X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.12.2023 р. № 4756/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення та керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

У своєму зверненні Підприємство повідомило, воно є платником податку на додану вартість (далі – ПДВ), та відповідно до статті 200 розділу V Кодексу за наявності від’ємного значення різниці між сумою податкового зобов’язання та податкового кредиту реалізовує права, направлені на отримання бюджетного відшкодування ПДВ.

Також Підприємство повідомило, що при проведенні перевірок з питань дотримання податкового законодавства при декларуванні від’ємного значення ПДВ, а саме вимог до заповнення Додатку 4 до податкової декларації з ПДВ (далі – податкової декларації) «Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника(Д4)» (далі – (Д4)Додаток 4), зокрема, в частині відображення показника податкової декларації (рядок 20.2.1) в (Д4)Додаток 4: різниця чи уточнений показник, що для платника податку має негативний наслідок у вигляді відмови в отриманні бюджетного відшкодування.

Враховуючи вищевикладене, Підприємство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Яка сума рядка 20.2.1 уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок (далі – уточнюючий розрахунок) уточнений показник (колонка 5) чи різниця (колонка 6) повинна вказуватись платником у (Д4)Додаток 4у разі збільшення суми бюджетного відшкодування згідно уточнюючого розрахунку?;

2. Яка сума рядка 20.2.1 уточнюючого розрахунку уточнений показник (колонка 5) чи різниця (колонка 6) повинна вказуватись платником у (Д4)Додаток 4 у разі зменшення суми бюджетного відшкодування згідно уточнюючого розрахунку?;

3.Чи повинен (має обов’язок) платник податку подавати (Д4)Додаток 4 у випадку подання уточнюючого розрахунку, яким сума заявленого попередньо бюджетного відшкодування (рядки 20.2, 20.2.1) не змінюється (не уточняється), значення у колонці 6 відсутнє ?;

4. Яка сума рядка 20.2.1 податкової декларації/уточнюючого розрахунку: уточнений показник (колонка 5), різниця (колонка 6) чи інший показник повинні вказуватись платником у (Д4) Додаток 4 до податкової декларації у разі подання (Д4) Додаток 4, що подається одночасно з уточнюючим розрахунком, якщо виправлення не стосуються рядка 20.2 податкової декларації?;

5. Який наслідок для платника податку має подання (Д4)Додаток 4 без вказівки суми рядка 20.2.1 податкової декларації (в полі «у сумі (рядок 20.2.1_______ просимо перерахувати на рахунок________ в установі банку_____» не зазначено цифрове значення суми сума), одночасно з уточнюючим розрахунком, якщо виправлення не стосувалось рядків 20.2, 20.2.1 податкової декларації? Яку суму заявленого бюджетного відшкодування у такому випадку буде внесено контролюючим органом до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування?.

Поряд з цим, Підприємством у зверненні не наведено фактичних обставин ситуації, періодів та не надано додаткових документів, тому відповідь надається враховуючи загальні норми, встановлені законодавством України на дату надання відповіді.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21(із змінами та доповненнями), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).

Відповідно до пункту 6 розділу 1 Порядку № 21 до податкової звітності з ПДВ (далі - податкова звітність) належить, зокрема уточнюючий розрахунок.

Згідно з абзацом другим пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 21 до податкової декларації вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

У складі податкової декларації подаються передбачені Порядком № 21 додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації) (пункт 9 розділу ІІІ Порядку № 21).

Відповідно до пункту 19 розділу ІІІ Порядку № 21 податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податку, вважається узгодженим з дня подання декларації до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податку, і не може бути оскаржене платником в адміністративному або судовому порядку.

Після подання декларації за звітний (податковий) період платник податку має право до закінчення граничного терміну подання декларації за такий самий період подати нову декларацію з виправленими показниками (пункт 20 розділу ІІІ Порядку № 21).

Згідно із пунктом 50.1 статті 50 розділу ІІ Кодексу, пунктом 2 розділу 1 та  пунктом 1 розділу IV Порядку № 21 у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 розділу ІІ Кодексу) платник податку самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки)  виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації (крім обмежень, визначених пунктом 50.2 статті 50 розділу ІІ Кодексу), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої декларації за формою, встановленою на дату подання уточнюючого розрахунку.

Пунктом 50.2 статті 50 розділу ІІ Кодексу  визначено, що платник податків не має права подавати уточнюючі податкові декларації (розрахунки) до поданих ним раніше податкових декларацій з відповідного податку і збору за звітний (податковий) період, який перевіряється контролюючим органом, під час проведення документальних планових та позапланових перевірок (з урахуванням термінів продовження, зупинення або перенесення термінів її проведення).

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до якої повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників (пункт 3 розділу IV Порядку № 21).

Відповідно до пункту 5 розділу V Порядку № 21 розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється в межах суми, обчисленої відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням від’ємного значення поточного звітного (податкового) періоду, зарахованого у зменшення суми податкового боргу з ПДВ.

Значення рядка 3 таблиці 1 Додатку 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Д3)» (далі – (Д3) Додаток 3)  переноситься до рядка 20.2 податкової декларації;

зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

При заповненні рядка 20.2 обов’язковим є подання (Д3)Додатку 3 та (Д4)Додаток 4.

Порядок уточнення показників податкової звітності з ПДВ визначено розділом VI Порядку № 21.

Так, пунктами 2 – 4 розділу VI Порядку № 21 передбачено, що у графі 4 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, що виправляється. У разі якщо до декларації за цей звітний період раніше вносилися зміни, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється. У графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення. У графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення).

У разі виправлення значення рядка 21 податкової декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Значення графи 6 рядка 21 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується у рядку 16.2 податкової декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок(пункт 5 розділу VІ Порядку № 21).

У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх періодах впливатиме на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 21 декларації впливало на значення рядка 18 чи рядка 20.2(пункт 6 розділу VІ Порядку № 21).

Відповідно до пункту 8 розділу VI Порядку № 21 у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Щодо питань 1 та 2

У разі подання уточнюючого розрахунку, за результатами якого збільшено або зменшено сумуподатку до бюджетного відшкодування та відповідні зміни наведено у рядках 20.2 та 20.2.1, платником податку у (Д4)Додатку 4, який подається у складі такого уточнюючого розрахунку, наводятьсявартісні показники, які відображають суму збільшення або зменшення податку з відповідним знаком тавідповідаютьданим з колонки 6 уточнюючого розрахунку зазначених рядків.

При цьому, абзацом двадцять третім підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу визначено, що платники ПДВ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 розділу ІІ Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року з показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ. Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Щодо питань 3 та 4

У разі подання уточнюючого розрахунку,результати якогоне змінюютьсуму заявленого бюджетного відшкодування та показники рядків 20.2 та 20.2.1 залишаються без змін (колонка 6 задекларована з нульовим показником), подання (Д4)Додаток 4до такого уточнюючого розрахунку Порядком № 21 не передбачено, за виключенням випадків уточнення даних (Д4)Додаток 4.

Щодо питання 5

У разі подання уточнюючого розрахунку, якщо виправлення не стосується рядків 20.2, 20.2.1 податкової звітності, разом з поданим (Д4)Додаток 4, де вполі «у сумі (рядок 20.2.1_______ просимо перерахувати на рахунок________ в установі банку_____» не зазначено цифрове значення суми, тоді сума ПДВ яка вже була внесена до Реєстру, по попередньо правильно заповненійподатковій звітності, не змінюється.

Разом з тим повідомляємо, що висновки з питань практичного використання норм податкового законодавства надаються контролюючим органом на звернення Підприємства виходячи із суті питань, порушених у такому зверненні. При підготовці відповіді на звернення Підприємства не здійснюється аналіз господарських операцій платника, не проводиться оцінка правильності розуміння платником податку тих чи інших норм податкового законодавства, а також правомірності відображення окремих операцій в податковому обліку платника податку (така оцінка здійснюється під час проведення контрольно-перевірочної роботи).

Слід зазначити, що на підставі підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу тимчасово до 01.08.2023 зупинявся перебіг строків, зокрема щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу.