X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.12.2023 р. № 4641/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питань оподаткуванняоперацій інститутів спільного інвестування (далі – ІСІ) у випадку надбання активу за договором міни та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до наданої інформації, товариство здійснює господарську діяльність у сфері управління активами інституційних інвесторів (діяльність з управління активами). На підставі договору про управління активами недиверсифікованого венчурного корпоративного інвестиційного фонду товариство управляє активами ряду недиверсифікованих венчурних корпоративних інвестиційних фондів.

До складу активів корпоративних венчурних фондів, які знаходяться в управлінні товариства, входить нерухоме майно (нежитлові приміщення), придбане (оплачене) за рахунок коштів спільного інвестування.

Товариство на сьогоднішній день зацікавлене в отриманні до активів одного з корпоративних венчурних фондів іншого рівноцінного нерухомого майна (нежитлового приміщення), у звʼязку з чим планує укласти з іншою юридичною особою договір міни на такі приміщення.

У зв’язку із викладеним вище, заявник запитує:

1.Чи буде актив, набутий венчурним фондом шляхом обміну активу ІСІ, сформованого (оплаченого) за рахунок коштів спільного інвестування, на інший актив шляхом укладення договору міни, вважатися активом ІСІ, який звільняється від оподаткування відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу?

2. Чи буде звільнятися від оподаткування відповідно до  п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу дохід від здачі в оренду активу, що був набутий ІСІ на підставі договору міни нерухомого майна?

3. Чи буде звільнятися від оподаткування відповідно до  п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу дохід від продажу активу, що був набутий ІСІ на підставі договору міни нерухомого майна?

Правові та організаційні основи створення, діяльності, припинення суб’єктів спільного інвестування, особливості управління активами зазначених суб’єктів визначаються Законом України від 05 липня 2012 року № 5080-VI «Про інститути спільного інвестування» (далі – Закон 5080).

Корпоративний фонд – це юридична особа, яка утворюється у формі акціонерного товариства і провадить виключно діяльність із спільного інвестування. Корпоративний фонд вважається створеним і набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законодавством порядку (частини перша та четверта ст. 8 Закону № 5080).

Відповідно до частини першої ст. 14 Закону № 5080 управління активами корпоративного фонду на підставі відповідного договору здійснює компанія з управління активами.

При цьому компанія з управління активами – це господарське товариство, створене відповідно до законодавства у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю, яке провадить професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів на підставі ліцензії, що видається Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Компанія з управління активами здійснює управління активами інституту спільного інвестування (частина перша ст. 63 Закону № 5080).

Діяльність інститутів спільного інвестування - діяльність, яка провадиться в інтересах учасників (учасника) інституту спільного інвестування та за рахунок інституту спільного інвестування шляхом вкладення коштів спільного інвестування в активи інституту спільного інвестування (п. 5 частини першої ст. 1 Закону № 5080).

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 1 Закону № 5080 активи ІСІ – сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості та спеціальних майнових прав на них, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Комісії.

Пунктом 1 розділу ІІ Положення про склад та структуру активів інституту спільного інвестування, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.09.2013 № 1753, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.10.2013 за № 1689/24221 (далі – Положення), встановлено, що активи ІСІ складаються з грошових коштів, у тому числі в іноземній валюті, на поточних та депозитних рахунках, відкритих у банківських установах, банківських металів, нерухомості, об’єктів незавершеного будівництва, майбутніх об’єктів нерухомості та спеціальних майнових прав на них, цінних паперів, визначених Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки», цінних паперів іноземних держав та інших іноземних емітентів, корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, майнових прав і вимог, а також деривативних контрактів та інших активів, дозволених законодавством України, з урахуванням обмежень, установлених Законом № 5080 безпосередньо для конкретних типів та видів інвестиційних фондів. Зазначені активи формуються (оплачуються) за рахунок коштів спільного інвестування.

Відповідно до п. 13 частини першої ст. 1 Закону № 5080 кошти спільного інвестування – це кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та у випадках, передбачених цим Законом, інші активи, залучені від учасників ІСІ, доходи від здійсненняоперацій з активами ІСІ, доходи, нараховані за активами ІСІ, та інші доходи від діяльності ІСІ (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Єдиного державного реєстру інститутів спільного інвестування.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст.1 Кодексу).

Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 ст. 5 Кодексу поняття, правила та положення, установлені Кодексу та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексу і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Підпунктом 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу визначено особливості оподаткування інститутів спільного інвестування, які полягають в тому, що звільняються від оподаткування кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).

Оскільки встановлення вимог щодо здійснення діяльності компаній з управління активами та інститутів спільного інвестування у межах, визначених Законом України «Про інститути спільного інвестування», належить до основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (п.  30 частини другої ст. 7 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків»), крім того, одним з основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, здійснення державного регулювання та контролю у сфері спільного інвестування(абзац сьомий п. 3 Положення про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1063/2011), то ДПС було здійсненозапит щодо порядку формування активів ІСІ.

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку листом від 15.05.2023 № 09/04/5190 було надано чітку і однозначну відповідь, що набутий актив є активом ІСІ за умови одночасного дотримання наступних умов:

набувачем активу є ІСІ;

набуто актив, який не є забороненим для відповідного ІСІ;

набутий актив сформовано (оплачено) коштами спільного інвестування.

Актив, що не відповідає одночасно усім зазначеним критеріям, не є активом ІСІ.

Отже, виходячи із викладеного вище, а також враховуючи норми Закону № 5080 та Положення, які передбачають формування (оплату) активів за рахунок коштів спільного інвестування, актив, який було отримано шляхом укладання договору міни, не є активом ІСІ, який підпадає під дію п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу.

Як наслідок, дохід від здачі в оренду активу, що був набутий ІСІ на підставі договору міни нерухомого майна, а також дохід від продажу такого активу, не буде звільнятися від оподаткування відповідно до п.п. 141.6.1 п. 141.6 ст. 141 Кодексу.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).