Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула зверненнящодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.
Платник податків повідомив, що за кредитним договором, укладеним між Банком і юридичною особою, утворилася заборгованість, яка складалася із заборгованості за основним зобов'язанням (тілом кредиту) та нарахованими процентами і комісіями. Кредитний договір був укладений з метою поповнення обігових коштів юридичної особи. Забезпеченням до даного Кредитного договору був, зокрема, Договір поруки укладений з фізичною особою.
З метою врегулювання простроченої заборгованості за вказаним Кредитним договором, між Банком і поручителем-фізичною особою, було укладено Додаткову угоду до Договору поруки, якою передбачалося, що поручитель сплачує частину заборгованості за Кредитним договором у визначеному у Додатковій угоді розмірі. Також Додатковою угодою до Договору поруки було визначено, що з дати погашення поручителем заборгованості у вказаному розмірі, порука вважається припиненою та Договір поруки з поручителем-фізичною особою є розірваним.
Відповідно до черговості платежів, встановленою Кредитним договором, сплачена поручителем сума частково погасила прострочену заборгованість за комісією. Отже, загалом заборгованість по кредитному договору залишилася не погашеною, у тому числі, за основним зобов'язанням (тілом кредиту) та у залишковій сумі за нарахованими комісіями і процентами.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:
1. Чи входить сума прощеного (анульованого) основного боргу за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості до загального оподатковуваного доходу?
2. Чи необхідно подавати декларацію про майновий стан і суму доходів? Якщо потрібно, то за який період часу?
3. Яким чином та починаючи з якого періоду необхідно сплатити податок з таких доходів?
4. Які додатково можуть виникнути податкові обов’язки щодо викладеної в листі ситуації?
Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) за кредитним договором банк абоіншафінансоваустанова (кредитодавець) зобов'язуєтьсянадатигрошовікошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Разом з тим кредитор у зобов'язанні може бути замінений внаслідок виконання обов'язку боржника поручителем або заставодавцем (майновим поручителем) (п. 3 частини першої ст. 512 ЦКУ).
Крім того, виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема порукою (ст. 546 ЦКУ).
Згідно зі ст. 553 ЦКУ за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
При цьому поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ст. 554 ЦКУ).
Відповідно до ст. 556 ЦКУ після виконання поручителем зобов'язання, забезпеченого порукою, кредитор повинен вручити йому документи, які підтверджують цей обов'язок боржника.
До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання.
Відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід з джерелом їх походження з України – це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу.
Згідно з п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Перелік доходів,які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків встановлено п. 164.2 ст. 164 Кодексу, зокрема, дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу), у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку (крім суми прощеного (анульованого) основного боргу платника податку за іпотечним кредитом в іноземній валюті, забезпеченим іпотекою житлової нерухомості), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку – боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному цим підпунктом, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом (п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Разом з тим, перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено ст. 165 Кодексу, зокрема:
основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року;
сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності;
основна сума боргу (кредиту) платникаподатку за іпотечним кредитом в іноземнійвалюті, забезпечениміпотекоюжитловоїнерухомості, прощеного (анульованого) кредитором за йогосамостійнимрішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовноїдавності (п.п. 165.1.55 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 – 167.5 ст. 167 Кодексу).
Також вказаний дохід, є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Враховуючи вказану у вашому листі інформацію, оскільки договір поруки, укладений між фізичною особою (майновим поручителем) та Банком, був розірваний, тобто сума заборгованості у розмірі основної суми кредиту залишилася не сплаченою юридичною особою (боржником), то підстав для нарахування податку на доходи фізичних осіб і військового збору у разі прощення зазначеної суми заборгованості на користь юридичної особи (боржника) у Банка не виникає.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
_____________________________________________________________________________
Дана індивідуальна податкова консультаціядіє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |