X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.12.2023 р. № 4758/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо питання визнання заборгованості безнадійною та, керуючись ст. 52Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено в зверненні, товариство є імпортером алкогольної продукції. Для здійснення такої діяльності товариство замовляє в ДПС марки акцизного податку. Замовлення здійснюється наперед з оплатою вартості виготовлення марок. Постановою Кабінету Міністрів Українивід 19.06.2023 № 618 затверджені нові зразки марок акцизного податку, а також встановлено, що ДПС припиняє з 1 вересня 2023 року продаж марок акцизного податку попереднього зразка.

Товариство не встигло отримати в повному обсязі замовлені раніше марки акцизного податку до цієї дати. У зв’язку з цим виникла заборгованість за неотримані марки акцизного податку, яка відповідаєбезнадійній і буде списана в обліку.

У заявника виникли питання:

1. Чи застосовуються коригування на різниці при списанні суми сплачених наперед коштів за виготовлення марок акцизного податку попереднього зразка, які не були отримані?

2. Якщо коригування застосовуються, то оскільки заборгованість щодо плати за виготовлення марок акцизного податку попереднього зразка вже не відшкодовується, а марки не можуть бути отримані після 01.09.2023, то чи може товариство застосувати положення п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу щодо коригувань на різниці як безнадійної дебіторської заборгованості?

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу (п. 1.1 ст. 1 Кодексу).

Відповідно до пунктів 5.1 - 5.3 ст. 5 Кодексу поняття, правила та положення, установлені Кодексу та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених ст. 1 Кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Кодексу і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відповідно до п.п. 14.1.107 п.14.1 ст. 14 Кодексу марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі – Постанова № 1251) встановлено, що зразки марок розробляються Мінфіном разом з ДПС, Мінекономіки, СБУ, МВС, Мін’юстом та затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Марки встановленого зразка виготовляються на замовлення ДПС державним підприємством, що належить до сфери управління Мінекономіки (далі - підприємство-виробник) (п. 3 Постанови № 1251).

Пунктами 9-10 Постанови № 1251 зазначено, що плата за марки акцизного податку зараховується до державного бюджету і відповідно до бюджетного законодавства використовується виключно для фінансування витрат, пов’язаних з їх виробництвом, зберіганням та реалізацією.

Продаж марок здійснюється на підставі поданих покупцем марок засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги»: заявки-розрахунку кількості марок; довідки про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію, у вигляді реквізитів платіжного документа / платіжних документів (номер, дата платіжного доручення та сума перерахованих коштів) про сплату суми акцизного податку, яка розрахована за ставками для готової продукції (для імпортерів та вітчизняних виробників алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований); копії документа про перерахування суми акцизного податку з відміткою банку/небанківського надавача платіжних послуг про дату виконання платіжної інструкції - для імпортерів.

Строк одержання марок акцизного податку покупцем марок (виробником) визначається за погодженням між продавцем марок і покупцем марок, але становить не більше трьох робочих днів від дати подання таким покупцем зазначених у цьому пункті документів.

При цьому вартість таких марок не відшкодовується виключно у разі відмови підприємств-виробників та імпортерів алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, від одержання замовлених ними марок, які виготовлено згідно з поданою попередньою заявкою-розрахунком (абз. 8 п. 3 Постанови № 1251).

Пунктом 18 Постанови № 1251 встановлено, що у разі зміни зразка марок дозволяється продаж залишків оплачених марок попереднього зразка, які виготовлено підприємством-виробником та/або які перебувають на зберіганні у продавця, якщо рішенням про запровадження марок нового зразка не встановлено інше.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2023 № 618 «Деякі питання маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» (далі – Постанова № 618)встановлено обов’язокДержавної податкової службиприпинити з 1 вересня 2023 р. продаж марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, зразки яких затверджено постановами Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 р. № 74 «Деякі питання маркування алкогольних напоїв» та від 29 жовтня 2020 р. № 1037 «Деякі питання маркування марками акцизного податку тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», а Державне підприємство«Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» повинно до 31 січня 2024 р. провести знищення повернутих марок акцизного податку попереднього зразка для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у присутності комісії, склад якої затверджено наказом керівника підприємства (пункти 3 та 4 Постанови № 618).

При цьому, слід зазначити, що п. 4 Постанови № 618Державне підприємство «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» зобов’язане забезпечити до 31 січня 2024 р. виготовлення, безоплатний обмін та доставку продавцю марок акцизного податку нового зразка для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відповідно до кількості прийнятих для знищення марок акцизного податку попереднього зразка.

Отже, у разі здійснення оплати марок акцизного податку, але не отримання їх в повному обсязі у зв’язку із зміною зразка таких марок, неотримані акцизні марки будуть виготовлені за новим зразком і надані платнику податку на безоплатній основі.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Порядок коригування фінансового результату на різниці, що виникають при формуванні резервів сумнівних боргів, визначено нормами п. 139.2 ст. 139 Кодексу.

Згідно з п.п. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується:

на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

на суму витрат від списання дебіторської заборгованості понад суму резерву сумнівних боргів або понад резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів).

Відповідно до п.п. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується:

на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;

на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів або резерв очікуваних кредитних збитків (зменшення корисності активів), що відповідає ознакам, визначеним підпунктом 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.

Ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень Кодексу визначено п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.

Зокрема, однією з ознак безнадійної заборгованості є заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.

Враховуючи обставини, викладені в запиті, у разі якщо заборгованість, що виникла у зв’язку із попередньою оплатою марок акцизного податку попереднього зразка, не відповідає ознакам безнадійної, встановленої п.п.  14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, то така заборгованість неможе підпадати під дію положень п. 139.2 ст. 139 Кодексу для цілей коригування фінансового результату до оподаткування.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).