X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.12.2023 р. № 4771/ІПК/99-00-24-03-02 ІПК

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ),розглянула звернення …. щодо практичного застосування норм податкового законодавства та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомив, що надав грошову позику за договором на користь юридичної особи. В рамках забезпечення виконання зобов’язань за договором позики «боржник» передав у заставу цінні папери (прості іменні акції), вартість яких була оцінена по ринковій оціночній вартості активу, сформованої на підставі звіту з оцінки акцій.

На момент звернення до ДПС строк виконання зобов’язання з повернення позики є таким що сплив та позика підлягає поверненню на користь «кредитора». Однак боржник не в змозі розрахуватися за своїми зобов’язаннями та повернути позику вчасно. На виконання/погашення зобов’язання за позикою боржник пропонує передати у власність кредитора цінні папери (прості іменні акції) шляхом реалізації стягнення за договором застави на користь кредитора.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:

1. Чи виникають зобов’язання щодо сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору у фізичної особи кредитора, внаслідок стягнення з боржника цінних паперів (простих іменних акцій) за договором застави, в межах виконання зобов’язань за позикою?

2. У випадку різниці між ринковою, підтвердженою оцінкою та номінальною вартістю цінних паперів (простих іменних акцій), яка з них буде застосовуватись для визначення історичної вартості набуття цінних паперів для визначення податкової бази для оподаткування при наступному продажу таких акцій третім особам?

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, регламентуються Кодексом, відповідно до якого позика – це грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, позичальнику на визначений строк із зобов'язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики (п.п. 14.1.267 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Отже, кошти, надані фізичною особою юридичній особі, за договором позики у розумінні Кодексу не є позикою, оскільки її можуть надавати тільки фінансові установи (резиденти).

Підпунктом 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 ПКУ встановлено, що фінансова допомога – це допомога, надана на безповоротній або поворотній основі. Поворотна фінансова допомога – це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики. Відносини за договором позики регулюються ст.ст. 1046 - 1053 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ).

Відповідно до ст. 1046 ЦКУ за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Згідно зі ст. 1049 ЦКУ позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ.

Об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ).

Статтею 165 ПКУ встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (п.п. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 ПКУ).

Разом з тим перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку визначено п. 164.2
ст. 164 ПКУ:

дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни  (п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ);

інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами, деривативами та корпоративними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, формах, крім доходу від операцій, зазначених у
п.п. 165.1.40 і 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу (п.п. 164.2.9 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Оподаткування інвестиційного прибутку визначено п. 170.2 ст. 172 ПКУ.

Згідно з п. 167.1 ст. 167 ПКУ ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п. 167.2 - 167.5 ст. 167 ПКУ).

Крім того, вказаний дохід є об’єктом оподаткування військовим збором  (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX  ПКУ).

Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ).

Враховуючи вищезазначене та зважаючи на положення ЦКУ, оскільки  позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у вигляді грошових коштів у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем у строк та в порядку, що встановлені договором, операція повернення позики та набуття цінних паперів слід вважати окремими операціями.

Тобто, якщо на підставі договору застави платник податків набує безоплатно цінні папери за ринковою вартістю, то дохід у вигляді вартості набутих цінних паперів включається до загального місячного оподатковуваного доходу як додаткове благо з відповідним оподаткуванням.

У разі подальшого їх продажу дохід у вигляді інвестиційного прибутку оподатковується у порядку визначеному п. 170.2ст. 170 ПКУ та п. 161підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Водночас наголошуємо, що будь-які висновки щодо оподаткування конкретних операцій платників податків можуть надаватися за результатами детального вивчення умов, суттєвих обставин здійснення відповідних господарських операцій та всіх документів, оформленням яких вони супроводжуються.

Зауважуємо, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відповідно до п. 528 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ було зупинено перебіг строків, встановлених, зокрема, ст.ст. 52 і 53 ПКУ щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Крім того, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім випадків, передбачених зазначеним підпунктом ПКУ.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.