку за кожним кодом згідно з УКТЗЕД за таким акцизним складом, які виникли внаслідок врахування в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового літрів пального, відпущених через паливороздавальні колонки на такому акцизному складі, як літрів, що вважаються приведеними до температури 15° C без врахування впливу змін фактичної температури повітря, яка була за такого відпуску, є обліковою різницею, якщо її розмір наприкінці календарного року не перевищує 1 відсоток обсягу реалізації пального за такий календарний рік в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового окремо за кожним кодом УКТЗЕД (крім скрапленого газу, який у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового обліковується за умовним кодом 2711), а для скрапленого газу, який у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового обліковується за умовним кодом 2711, – якщо її розмір не перевищує 3 відсотки обсягу реалізації в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за такий календарний рік.
Згідно із п. 48 Порядку № 408 на обсяги пального, що не перевищують розміру облікової різниці, які обліковуються в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, платник акцизного податку має право скласти в одному примірнику та зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних не рідше одного разу на календарний рік на підставі бухгалтерської довідки за попередній календарний рік не пізніше 31 січня поточного календарного року.
Отже Порядком № 408 передбачено можливість приведення даних щодо обсягів залишків пального в СЕА РПСЕ до даних обсягів залишків пального в бухгалтерському обліку у випадку, якщо відхилення між такими даними не перевищує 1 відсоток обсягу реалізації пального, а для скрапленого газу– 3 відсотки обсягу реалізації в СЕА РПСЕ за такий календарний рікокремо за кожним кодом УКТЗЕД.
У разі виникнення відхилень між обсягами залишків пального в СЕА РПСЕ та обсягами залишків пального в бухгалтерському обліку, а розмір таких відхилень наприкінці календарного року не перевищує 1 відсоток обсягу реалізації пального, а для скрапленого газу – 3 відсотки обсягу реалізації в СЕА РПСЕ за такий календарний рік окремо за кожним кодом УКТЗЕД, то Підприємствона підставі бухгалтерської довідки може скласти акцизну накладну форми «П» в одному примірнику за попередній календарний рік та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних не пізніше 31 січня поточного календарного року.
Форми акцизних накладних затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2020 № 729 «Про затвердження форм заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового».
В акцизній накладній форми «П» передбачено окремий код операції для складання в одному примірнику «9» (облікова різниця внаслідок врахування обсягів пального, реалізованого з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, як обсягів пального у літрах, приведених до температури 15° C).
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |