Державна податкова служба України розглянула звернення щодо застосування норм пункту 32 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та, керуючись статтею 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариство перебуває на загальній системі оподаткування та є платником ПДВ. Для власного виробництва безпілотних літальних апаратів товарної позиції, яка класифікується за кодом УКТ ЗЕТ 8806 (далі - Товар) Товариство закуповує матеріали та комплектуючі як з ПДВ, так і без ПДВ.
Такі власновиготовлені Товари Товариство постачає благодійним організаціям без нарахування ПДВ, вказуючи код пільги 14060514.
Умовами договору поставки передбачено, що поставлений Товар буде переданий покупцем у вигляді гуманітарної допомоги набувачу, яким може бути військова частина Збройних Сил України, Національна гвардія України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Державна прикордонна служба України, Міністерство внутрішніх справ України або інше утворене відповідно до законів України військове формування, їх з’єднання, військова частина чи підрозділ.
З огляду на викладене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1) чи має бути в договорі поставки, укладеному з благодійною організацією, зазначено конкретного отримувача Товару, чи достатньо наявного формулювання та подальшого підтвердження передачі Товару отримувачу відповідним актом?;
2) чи вірно Товариство застосовує режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ у разі здійснення зазначених вище операцій та чи правильно визначає код пільги по таким операціям?;
3) чи має право Товариство не застосовувати положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ за вказаними вище операціями з постачання Товару?;
4) чи повинно Товариство при здійсненні зазначених вище операцій заповнювати таблицю 2 додатку 5 до декларації з ПДВ?;
5) чи необхідно Товариству застосовувати положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 розділу V ПКУ при здійсненні зазначених вище операцій з постачання Товарів, якщо комплектуючи для їх виробництва придбані з ПДВ?
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України від 17 липня 2020 року № 808-IX «Про оборонні закупівлі» (далі – Закон № 808).
Враховуючи викладене, та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
Щодо питань 1 та 2
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Згідно з підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ операції з постачання на митній території України товарів, що класифікуються за групами, товарними позиціями та підкатегоріями УКТ ЗЕД, перерахованими у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (в тому числі Товарів, які класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 8806), підлягають звільненню від оподаткування ПДВ за умови, що кінцевим отримувачем таких товарів відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено осіб, зазначених у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.
Отже, якщо кінцевим отримувачем Товарів, що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 8806, відповідно до сертифіката кінцевого споживача або згідно з умовами договору визначено суб’єкта, який зазначений у підпункті 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, то операції з постачання таких Товарів на митній території України, в тому числі вироблених безпосередньо на митній території України, підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно із вказаним вище підпунктом ПКУ.
Щодо питань оформлення договору поставки, що укладається з благодійною організацією, ДПС повідомляє, що вказане питання не відноситься до компетенції ДПС.
Правомірність застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, у тому числі визначеного підпунктом 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, може бути встановлена виключно за результатами проведення відповідних перевірок, передбачених ПКУ.
Щодо питань 3 та 5
Якщо операції Товариства з постачання Товару підлягають звільненню від оподаткування ПДВ згідно з підпунктами 4 або 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ, але при цьому таке постачання Товарів здійснюватиметься не за державними контрактами (договорами) з оборонних закупівель, то за придбаними з ПДВ матеріалами та комплектуючими, які використовувалися у виробництві Товарів, у Товариства виникатиме обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 та статтею 199 розділу V ПКУ. Порядок визначення дати нарахування таких зобов’язань встановлений у пункті 198.5 статті 198 та статтею 199 розділу V ПКУ.
Щодо питання 4
Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).
Пунктами 9, 10, 11 розділу III Порядку № 21 передбачено, що у складі податкової декларації з ПДВ (далі – Декларація) подаються передбачені Порядком № 21 додатки, зокрема додаток 5 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю, та окремих показників, визначених пунктом 68 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (Д5)». Додатки додаються до Декларацій за наявності подій, які підлягають відображенню у таких додатках.
Згідно з пунктом 2 розділу V1 Порядку № 21 відомості про суми ПДВ, не сплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, розраховані у порядку, визначеному цим розділом, зазначаються у таблиці 2 додатку 5 (Д5) за операціями, звільненими від оподаткування ПДВ відповідно до коду пільги, визначеного згідно з довідником пільг.
Таблиця 2 додатку 5 (Д5) заповнюється у разі здійснення у звітному (податковому) періоді операцій з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Таким чином, обсяги здійснених платником податку операцій з постачання Товарів, які підлягають звільненню від оподаткування ПДВ, зокрема відповідно до підпункту 5 пункту 32 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, підлягають відображенню у таблиці 2 додатку 5 до декларації.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |