Державна податкова служба України розглянула зверненняТовариства щодо нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), та пені у разі самостійного виправлення платником податку помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання з податку на додану вартість (далі – ПДВ) за квітень 2021 рокута, керуючись статтею 52 Кодексу, повідомляє.
У своєму зверненні Товариство повідомляє, що у разі подання у листопаді 2023 року уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – уточнюючий розрахунок з ПДВ) за звітний (податковий) період квітень 2021 року у нього виникне податкове зобов’язання з ПДВ, що підлягатиме сплаті ним до бюджету.
Враховуючи вищезазначене,Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи може Товариство на підставі підпункту 69.38 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу не нараховувати штраф в уточнюючому розрахунку з ПДВ за квітень 2021 року?
2. Чи звільняється Товариство від сплати пені у разі подання зазначеного вище уточнюючого розрахунку з ПДВ?
Щодо питання 1
Підпунктом «а» пункту 50.1 статті 50 Кодексу визначено, що платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 статті 50 Кодексу, надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку.
При цьому, Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» внесено зміни з 01.08.2023, зокрема, до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, який доповнено новим підпунктом 69.38, згідно з яким тимчасово, на період з 01 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі – воєнний стан), у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 Кодексу, та пені.
Таким чином, у разі подання у листопаді 2023 року уточнюючого розрахунку з ПДВ за звітний (податковий) період квітень 2021 року, Товариство звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 Кодексу.
Щодо питання 2
Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Кодексу нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов’язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 Кодексу, – після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання.
Підпунктом 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Кодексу встановлено, що нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 статті 129 Кодексу) у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов’язань.
На суми грошового зобов’язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Кодексу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов’язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (абзац третій пункту 129.4 статті 129 Кодексу).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Кодексу,крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов’язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов’язання та/або пені вважається узгодженою.
При цьому, як зазначено вище, тимчасово, на період з 01 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати пені (підпункт 69.38 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Таким чином, у разі подання у листопаді 2023 року уточнюючого розрахунку з ПДВ за звітний (податковий) період квітень 2021 року, Товариство звільняється від нарахування та сплати пені.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |