X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У МИКОЛАЇВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 07.06.2017 р. № 495/ІПК/14-29-14-06-10



Головне управління ДФС у Миколаївській області на звернення від 12.05.2017 року «Про надання письмової індивідуальної податкової консультації» року надає індивідуальну податкову консультацію щодо роз’яснення практичного використання норм законодавства з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій, проведення готівкових розрахунків та касової дисципліни.

Суть поставленого питання платника податків полягає у наступному:

Чи є правильним, що у разі реєстрації реєстратора розрахункових операцій на транспортному засобі (пересувному відокремленому підрозділі) та проведенні у ньому лише готівкових розрахунків із застосуванням РРО і веденні КОРО, а також операцій із здачу отриманої виручки до головної каси та/або каси банку, у зазначеному підрозділі (транспортному засобі) можна касову книгу не вести та відповідно не застосовувати прибуткові та видаткові касові ордери?

Підпунктом 14.1.30 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі -Кодекс) передбачено, що поняття «відокремлені підрозділи» для розділу IV Кодексу вживається у значені, визначеному Господарським кодексом України (далі - Господарський кодекс).

Згідно з ст. 55 Господарського кодексу суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. При цьому зазначені суб'єкти мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.

Статтею 64 Господарського кодексу визначено порядок організації структури підприємств, відповідно до якої підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо).

Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, встановленому статутом підприємства або іншими установчими документами.

При цьому підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.

Водночас при створенні підприємством філії, представництва, відділення та інших відокремлених підрозділів питання про розміщення таких підрозділів підприємства необхідно погоджувати з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

Також, звертаємо Вашу увагу, що листом Національного банку України від 09.11.2009р. №11-113/5029-20868 надано роз’яснення стосовно своєчасності оприбуткування виручки на місці проведення розрахунків (у відокремленому підрозділі) та в касі підприємства, в якому зазначено, що відповідно до пункту

2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (зі змінами) (далі - Положення), уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК (у даному випадку відокремленим підрозділом) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Отже, якщо відокремлений підрозділ та підприємство дотримуються вимог, визначених пунктом2.6 Положення, готівкова виручка

оприбутковується своєчасно.

Стосовно ситуації, коли відокремлений підрозділ передає готівкову виручку до каси підприємства на наступний день за днем надходження таких коштів до каси відокремленого підрозділу.

Відповідно до підпункту б) пункту 5.1 Положення строки здавання готівкової виручки (готівки) для підприємств (у даномувипадку

відокремленого підрозділу), у яких час закінчення робочого дня (зміни) не дає змоги забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, встановлюються наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня.

Однак, виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків, а також з метою мінімізації ризиків щодо схоронності коштів, рекомендуємо відокремленому підрозділу здавати готівкову виручку у день її надходження.

Положенням передбачена можливість здавання готівкової виручки (готівки) відокремленими підрозділами підприємства - юридичної особи не лише безпосередньо до каси такої юридичної особи, а і до будь-якого банку через відповідні служби, яким надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів (пункт 2.8 Положення).

Здавання таким відокремленим підрозділом виручки до банку може здійснюватися у день отримання готівки шляхом видачі готівки з місця проведення розрахунків за допомогою операцій «службова видача» з відповідною реєстрацією через РРО та обліком в КОРО, що ведеться таким відокремленим підрозділом.

Таким чином, Головне управління ДФС у Миколаївській області повідомляє, що у разі дотримання вищезазначених рекомендацій, відсутня необхідність ведення окремої касової книги на такому відокремленому підрозділі.