Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула звернення … щодо оподаткування спадщини і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням норм Кодексу, які діяли у 2021 році.
Фізична особа – платник податків у своєму зверненні зазначає, що вона в 2018 році отримала спадщину у вигляді нерухомого майна та грошових вкладів на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом і просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань порядку оподаткування зазначеного доходу, подання декларації про майновий стан і доходи та щодо реквізитів для сплати податкового зобов’язання.
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину коштів, майна, майновихчинемайнових прав, визначеност. 174 Кодексу.
Розмір ставки податку, який застосовується до відповідного об’єкта спадщини, залежить від родинних стосунків спадкоємця зі спадкодавцем та від резидентського статусу спадкоємця чи спадкодавця.
Випадки оподаткування за нульовою ставкою встановлені у п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу. Це стосується, зокрема:
а) об'єктів спадщини, що успадковуються членами сім'ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, які визначені п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу;
в) грошових заощаджень, поміщених до 02 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР) та грошових заощаджень громадян України, поміщених в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 – 1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем.
Крім того, звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою)(п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Водночас за ставкою 5 відс., визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковується вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не зазначені у п.п. 174.2.1 п. 172.1 ст. 172 Кодексу.
Також зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Відповідно до п.п. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 фізична особа, відповідальна згідно з вимогами розділу ІV Кодексу за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету, зокрема, за своєю податковою адресою (абзац «в» п.п. 168.4.5 п. 168.4 ст. 168 Кодексу).
Згідно з п.174.3 ст.174 Кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.
Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців – нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями – резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах – до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до п. 174.4 ст. 174 Кодексунотаріус за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса та/або в сільських населених пунктах – уповноважена на цепосадова особа відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини щокварталу подають до контролюючого органу інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину в порядку, встановленому розділом ІV Кодексу для податкового розрахунку.
При цьому у такому податковом у розрахунку обов'язково зазначається сума доходу у вигляді вартості успадкованого майна, отриманого платником податку, зазначеним у п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу.
Водночас зауважуємо, що відповідно до ст. 46 Закону України від 02 вересня 1993 року № 3425-XII«Про нотаріат» нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребувати від фізичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
Отже враховуючи вищезазначене, дохід у вигляді вартості успадкованих об’єктів, що відповідає вимогам п.п.174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою. Крім того, такий дохід звільняється від оподаткування військовим збором.
Разом з тим, вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями – резидентами, які не відповідають вимогам п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Кодексу оподатковується на загальних підставах. При цьому, така фізична особа зобов’язана подати річну податковудекларацію та сплатитиподаток на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. і військовий збір в розмірі 1,5 відс. від об’єкта оподаткування.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) визначається ст. 179 Кодексу, згідно з п. 179.1 якої платник податку зобов’язаний подавати податкову декларацію відповідно до Кодексу.
Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 затверджено форму податкової декларації та Інструкцію щодо її заповнення (далі – Інструкція), в якій міститься детальний опис порядку оформлення та заповнення податкової декларації та додатків до неї.
Податкова декларація складається з семи розділів та передбачає відображення платником податку доходів, які включаються та які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу відповідно до порядку, затвердженого Інструкцією.
Отже, у разі наявності підстав для подання податкової декларації, платник податку відображає всі наявні доходи, в тому числі і дохід у вигляді заробітної плати та пенсії.
Слід зазначити, що податковадекларація подається фізичною особою за своєю податковою адресою. При цьому, податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі (ст. 45 Кодексу).
Також повідомляємо, що з метою зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів Державною казначейською службою України відкрито рахунки за кодом класифікації доходів бюджету 11011001 «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування» та 11010500 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування».
Разом з тим, інформація про реквізити рахунків, відкритих в органах Державної казначейської служби України в розрізі адміністративно-територіальних одиниць України, оприлюднена на офіційному вебпорталі ДПС в рубриці Головна/Бюджетні рахунки (https://tax.gov.ua/byudjetni-rahunki/).
Водночас повідомляємо, що з питання віднесення компенсаційних рахунків до рахунків Ощадбанка СРСР, як грошових заощаджень поміщених до 02.01.1992, доцільно звернутися до Національного банку України.
Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.
Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |