X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 21.12.2023 р. № 4814/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення Інституту щодо формування податкового кредиту та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Інститут є державною установою, основним завданням якої є проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень. На виконання статутних завдань Інститут отримує кошти з державного бюджету лише на виплату заробітної плати і здійснення відрахувань з неї. Витрати на придбання комунальних послуг, товарно-матеріальних цінностей та інших послуг на утримання установи Інститут здійснює за рахунок власних надходжень.

Інститут надає платні послуги відповідно до Переліку платних послуг, які можуть надаватися бюджетними науковими установами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.2003 № 1180.

Інститут просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо:

1) права на формування податкового кредиту за операціями з придбання комунальних послуг, товарно-матеріальних цінностей та інших послуг на утримання установи;

2) щодо механізму визначення частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях у разі отримання частини доходів від операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ відповідно до підпункту 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 ПКУ, та у разі відсутності таких доходів.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 ПКУ.

Відповідно до підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Підпунктом 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 ПКУ встановлено, що від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання послуг з фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, якщо такі послуги та/або роботи постачаються особою, яка безпосередньо отримує оплату їх вартості з рахунка органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Правила формування податкового кредиту встановлено статтею 198 ПКУ.

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є податкові накладні, складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) постачальником таких товарів/послуг (пункти 198.6 статті 198 та 201.10 статті 201 ПКУ).

Відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

 

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункту 199.2 статті 199 ПКУ).

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).

Згідно з пунктом 9 розділу ІІІ Порядку № 21 у складі податкової декларації з ПДВ (далі - декларація) подаються передбачені Порядком № 21 додатки.

Підпунктом 5 пункту 3 розділу V Порядку № 21 встановлено, що у
рядках 4.1, 4.2, 4.2 декларації вказується сума податкового зобов'язання, нарахована протягом звітного періоду відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 ПКУ (за операціями, що оподатковуються за ставками 20, 7 та 14 відсотків).

Відповідне нарахування податкових зобов'язань сум податку на додану вартість у рядках 4.1, 4.2 та 4.3 здійснюється згідно із часткою використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях, визначеною в таблиці 1 «Розрахунок частки використання товарів/послуг та/або необоротних активів в оподатковуваних операціях» (Д6) (додаток 6).

Визначена частка використання товарів/послуг та/або необоротних активів у неоподатковуваних операціях застосовується протягом поточного календарного року.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ та інших нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Якщо бюджетна установа зареєстрована платником ПДВ, то для такої установи діють загальні правила оподаткування та обліку ПДВ. Бюджетні установи можуть здійснювати діяльність, пов’язану, зокрема, з наданням платних послуг, які звільнені від оподаткування ПДВ, постачанням товарів/послуг, що оподатковуються ПДВ, та провадити діяльність, що фінансується за рахунок бюджету і не вважається господарською, оскільки спрямована не на отримання доходів, а на виконання законодавчо визначених функцій установи.

Щодо питання 1

З урахуванням норм статті 198 ПКУ до податкового кредиту включаються суми ПДП за усіма придбаними з ПДВ товарами/послугами, необоротними активами (за наявності зареєстрованої в ЄРПН постачальником відповідної податкової накладної) незалежно від того, за рахунок власних чи бюджетних коштів такі товари/послуги, необоротні активи придбано та незалежно від напрямку подальшого використання таких товарів/послуг (в оподатковуваних чи в неоподатковуваних ПДВ операціях).

 

Щодо питання 2

У разі, якщо товари/послуги, необоротні активи, придбані з ПДВ, призначаються для використання (використовуються) частково в оподатковуваних, а частково у звільнених від оподаткування ПДВ операціях, а також у операціях, що не оподатковуються ПДВ (зокрема в діяльності, що фінансується за рахунок бюджету і не вважається господарською, та спрямована на виконання законодавчо визначених функцій установи), платник податку зобов’язаний за такими товарами/послугами, необоротними активами нараховувати податкові зобов’язання відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ.

Такі податкові зобов’язання нараховуються виходячи з вартості товарів/послуг, необоротних активів, придбаних у відповідному звітному (податковому) періоді поточного року для одночасного використання в оподатковуваних та неоподатковуваних ПДВ операціях, відповідно до частки, розрахованої згідно з пунктом 199.2 статті 199 ПКУ (у додатку 6 до декларації) виходячи з обсягів оподатковуваних та неоподатковуваних операцій, здійснених у попередньому календарному році, та мають бути відображені у відповідній зведеній податковій накладній, складеній згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ.

Якщо придбані з ПДВ товари/послуги призначаються для використання (використовуються) виключно в оподатковуваних ПДВ операціях, то податкові зобов’язання згідно з  пунктом 199.1 статті 199 ПКУ за такими товарами/послугами не нараховуються.

Разом з тим у зверненні надано суперечливу інформацію щодо операцій, які здійснюються платником податку, зокрема, зазначено про отримання бюджетних коштів лише на виплату заробітної плати і здійснення відрахувань з неї, в той же час питання, порушене у зверненні, стосується нарахування податкових зобов’язань згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ у зв’язку із здійсненням операцій, передбачених підпунктом 197.1.22 пункту 197.1 статті 197 ПКУ, які звільняються від оподаткування лише за умови, що оплата їх вартості здійснюється з рахунка органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

При цьому кожен конкретний випадок стосовно порядку оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються платником податку, має розглядатися з урахуванням усіх обставин та договірних умов таких операцій, а також первинних документів, оформленням яких вони супроводжувались.

Згідно з нормами чинного законодавства (стаття 36 ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 ПКУ).