X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.12.2023 р. № 4808/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення фізичної особи-підприємця … (далі – Підприємець) від … (вх. ДПС № … від …) та від … (вх. ДПС № … від …) про отримання індивідуальної податкової консультації, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), повідомляє таке.

Як зазначено у зверненні, Підприємець перебуває на спрощеній системі оподаткування (платник єдиного податку ІІ групи) та здійснює діяльність у сфері торгівлі та послуг із проведенням розрахунків за допомогою платіжних сервісів.

Враховуючи викладене, Підприємець просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань (в контексті звернення):

  1. При оплаті через еквайра споживач оплачує вартість товарів, які він замовив і комісію послуг еквайра. На яку суму Підприємець повинен видати фіскальний касовий чек споживачу на суму з врахуванням комісії еквайра чи на суму товарів, які купує споживач, без врахування комісії еквайра?
  2. Як Підприємець може виконати вимогу законодавства з приводу видачі фіскального чека не пізніше моменту передачі товару (послуги), за умови коли споживач в п’ятницю вечором купив онлайн в інтернет-магазині Підприємця букет з доставкою його мамі в суботу на День її народження. А Підприємець побачить зарахування оплати споживача в виписці з фінансової установи лише в понеділок… Тобто, букет був доставлений в суботу, а зарахування коштів  Підприємець побачить в перший робочий день – в понеділок.

Щодо питання 1

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України             від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265). Його дія поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахунки у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до вимог статті 3 Закону № 265, суб’єкти господарювання при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані, зокрема, проводити розрахунки на повну суму покупки (надання послуги) через РРО/ПРРО та надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.

Враховуючи вищезазначене, як відповідь на питання 1 повідомляємо, що у описаній ситуації, Підприємець зобов’язаний надати покупцю фіскальний касовий чек встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.

Звертаємо увагу, що нарахування та/або відрахування комісії еквайром відбувається на підставі окремого договору та жодним чином не повинно впливати на відносини куплі-продажу, в межах яких продавець зобов’язаний видати покупцю розрахунковий документ саме на повну суму витрачених покупцем коштів.

Щодо питання 2

Як уже зазначалось, суб’єкти господарювання при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані, зокрема, надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції.

Закон № 265 не встановлює конкретних часових проміжків фіскалізації розрахунків, а лише визначає обов’язок її здійснення.

Згідно з абзацом третім частини одинадцятої статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі – Закон № 1023) розрахунковий документ має бути виданий або створений в електронній формі не пізніше моменту передачі товару (послуги).

Отже, основною нормою законодавства в Україні, якою визначено проміжок часу в який необхідно надати покупцю (споживачу) розрахунковий документ, є абзац третій частини одинадцятої статті 8 Закону № 1023.

Враховуючи вищезазначене, як відповідь на питання 2, у описаній ситуації, Підприємець зобов’язаний сформувати та надіслати фіскальний касовий чек покупцю не пізніше моменту отримання ним товару. 

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер, діє в межах законодавства, яке було чинним на момент надання такої консультації і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.