X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 25.12.2023 р. № 4881/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК

 

Державна податкова служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування окремих норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє наступне.

У своєму зверненні платник податків повідомляє, що практична необхідність отримання індивідуальної податкової консультації пов’язана зі складністю підпункту 392.2.2 пункту 392.2 статті 392розділу Кодексу, що об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею, та підпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392розділу І Кодексу, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

Враховуючи вищезазначене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з таких питань:

1. З урахуванням вищезазначених обставин, чи повинна така фізична
особа – резидент України – у 2024 році одночасно з річною декларацією про майновий стан і доходи подавати за 2023 рік Звіт про КІК, зареєстрованої в (…), та Звіт про КІК, зареєстрованої в (…), за 2022 та 2023 роки, зважаючи на те, що на момент подачі річної декларації про майновий стан і доходи за
2023 рік вказана фізична особа вже не є контролюючою особою відповідних КІК?

2. Чи поширюється на зазначену фізичну особу – резидента України – положення підпункту 392.5.2 пункту 392.5. статті 392Кодексу ?

3. Чи поширюється на таку фізичну особу – резидента України обов’язок щодо сплати податку з нерозподіленого прибутку відповідних КІК, зареєстрованих у (…)та (…), за 2022 та 2023 звітні роки (у разі його нерозподілення) та щодо сплати податку з розподіленого прибутку цих КІК за 2022 та 2023 з звітні роки (у разі його розподілу) відповідно до пункту 170.13. статті 170 Кодексу?

Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) розділ І Кодексу доповнено статтею 392 «Контрольовані іноземні компанії», яка набрала чинності з 01 січня 2022 року.

Контрольованою іноземною компанією визнається будь-яка юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної особи – резидента України або юридичної особи – резидента України (підпункт 392.1.1 пункту 392.1 статті 392 Кодексу).

Згідно з підпунктом 392.2.2 пункту 392.2 статті 392розділу І Кодексу, що об'єктом оподаткування для податку на доходи фізичних осіб (податку на прибуток підприємств) контролюючої особи є частина скоригованого прибутку контрольованої іноземної компанії, пропорційна частці, якою володіє або яку контролює така фізична (юридична) особа на останній день відповідного звітного періоду, щодо якого розраховується скоригований прибуток контрольованої іноземної компанії, що обчислюється відповідно до правил, визначених цією статтею. Зазначена частина прибутку контрольованої іноземної компанії:

включається до складу загального річного оподатковуваного доходу контролюючої особи в порядку, визначеному пунктом 170.13 статті 170 Кодексу, або за результатами звітного податкового року збільшує об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств контролюючої особи в порядку, визначеному розділом III Кодексу.

Відповідно до пункту 392.5 статті 392Кодексу передбачено складання та подання звіту про контрольовані іноземні компанії та повідомлень про набуття або припинення участі у контрольованих іноземних компаніях.

Згідно з підпунктом 392.5.1 пункту 392.5 статті 392 Кодексу для цілей податкового контролю за оподаткуванням прибутку контрольованої іноземної компанії звітним (податковим) періодом є календарний рік або інший звітний період контрольованої іноземної компанії, що закінчується протягом календарного року.

Відповідно доабзацу першогопідпункту 392.5.2 пункту 392.5 статті 392 Кодексу зазначено, що контролюючі особи зобов'язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за відповідний календарний рік засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та кваліфікованого електронного підпису.

Також до звіту про контрольовані іноземні компанії в обов'язковому порядку додаються завірені належним чином копії фінансової звітності контрольованої іноземної компанії, що підтверджують розмір прибутку контрольованої іноземної компанії за звітний (податковий) рік.

Наказом Міністерства фінансів України від 25.08.2022 № 254, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.10.2022 за № 1219/38555 затверджено форми Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії, Порядку заповнення Звіту про контрольовані іноземні компанії, скороченої форми Звіту про контрольовані іноземні компанії і подання до контролюючого органу та Змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

Тобто, звітиза 2022 рікпро контрольовані іноземні компанії які зареєстровані в (…)та (…)контролююча особа має право подати до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік.

Отже, 1 травня 2024 року– граничний термін подання декларації про майновий стан та доходи за 2023 рік для громадян та звіт за 2022 рік про контрольовані іноземні компанії. 31липня 2024 року – граничний термін сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору, які нараховані у декларації.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

_____________________________________________________________________________

Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.