X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.12.2023 р. № 4807/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК

Державна податкова служба України за результатами розгляду звернень фізичної особи-підприємця … (далі – Підприємець)від … (вх. ДПС № … від …), від … (вх. ДПС  № … від …), від … (вх. ДПС № … від …) щодо надання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПК України), повідомляє таке.

Відповідно до звернень Підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку ІІ групи), здійснює продаж квітів з доставкою через інтернет-магазин. Для фіскалізації продажу товарів/послуг використовує програмний реєстратор розрахункових операцій (далі – ПРРО).

У зв’язку із складністю розуміння законодавства у сфері здійснення розрахунків за товари (послуги) Підприємець звернувся до податкового органу із питаннями:

  1. Що повинен використовувати Підприємець як підставу для формування фіскального чеку? Фіскальний чек Підприємець повинен формувати на основі виписки з фінансової установи про надходження коштів на його рахунок, вірно? Лише після того як він побачить в виписці з фінансової установи що кошти зараховані на його рахунок, тоді він може формувати фіскальний чек. Квитанція з банку, яку надіслав покупець після оплати не є підставою для видачі фіскального чеку?
  2. Покупець в п’ятницю купив онлайн в інтернет-магазині Підприємця букет з доставкою його мамі в суботу. Виходячи з питання № 1 прошу пояснити мені в який момент відповідно до норм законодавства Підприємець повинен надіслати фіскальний чек покупцю, якщо покупецьздійснив оплату в п’ятницю, а Підприємець побачив кошти в виписці лише в понеділок? Підприємець повинен буде надіслати фіскальний чек покупцю в понеділок, не дивлячись на те, що букет було доставлено ще в суботу?
  3. Підприємець повинен обов’язково в ПРРО видавати фіскальні чеки по всім продажам, які вимагає законодавство, але він не зобов’язаний пред’являти чи надсилати на електронну пошту, SMS, Viber покупця фіскальний чек кожному покупцю, а у Підприємця є обов’язок надати покупцю фіскальний чек лише коли покупець сам попросить чек, тобто за його вимогою?
  4. Якщо Підприємець використовує ПРРО, то розрахунковим документом який Підприємець повинен надати покупцю має бути лише фіскальний чек чи може бути і якийсь інший документ? Якщо може бути інший, то який це може бути документ?

Звертаємо увагу, що відповідно до баз даних ДПС Підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку ІІІ групи), а не ІІ групи, як зазначено в зверненнях на отримання податкових консультацій.

 

Перед наданням відповідей на поставлені контролюючому органу питання, звертаємо увагу Підприємця, що його звернення хоч і відповідають вимогам статті 52 Кодексу, водночас, оформлені суто формально для отримання індивідуальної податкової консультації та не розкривають суті здійснюваних Підприємцем операцій з продажу товарів, розрахунків з покупцями, взаємодії з контрагентами, задіяними у здійсненні таких операцій, що є ключовим для визначення кола обов’язків у сфері здійснення розрахунків, тому консультація надається з врахуванням загальних норм законодавства.

Щодо питання 1 та 2

Правові засади застосування РРО та ПРРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265). Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до преамбули цього Закону, встановлення норм щодо незастосування РРО та/або ПРРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Відповідно до вимог статті 3 Закону № 265, суб’єкти господарювання при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані, зокрема, проводити розрахунки на повну суму покупки (надання послуги) через РРО/ПРРО та надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.

Закон № 265 не встановлює конкретних часових проміжків фіскалізації розрахунків, а лише визначає обов’язок її здійснення.

Згідно з абзацом третім частини одинадцятої статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі – Закон № 1023) розрахунковий документ має бути виданий або створений в електронній формі не пізніше моменту передачі товару (послуги).

Отже, основною нормою законодавства в Україні, якою визначено проміжок часу в який необхідно надати покупцю (споживачу) розрахунковий документ, є абзац третій частини одинадцятої статті 8 Закону № 1023.

Враховуючи вищезазначене, як відповідь на питання 1 та 2, у описаній ситуації, Підприємець зобов’язаний сформувати та надіслати фіскальний касовий чек покупцю не пізніше моменту отримання ним товару.

Щодо питання 3 та 4

Пунктами 1 та 2 статті 3 Закону № 265 визначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахунки в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов’язані проводити розрахунки на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО/ПРРО зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахунків, або у випадках, передбачених Законом № 265, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядкурозрахункових книжок та надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Так, на суб’єктів господарювання покладається обов’язок застосовувати РРО/ПРРО в межах кожної покупки.

Таким чином, як відповідь на питання 3 та 4, повідомляємо, що Підприємець зобов’язаний при проведенні розрахунківне за вимогою споживача, а за замовчуванням і в обов’язковому порядку надавати покупцю (споживачу) фіскальний касовий чек в паперовій формі та/або надсилати в електронній формі на абонентський номер або адресу електронної пошти покупця (споживача). 

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 ПК Україниподаткова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.