X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.12.2023 р. № 4798/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення фізичної особи – підприємця(  ) щодо практичного використання норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що є платником єдиного податку другої групи.Після початку повномасштабного вторгнення на територію України, а саме з 28.02.2022 року, платник став до лав Збройних сил України, де перебуває до тепер, про що є відмітка у військовому квитку, у зв’язку з цим платник не мав змоги виконати свій обов’язок щодо сплати єдиного податку.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

1. Чи повинен платник як військовий, який є фізичною особою – підприємцем, сплачувати єдиний податок?

2. Якщо платник не мав можливості сплачувати єдиний податок, чи будуть платнику нараховуватись штрафні санкції?

3.Які підтверджуючі документи потрібно надати для не застосування штрафних санкцій?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються у главі 1 розділу XIV Кодексу, ст. 295 якої врегульовано порядок нарахування та строки сплати єдиного податку.

Згідно з п. 295.1 ст. 295 Кодексу платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця.

Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.

Пунктом 295.2 ст. 295 Кодексу встановлено, що нарахування авансових внесків для платників єдиного податку другої групи здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Згідно з абзацом першим п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, платники податків звільняються від передбаченої Кодексу відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10
розділу XX «Перехідні положення»Кодексу, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 (далі – Порядок№ 225).

Порядком № 225 визначено перелік підстав неможливості виконання платником податків - фізичною особою, зокрема самозайнятою особою, податкових обов'язків, крім підстав, встановлених пп. 102.6.1 - 102.6.5 п. 102.6 ст. 102 глави 9 розділу II Кодексу, однією з яких є призов на військову службу під час загальної мобілізації, оголошеної Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України від 03 березня 2022 року № 2105-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», або перебування в підрозділах територіальної оборони (п.п. 4 п. 2 розділу II Порядку № 225).

Абзацом чотирнадцятим п.п. 69.1 п. 69 підрозділу10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу визначено, що платники податків, у тому числі щодо своєї філії або акцизного складу, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених Кодексом, за умови виконання ними податкових обов'язків щодо, зокрема, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Слід зазначити, що п. 11 підрозділу 8 розділу XX «Перехідні положення»Кодексу установлено, що з 01 серпня 2023 року фізичні особи – підприємці – платникиєдиного податку першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.

Враховуючи те, що положення п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділуXX«Перехідні положення»Кодексу поширюються, також на платників податків, які мобілізовані, то фізична особа – підприємець – платникєдиного податку першої - третьої груп, яка мобілізована протягом дії воєнного стану в Україні та не має можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо, зокрема, сплати єдиного податку, зобов'язана виконати його протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, а у разі недотримання такого терміну у зв'язку з наслідками її безпосередньої участі у воєнних діях – протягомодного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання обов'язку щодо сплати податку.

Водночас відповідно до п. 25 підрозділу 10 розділуXX «Перехідні положення»Кодексу фізичні особи – підприємці – платникиєдиного податку, які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII«Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зі змінами та доповненнями, на весь період їх військової служби звільняються, зокрема, від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділуXIVКодексу.

Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.