X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 18.12.2023 р. № 4710/ІПК/99-00-24-03-02 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи … щодо роз’яснення норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

У зв’язку з наміром подати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – податкова декларація) платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань заповнення рядків податкової декларації:

1. Роялті, отримані від резидента відображаються в р. 10.2 (виплати цивільно-правового характеру) чи 10.13 (інші доходи) податкової декларації?

2. Роялті, отримані від нерезидента відображаються в р. 10.10 (іноземні доходи) податкової декларації?

3. Дивіденди, отримані від нерезидента відображаються в р. 10.4 (дивіденди) чи в р. 10.10 (іноземні доходи) податкової декларації?

4. Якщо дивіденди, отримані від нерезидента відображені (правильно або помилково) в р. 10.10 податкової декларації(іноземні доходи) платник податків зберігає право на застосування ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9 відс. згідно з п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу?

5. Майно, отримане резидентом від нерезидента у дарунок, відображається в р. 10.9 (вартість отриманого у дарунок майна) чи р. 10.10 іноземні доходи податкової декларації?

6. Вартість успадкованого від нерезидента майна відображається в р. 10.9 (вартість успадкованого майна) чи в р. 10.10 (іноземні доходи) податкової декларації?

7. Чи зобов’язаний платник заповнювати розділ 8 податкової декларації (відомості про власне нерухоме, рухоме майно), якщо таке майно не здається в оренду?

8. Розділ 8 податкової декларації (відомості про власне нерухоме, рухоме майно) потрібно заповнювати при кожній подачі податкової декларації чи лише один раз  коли про майно повідомляється вперше, якщо таке майно не здається платником в оренду?

9. Чи потрібно вказувати в податковій декларації доходи, отримані від провадження господарської діяльності за спрощеною системою оподаткування?

10. Чи передбачена законодавством відповідальність чи інші негативні наслідки для платника, якщо платник не заповнив окремі розділи податкової декларації, що не призвело до заниження податкових зобов’язань платника?

11. Чи має право податкова служба повторно донарахувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір платнику лише на тій підставі, що платник помилково відобразив дохід не в тому рядку податкової декларації, що не призвело до заниження податкових зобов’язань платника?

12. Чи потрібно платнику, який отримав іноземні доходи додавати до податкової декларації копію довідки про суму сплаченого за кордоном податку у разі заповнення платником р. 18 податкової декларації (сума податків, сплачених за кордоном на яку зменшується сума річного податкового зобов’язання), або така довідка надається в податкову службу лише на підставі окремого запиту контролюючого органу?

13. Яку саме форму довідки (реквізити) від служби внутрішніх доходів Сполучених Штатів Америки (IRS) про суму сплаченого доходу за кордоном фізичною особою податку потрібно надати податковій службі для уникнення подвійного оподаткування, якщо іноземні доходи отримані зі Сполучених Штатів Америки? 

14. Чи потрібно платнику додавати до податкової декларації будь-які інші додатки, окрім Ф1, у разі декларування таких доходів як: дивіденди, іноземні доходи, інвестиційний прибуток, подарунки, спадщина?

15. Якщо платник податку отримує іноземні доходи спочатку на систему Payoneer  (Revolut, Wise, Paysera), а потім на іншу дату переказує такі доходи на свій рахунок в українській банк, такі доходи перераховуються в гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент отримання таких доходів на систему Payoneer  (Revolut, Wise, Paysera), або за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент отримання таких доходів на рахунок платника податків в українському банку? 

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платником податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу визначено п. 164.2 ст. 164 Кодексу.

        Також доходи, визначені ст. 163 ПКУ, є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу).

        Ставка військового збору становить 1,5 відс. від об'єкта оподаткування (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).

        Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб і військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленомуст. 168 Кодексу.

        Відповідно до п.п.  168.2.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексуплатник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

        Згідно з п.п. 168.2.2 п. 168.2 ст. 168 Кодексу особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність.

        Порядок подання фізичними особами – платниками податку на доходи фізичних осіб податкової декларації встановлений ст. 179 Кодексу, згідно з п. 179.1 якої платник податку зобов'язаний подавати податкову декларацію відповідно до Кодексу.

        Водночас, п. 179.2 ст. 179 Кодексу визначені випадки, в яких обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо, зокрема, такий платник податку отримував доходи виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу.

        Також податкова декларація не подається у випадках, прямо передбачених Кодексом.

        У разі якщо платник податку зобов'язаний подавати податкову декларацію відповідно до інших положень Кодексу, то в ній поряд з іншими доходами зазначаються доходи, передбачені Кодексом.

        Форма податкової декларації та Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Інструкція), затверджені наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143.

Так, у розділі II декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» зазначаються:

1) у рядку 10 вказується загальна сума доходів, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу, що обчислюється як сума рядків декларації:

рядок 10.1 + рядок 10.2 + рядок 10.3 + рядок 10.4 + рядок 10.5 + рядок 10.6 + рядок 10.7 + рядок 10.8 + рядок 10.9 + рядок 10.10 + рядок 10.11 + рядок 10.12 + рядок 10.13 + рядок 10.14+ рядок 10.15;

Щодо першого питання

Роялті, отримані від резидента зазначаються у рядку 10.13 (інші доходи) податкової декларації.

Щодо другого – шостого питань

Відповідно до п.п. 170.11.1 п. 170.1 ст. 170 Кодексу, у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку як іноземний дохід та оподатковується за ставкою 18 відс., крім, зокрема, доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб'єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, що оподатковуються за ставкою 9 відс., визначеною п.п. 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу.

Отже, доходи, отримані від нерезидента у вигляді роялті, дивідендів, майна (спадщина, дарунок), яке розташоване за межами митної території України, зазначаються платником податків у рядку 10.10 (іноземні доходи) податкової декларації.

Сума доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна резидентом, яке розташоване на території України зазначається у рядку 10.9 податкової декларації.

Щодо сьомого, восьмого питань

У Розділі 8 податкової декларації зазначаються відомості про нерухоме (рухоме) майно, що перебуває у власності платника податку станом на кінець звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, відповідно до категорії об'єкта нерухомого майна.

Кожній категорії об'єктів майна призначається окремий номер: 1 - земельні ділянки; 2 - житлові будинки; 3 - квартири; 4 - садові (дачні) будинки; 5 - гаражі; 6 - водойми; 7 - автомобілі легкові; 8 - автомобілі вантажні (спеціальні); 9 - водні транспортні засоби; 10 - повітряні судна; 11 - мотоцикли (мопеди); 12 - земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь; 13 - інше нерухоме (рухоме) майно;

кожний об'єкт майна відображається платником податку окремо із зазначенням у графі:

1 - коду рядка;

2 - номера категорії об'єктів;

3 - місцезнаходження об'єкта нерухомого майна (країна, адреса) або марки (моделі) рухомого майна;

4 - року набуття права власності / року випуску (для рухомого майна);

5 - загальної площі нерухомого майна (значення вказується у квадратних метрах);

6 - значення власної частки в загальній площі нерухомого майна;

7 - відмітки про надання майна в лізинг, оренду (суборенду, емфітевзис), житловий найм (піднайм) (вказується позначкою «х»).

Отже, платник податків заповнює розділ 8 податкової декларації в якому зазначає відомості про власне майно в тому числі майно, яке надається в оренду.

При цьому розділ 8 податкової декларації заповнюється при кожному поданні податкової декларації.

Щодо питання дев’ятого

У рядку 11.1розділу ІІІ податкової декларації вказується загальний обсяг доходу фізичної особи – платника єдиного податку, отриманого від провадження господарської діяльності за спрощеною системою оподаткування згідно з розділом XIV Кодексу, станом на кінець звітного (податкового) року.

Таким чином, платник податку, який застосовує спрощену систему оподаткування і в нього виникає обов’язок щодо подання податкової декларації, в розділі ІІІ податкової декларації вказує доходи, отримані від провадження господарської діяльності за спрощеною системою оподаткування.

Щодо питаннядванадцятого

Згідно з п. 13.3 ст. 13 Кодексу доходи, отримані фізичною особою –резидентом з джерел походження за межами України, включаються до складу загального річного оподаткованого доходу, крім доходів, що не підлягають оподаткуванню в Україні відповідно до положень Кодексу чи міжнародного договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Пунктом 13.4 ст. 13 Кодексу встановлено, що суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими Кодексом.

Відповідно до п. 13.5 ст. 13 кодексу для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачене чинними міжнародними договорами України.

Враховуючи викладене, фізична особа – резидент, яка отримала іноземний дохід та сплатила податки за межами України, для отримання права на зарахування сплачених податків повинна надати довідку від державного органу країни, де отримувався такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачене чинними міжнародними договорами України.

Щодо тринадцятого питання

Положення Конвенції між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал (далі – Конвенція), яка ратифікована 26.05.1995 (Закон України № 180/95-ВР), і є чинною в українсько-американських податкових відносинах з 05.06.2000, поширюються на осіб (фізичних та юридичних), які (у розумінні Конвенції) є резидентами України та США (ст.ст. 1, 3, 4), та на існуючі в Договірних Державах податки на доходи (прибуток), зокрема на податок на доходи фізичних осіб (ст.2 Конвенції).

Водночас повідомляємо, що відповідно до ст. 3 Конвенції термін «компетентний орган» означає стосовно США Міністерство фінансів або його уповноваженого представника.

Наразі уповноваженим компетентним органом з боку США є Служба внутрішніх доходів (InternalRevenueService).

Отже, з метою застосування положень Конвенції довідка повинна бути видана Службою внутрішніх доходів (InternalRevenueService).

Щодо чотирнадцятого питання

Додатки є складовою частиною податкової декларації і без податкової декларації не є дійсними. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках (п. 2 розділу II Інструкції).

Нормами Інструкції не передбачено Додатків для декларування доходів у вигляді дивідендів та іноземних доходів. При цьому для декларування доходів у вигляді інвестиційного прибутку передбачено Додаток Ф1 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами».

        Щодо питання п’ятнадцятого

        Згідно з п. 164.4 ст. 164 Кодексу під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Щодо питань десятого та одинадцятого 

Відповідно до п. 120.1 ст. 120 Кодексу неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до п. 49.2 ст. 49 Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено Кодексом, –тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі
340 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 грн. за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Крім того, згідно з ст. 164¹ Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КупАП) неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов'язкову форму обліку, – тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 грн. до 136 гривень).

Дії, передбачені частиною першою ст. 164¹ КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 грн. до 136 гривень).

        Разом з цим повідомляємо, що відповідно до п. 179.10 ст. 170 Кодексу платник податку має право звернутися до відповідного контролюючого органу з проханням надати консультативну допомогу з питань щодо заповнення його річної податкової декларації, а контролюючий орган зобов'язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням.

Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи, застосування відповідальності можуть надаватися виключно на підставі документів, які стосуються порушених питань, але які Вами не надані.

        Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.