Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків має відокремлені підрозділи, які уповноважені нараховувати заробітну плату та утримувати з неї податки, а також нарахування єдиного внеску. Відокремлені підрозділи подають Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого)на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум, нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок). В той же час, відокремлені підрозділи не мають поточних рахунків у банку. Перерахування податків здійснює головне підприємство з зазначенням у призначені платежу коду ЗКПО філії, на підставі чого платежі зараховуються у електронній податкової системі за кодом ЗКПО філії.
У зв’язку з цим платник просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. Які обов’язкові дані необхідно вказувати в реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції на перерахування приватним підприємством грошових коштів в рахунок виконавця податкових зобов’язань зі сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску його філією, яка є відокремленим підрозділом і не має поточного рахунку у банку?
2. Чи потрібно в реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції на перерахування підприємством грошових коштів в рахунок виконання податкових зобов’язань зі сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску його філією вказувати код відповідної філії (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу)?
Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних та інших платежів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), внесення авансових платежів (передплати), грошової застави, а також у разі їх повернення, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 22.03.2023 № 148 (далі – Порядок № 148).
Порядок № 148 розроблено у зв’язку з прийняттям Закону України від 30 червня 2021 року № 1591-IX «Про платіжні послуги» та з урахуванням Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 163 (далі – Інструкція № 163).
Відповідно до Інструкції № 163 обов’язкові реквізити платіжної інструкції включають в себе код платника та код фактичного платника (п. 40 розділу ІІ Інструкції № 163).
Отже, головні підприємства, які мають відокремлені підрозділи, при здійсненні сплати податків, зборів, платежів та єдиного внеску за такі підрозділи мають можливість заповнити в обов’язкових реквізитах платіжної інструкції, крім коду головного підприємства (платника), також код відокремленого підрозділу (фактичного платника).
Крім того, відповідно до п. 2 розділу II Порядку № 148, зокрема, під час сплати податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску, внесення авансових платежів (передоплати) на бюджетні рахунки платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює такі поля:
«Код виду сплати»;
«Додаткова інформація запису».
У полі «Код виду сплати» платник заповнює код виду сплати, визначений Переліком кодів видів сплати, які використовуються платниками, згідно з додатком 1 до Порядку № 148;
у полі «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі.
Сплата, зокрема, податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску, внесення авансових платежів (передоплати) на бюджетні рахунки оформлюються за кожним напрямом перерахування та кожним кодом виду сплати окремою платіжною інструкцією (п. 3 розділу II Порядку № 148).
Таким чином, у разі якщо відокремлений підрозділ неуповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб до бюджету, то усі обов’язки податкового агента виконує юридична особа шляхом заповнення платіжної інструкції наступним чином:
код виду сплати – 101;
додаткова інформація запису – податок на доходи фізичних осіб з заробітної плати найманих працівників філії «…» за місяць «….» 2023 року.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |