X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.12.2023 р. № 4741/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податку у зверненні повідомив, що зареєстрований як фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування, третя група єдиного податкуіз застосуванням ставки 2 відсотка. Також платник був засновником юридичної особи, зареєстрованої в Республіці Кіпр, та відповідно, контролюючою особою такої контрольованої іноземної компанії (далі – КІК). В кінці 2021 року було розпочато процедуру ліквідації юридичної особи. Останнім фінансовим звітом є ліквідаційний звіт за 2021 рік. В 2022 році юридична особа діяльність не здійснювала, тому підготовку фінансової звітності за 2022 рік не можливо забезпечити. Ліквідаційна процедура в Республіці Кіпр є досить тривалою і КІК вважається ліквідованою з .2022, тобто платник перестав буди контролюючою особою з .2023.

Платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи потрібно подавати звіт про КІК, якщо станом на 31.12.2022 фізична особа перестала бути контролюючою особою такої КІК?

2. Яким чином заповнювати звіт, якщо станом на 31.12.2022 фізична особа перестала бути контролюючою особою?

3. В які терміни, яким чином та з яким документом подавати звіт про КІК, якщо особа яка повинна подавати звіт про КІК є фізичною особою – підприємцем на третій групі оподаткування за ставкою 2 відсотка?

4. Враховуючи той факт, що остання фінансова звітність КІК складено на 31.12.2021 та відсутня можливість підготувати фінансову звітність за 2022 рік у зв'язку з ліквідацією КІК чи буде порушенням законодавства відсутність завірених належним чином копій фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік за 2022?

5. Чи можна замінити завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за 2022 рік на інші документи та на які саме, у зв'язку з відсутністю можливості підготувати фінансову звітність за 2022 рік через ліквідацію КІК?

Щодо першого – п’ятого питань

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» розділ І Кодексу доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка набрала чинності з 01 січня 2022 року.

КІК визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункту 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 Кодексу).

Для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку КІК звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період КІК, що закінчується протягом календарного року (підпункт 392.5.1 пункту 392.5 статті 392 Кодексу).

Пунктом 392.5 статті 392 розділу I Кодексу встановлені вимоги щодо складання та подання Звіту про КІК. Зокрема, підпунктом 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 розділу I Кодексу передбачено, що контролюючі особи зобов'язані подавати Звіт про КІК до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

До Звіту про КІК в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності КІК, що підтверджують розмір прибутку КІК за звітний (податковий) рік.

У разі якщо контролююча особа не має можливості забезпечити складання фінансової звітності КІК та/або здійснення розрахунку скоригованого прибутку КІК до дати граничного строку подання річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств, така контролююча особа подає звіт про КІК за скороченою формою, який містить лише відомості, передбачені підпунктами "а" – "в" підпункту 392.5.3 пункту 392.5 статті 392 Кодексу.

У випадку подання звіту про КІК за скороченою формою контролююча особа зобов’язана подати повний звіт про КІК до кінця календарного року, наступного за звітним (податковим) роком.

Однак, якщо КІК ліквідовано .2022, тобто на кінець звітного 2022 року, та виключено з Реєстру Компаній Республіки Кіпр до закінчення 2022 року, у зв’язку з чим, контролююча особа втратила контроль над такою компанією, то така особа незобов’язана подавати Звіт про КІК одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за 2022 звітний рік.

Проте, контролююча особа у такому випадку зобов’язана подати до контролюючого органу повідомлення про припинення участі у КІК у зв’язку з її ліквідацією.

Таким чином, норми статті 392 Кодексу регламентують обов’язок щодо подання Звіту про КІК виключно для фізичних осіб (юридичних осіб) – резидентів України, які є контролюючою особою на кінець звітного періоду.

Зауважуємо, що тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), відповідно до п. 528підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.