X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.12.2023 р. № 4709/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця щодо окремих питань застосування спрощеної системи оподаткування та в межах компетенції повідомляє.

Відповідно до інформації, наведеної у зверненні, платник податків  повідомив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи та здійснює діяльність із комп’ютерного програмування та видання ігор.

Фізичною особою – підприємцем було створено розважальну комп’ютерну гру та з метою її продажу було підписано угоду із компанією, яка на своїй торговій площадці Steam здійснює продаж комп’ютерних ігор кінцевим споживачам.

Компанія – нерезидент виплачує фізичній особі – підприємцю дохід у валюті, який надходить на валютний рахунок, відкритий в українському банку із призначенням платежу роялті та в кінці року зобов’язується видати довідку про авторські відрахування з продажів гри на території Сполучених Штатів Америки та утриманого податку.

Разом з тим не зважаючи на призначення платежу договір, укладений фізичною особою з компанією, передбачає виплати не роялті, а розподіл доходів.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

  1. Чи є виплати, що надходять від компанії (згідно з договором укладеним фізичною особою з компанією), як частка від доходу отриманого від продажу кінцевим споживачам комп’ютерної гри, створеної фізичною особою – підприємцем, в розумінні Кодексу роялті?
  2. Чи вважаються кошти, отримані фізичною особою – підприємцемвід компанії (згідно з договором укладеним фізичною особою з компанією), як частка від доходу, отриманого від продажу кінцевим споживачам комп’ютерної гри,створеної фізичною особою – підприємцем доходом фізичної особи – підприємця, отриманим на спрощеній системі оподаткування та чи можуть вони бути включеними до складу доходів фізичної особи підприємця згідно з п.п.1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу?     

Порядок застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності регулюється главою 1 розділу XIV Кодексу.

Умови перебування фізичної особи – підприємця на єдиному податку третьої групи встановлені п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу, а саме до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, належать, зокрема, фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначені види діяльності, здійснюючи які фізичні особи – підприємці не можуть бути платниками єдиного податку першої – третьої груп.

Відповідно до п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3
ст. 292 Кодексу.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

При цьому п.п. 14.1.225 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що роялті – це будь-який платіж, в тому числі платіж, що сплачується користувачем об’єктів авторського права і (або) суміжних прав на користь організацій колективного управління, відповідно до Закону України від 15 травня 2018 року № 2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інші аудіовізуальні твори, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Не вважаються роялті платежі, отримані:

як винагорода за використання комп’ютерної програми, якщо умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання «кінцевим споживачем»);

за придбання примірників (копій, екземплярів) об’єктів інтелектуальної власності, у тому числі в електронній формі, для використання за своїм функціональним призначенням для кінцевого споживання або для перепродажу такого примірника (копії, екземпляра);

за придбання речей (у тому числі носіїв інформації), в яких втілені або на яких містяться об’єкти права інтелектуальної власності, визначені в абзаці першому цього підпункту, у користування, володіння та/або розпорядження особи;

за передачу прав на об’єкти права інтелектуальної власності, якщо умови передачі прав на об’єкт права інтелектуальної власності надають право особі, яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності або оприлюднити (розголосити) секретні креслення, моделі, формули, процеси, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау), крім випадків, коли таке оприлюднення (розголошення) є обов’язковим згідно із законодавством України;

за передачу права на розповсюдження примірників програмної продукції без права на їх відтворення або якщо їх відтворення обмежено використанням кінцевим споживачем.

Слід зазначити, що розпоряджання об’єктами права інтелектуальної власності  здійснюється на підставі договорів згідно з нормами Цивільного кодексу України, при цьому будь-який платіж отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності є роялті.

Відповідно до розділу  3.1 «Ліцензія Valve на використання Застосунків»
копії Договору про розподіл пари-онлайн-версія (далі – Договір), укладеного між Вами (сторона Договору «Компанія») та корпорацією з Вашингтону «ValveCorporation» (сторона Договору «Valve»), «цим Кампанія надає Valve невиключну, всесвітню, безоплатну ліцензію на внутрішнє відтворення, використання та модифікацію Застосунків у форматі об’єктного коду для загального доступу та в міру необхідності для уможливлення використання та розповсюдження Застосунків через Steam».

Крім того, згідно з розділу 6.1 «Оплата» Договору «починаючи з дати, коли Valve вперше отримує валовий дохід від продажу будь-яких Застосунків через Steam, протягом 30 днів після закінчення кожного календарного місяця Valve надає звіт про валовий дохід, коригування, зроблені при обчисленні скоригованого валового доходу, і звіт про суму заборгованості за такий місяць, а також виплачує Компанії 70 відс. скоригованого доходу, фактично отриманого Valve від використання кожного з Застосунків».

При цьому «скоригований валовий дохід означає, стосовно Valve від використання Компанією Застосунків відповідно до розділу 3.2» (розділ 1.1 Договору).

Відповідно до розділу 3.2 «Ліцензія на електронну доставку» Договору «Компанія» надає Valve невиключну ліцензію на відтворення, публічний показ і виконання, передачу, продаж, ліцензування та інше розповсюдження Застосунків».

Враховуючи викладене та зважаючи на умови Договору, оскільки Вами здійснено передачу прав на об’єкти права інтелектуальної власності (комп’ютерні програми) та умовами передачі прав на об'єкт права інтелектуальної власності передбачено надання право особі, яка отримує такі права, продати або здійснити відчуження в інший спосіб права інтелектуальної власності, то дохід у вигляді розподіленого скоригованого валового доходу, який виплачується Valve на Вашу користь, у розумінні Кодексу не може вважатися роялті. Тобто кошти, які Ви отримуєте на підставі вказаного Договору включаються до  доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.