X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.12.2023 р. № 4754/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення щодо визначення об’єкта оподаткування ПДВ, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як викладено у зверненні, Товариство планує укласти договори поставки подарункових сертифікатів, а також інших товарів/послуг з Всесвітньою продовольчою програмою (далі – ВПП), що є автономною спільною допоміжною програмою Організації Об’єднаних Націй (далі – ООН) та Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН. Такі подарункові сертифікати, а також інші товари/послуги у подальшому призначатимуться для надання ВПП допомоги вразливим верствам населення в Україні. Товариство обліковує постачання подарункового сертифікату ВПП як попередню оплату за товар, який буде реалізовано в магазинах Товариства пред’явнику такого подарункового сертифіката у межах його номіналу.

Крім цього, згідно з проєктом договору Товариства з ВПП рахунки-фактури Товариства за договором «мають виставлятися з урахуванням статусу звільнення від сплати ПДВ».

Враховуючи вищевикладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання ВПП:

1) сертифікатів;

2) інших товарів/послуг.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Статтею 3 розділу І ПКУ визначено, що однією із складових податкового законодавства України є чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування. При цьому, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені ПКУ, застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до розділів 7 та 8 статті II Конвенції про привілеї та імунітети Організації Об'єднаних Націй, прийнятої Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй 13 лютого 1946 року, ООН, їх активи та інша власність:

a) звільняються від усіх прямих податків; проте передбачається, що ООН не буде вимагати звільнення від обкладення такими податками, які фактично є оплатою наданого комунального обслуговування;

b) звільняються від митних зборів, імпортних і експортних заборон і обмежень при ввезенні та вивезенні Організацією предметів для службового користування. Однак передбачається, що предмети, що ввозяться як вилучення із загальних правил, не продаватимуться в країні, в яку вони ввезені інакше, як на умовах, погоджених з Урядом цієї країни;

c) звільняються від митних зборів, імпортних та експортних заборон і обмежень при ввезенні власних видань.

Хоча ООН не вимагає, як правило, звільнення від акцизних зборів і податків, що включаються в покупну ціну при продажах рухомого і нерухомого майна, тим не менш, в тих випадках, коли Об'єднані Нації купують для офіційних цілей значне майно, обкладене або що підлягає обкладенню митом або податком, члени Організації кожен раз, коли це можливо, приймають відповідні адміністративні заходи для звільнення від сплати мита або податку або до повернення вже сплачено суми.

Пунктом 2 статті VI Угоди між Урядом України та Організацією Об'єднаних Націй про заснування Представництва Організації Об'єднаних Націй від 6 жовтня 1992 року встановлено, що ООН, включаючи Представництво ООН, його активи, доход та інша власність:

(a) звільняється від усіх прямих податків, податку на додану вартість, зборів, сплат або мита; однак є розуміння, що ООН не наполягатиме на звільненні від податків, які в дійсності є лише платою за комунальні послуги, що надаються Урядом чи корпорацією, діяльність якої регламентується урядовими постановами, за усталеними розцінками відповідно до обсягу наданих послуг, які можуть бути конкретно визначені, описані і перелічені;

(b) звільняється від митних зборів, імпортних та експортних заборон і обмежень при ввозі та вивозі Представництвом предметів для службового використання. Разом з тим зрозуміло, що товари, які імпортуються з вищезгаданими пільгами, не продаватимуться у країні, за винятком умов, погоджених з Урядом;

(c) звільняється від митних зборів і заборон та обмежень щодо ввозу та вивозу власних видань.

Відповідно до статті IV Угоди між Урядом України та ВПП про відкриття Офісу ВПП в Україні від 14 грудня 2015 року, поновленої 8 липня 2022 року, цілями діяльності ВПП в Україні є забезпечення нагальних потреб вразливих груп людей у продовольстві та харчуванні. Діяльність ВПП в Україні спрямовується на надання допомоги тим, хто її потребує, у всій країні із застосуванням критерію для відбору найбільш вразливих осіб з числа внутрішньо переміщених осіб, осіб, що повернулися до місць постійного проживання, та місцевих мешканців.

Частиною другою статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996) передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону № 996, незалежно від дати накладення електронного підпису.

На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).

Згідно з пунктом 197.2 статті 197 розділу V ПКУ звільняються від оподаткування операції з постачання та ввезення на митну територію України товарів/послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу цих дипломатичних місій та членами їх сімей, що проживають разом з такими особами.

Порядок звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з ними, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1240 (далі – Порядок № 1240).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1240 звільнення від оподаткування ПДВ у разі постачання товарів і послуг на митній територію України здійснюється шляхом щомісячного відшкодування сум ПДВ, фактично сплачених у складі вартості дипломатичними місіями, особами з числа дипломатичного персоналу та членами їх сімей під час придбання таких товарів і послуг на митній території України, за винятком операцій, які звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до пункту 9 Порядку № 1240.

У порядку, встановленому абзацом першим пункту 197.2 статті 197 розділу V ПКУ, також звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання товарів/послуг на митній території України, передбачених для надання гуманітарної допомоги в Україні дипломатичними представництвами, консульськими установами іноземних держав і представництвами міжнародних організацій в Україні згідно з нормами Закону України від 22 жовтня 1999 року № 1192-XIV «Про гуманітарну допомогу».

Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє наступне.

Щодо питань 1-2

Операції з постачання товарів/послуг, що здійснюються на митній території України, відповідно до підпунктів «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ є об'єктом оподаткування ПДВ. При цьому податкові зобов’язання з ПДВ у постачальника за такими операціями виникають на дату настання першої події відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ.

Таким чином, якщо товари/послуги (у тому числі подарункові сертифікати) придбаваються ВПП у постачальника - платника ПДВ (у тому числі у Товариства) для цілей надання допомоги вразливим верствам населення в Україні, то постачальник (платник ПДВ) таких товарів/послуг визначає їх вартість з урахуванням ПДВ, а за операцією з постачання таких товарів/послуг (у тому числі подарункових сертифікатів) зобов’язаний визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти податкову накладну на ВПП і зареєструвати її в ЄРПН.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 роздiлу II ПКУ).